امروز، شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

عادتی کودکانه که دشمن دندان‌ها می‌شود

یک متخصص دندان درباره عارضه‌ای شایع در دهان و دندان که اغلب در کودکان رخ می‌دهد، توضیح داد.
 بهزاد قریب‌زاده متخصص دندان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دندان قروچه با اشاره به اینکه این عارضه در سنین کودکی شایع‌تر است، اظهار کرد: اگر علت این نوع عارضه در سنین کودکی سریعتر تشخیص داده شود می‌تواند مانع بروز بیماری‌های دیگری در سنین بالاتر شود.
او افزود: هرچه سن کودک بالاتر می‌رود این آسیب‌ها برگشت ناپذیرتر می‌شوند و این عادت بیشتر در ذهن کودک می‌ماند؛ بنابراین باید در سن پایین تشخیص داده شود.
او گفت: بسیاری از والدین تصور اشتباهی از دندان قروچه کودک دارند و فکر می‌کنند این عادت فقط کوبیدن و ساییدن دندان‌ها روی هم است، در حالی که اثرات مخرب خود را خواهد گذاشت.
یادگاری درباره اثرات مخرب دندان قروچه بیان کرد: این عارضه در کوتاه مدت می‌تواند باعث سایش دندان‌ها و در دراز‌مدت این عادت دائمی شده و روی دندان‌های ثابت هم ساییدگی ایجاد می‌کند؛ علاوه بر این، سایش دندان‌ها آسیب برگشت‌ناپذیری در مفصل گیجگاهی فکی ایجاد می‌کند که متأسفانه درمان نمی‌شود.
او درباره درمان دندان قروچه گفت: اگر خانواده‌ها با چنین موردی 
روبرو شدند فوراً به متخصص مراجعه کنند تا درمان را آغاز کند؛ درمان و پیشگیری از دندان قروچه فقط استفاده از گارد شبانه است که به صورت‌های مختلف نرم، نیمه سخت و سخت وجود دارد و بسته به شدت دندان قروچه تجویز خواهد شد که ابتدا از سایش جلوگیری می‌شود و در آخر می‌توان این عادت را به تدریج ترک کنند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما