امروز، پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

چشم انتظاری مردم برای دیدن قسمت آخر سریال کاهش قیمت خودروها

زهرا مطهری- سرویس اقتصادی
بازار خودرو همچنان در رکود است و داد و ستد چندانی اتفاق نمی‌افتد؛ به‌طوری‌که این مسئله سبب شده قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشند.
فعالان و دست‌اندرکاران در امر داد و ستد خودرو با اشاره به اینکه ثبات بازار ارز به بازار خودرو سرایت کرده است، تأکید دارند که روند عرضه خودروسازان نیز که در چند وقت اخیر به واسطه تکمیل خودروهای ناقص بهبود یافته، تأثیر بسزایی بر نزولی شدن قیمت‌ها داشته است. به این ترتیب به گفته فعالان بازار، ثبات نرخ ارز و همچنین تمرکز خودروسازان بر تکمیل و عرضه خودروهای ناقص زمینه کاهشی شدن قیمت‌ها را فراهم 
کرده است.
در کنار این دو عامل طی هفته جاری برخی اظهارنظرها از سوی رضا رحمانی، وزیر صمت در ارتباط با عرضه محصولات جدید توسط ایران خودرو تأثیر مثبتی روی بازار داشته است. اما در ارتباط با وضعیت بازار، یک فعال بازار خودرو معتقد است: در کنار ثبات بازار ارز و بهبود عرضه، اتفاق دیگری که تأثیر مثبتی روی قیمت‌ها در بازار داشته است و توانسته روند قیمت‌ها را کاهشی کند، توقف عرضه عمده محصولات شرکت‌های خودروساز به چند نمایندگی خاص است. اشاره وی به شیوه عرضه محصولات خودروسازان است که به اصطلاح به آن «فروش سبدی» می‌گویند. پیش‌تر خودروسازان محصولات تولیدی خود را به چند نمایندگی مشخص تحویل می‌دادند و خودروها توسط آنها به بازار تزریق می‌شد.
 به‌طور مثال، خودروسازان تعداد دو هزار خودرو را در اختیار یک نمایندگی قرار می‌دادند و آن نمایندگی محصولات را در بازار توزیع می‌کرد. این نحوه توزیع در حال‌حاضر متوقف شده و خودروسازان به‌صورت مستقیم خودرو را توزیع می‌کنند. وی همچنین از توقف صدور کارتکس توسط خودروسازان خبر می‌دهد و این اقدام را در کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار تأثیرگذار می‌داند. برخی از فعالان بازار صدور کارتکس خودرو توسط شرکت‌های خودروساز و خرید و فروش این کارتکس‌ها را که به نوعی معامله صوری خودرو محسوب می‌شد، در رشد قیمت‌ها مؤثر می‌خوانند. بنا بر این اظهارات  در حال‌حاضر قیمت‌ها از صادر نشدن کارتکس نیز تأثیر گرفته و کاهشی شده است. 
* عقب‌نشینی دلالان و خیلی از مردم هم از بازار  خودرو 
و اما یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با استقبال از ورود قوه قضاییه به تخلفات خودروسازی، آن را موجب امیدوار شدن مردم داند 
محمدرضا منصوری با اشاره به بازداشت چند مدیر خودروسازی و برخورد با تخلفات حوزه خودرو 
می گوید: در چند روز اخیر کاهش قیمت خودرو را شاهد بودیم و این شوکی بود که شاید بازداشت مدیران خودروسازی منجر به آن شد. دلالان و خیلی از مردم هم از تقاضا دست کشیدند زیرا احساس کردند شاید در خودروسازی تغییر و تحولی رخ دهد و مدیر لایقی بیاید که بتواند با بهره وری بیشتر هزینه را کاهش دهد و قیمت خودرو را پایین 
بیاورد.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، کاهش قیمت خودرو را پاسخی به نخریدن خودرو توسط مردم می داند و خاطرنشان می کند: این امر عامل مؤثری برای کاهش قیمت خودرو است و اگر این روند ادامه یابد باز هم شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.
منصوری با بیان این که «ورود قوه قضاییه به تخلفات خودروسازی امید را به مردم بر می‌گرداند» اضافه می کند: مبارزه با خطاها و اشتباهات، مردم را به نظام امیدوار می‌کند. زیرا در این صورت می‌دانند که اگر کسی خطایی کرده باید در تمام سطوح پاسخگو باشد.
وی البته یادآور می شود: البته بهتر بود پیش از این اتفاقات دولت به این ماجرا ورود می‌کرد تا روزی که کسی کارش تمام شده بازداشت نشود. بهتر بود تحول در خودروسازی زودتر اتفاق می‌افتاد که منجر به بروز فساد و ورود قوه قضاییه نشود.
فعالان بازار خودرو در توصیه‌ای به مردم می‌گویند برای خرید خودرو عجله نداشته باشید چرا که هفته آینده قرار است شوک دیگری به بازار خودرو وارد شود. اما باید منتظر ماند و شاهد بود که آیا واقعاً کاهش قیمت خودروهای داخلی ادامه‌دار خواهد بود. 
در همین حال رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا با کاهش قیمت دلار قیمت خودروهای داخلی مجدد ارزان می‌شود،
می گوید: خودروسازان در حال تکمیل خودروهای ناقص در انبارها هستند. مردم برای خرید خودرو عجله نداشته باشند؛ چرا که حباب قیمت خودروها در هفته آینده نیز تخلیه خواهد شد و قیمت خودروهای داخلی می تواند تا ۱۵ درصد دیگر نیز ارزان شود.
با کاهش قیمت دلار قطعاً قیمت خودرو در بازار هم ارزان می‌شود. مطمئناً ارزان شدن قیمت خودرو ادامه‌دار است.
اما آنچه بیش از هر چیز دیگر منطقی به نظر می رسد این است که کاهش قیمت در بازار ما زمانی است که کارخانه‌ها قیمت خود را منطقی کنند و محصول خود را با کیفت‌تر به بازار عرضه کند‌ و در موازات آن در هیچ کجای کشور نیز  قیمتی به غیر از قیمت کارخانه اعلام نشود تا دست دلالان و سوءاستفاده کنندگان نیز از این بازار کوتاه شود.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما