امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

دلایلی که باعث می‌شود مدام احساس گرسنگی کنید

اگر دائماً صدای قار و قور کردن شکم‌ خود را می‌شنوید معنی‌اش آن نیست که گرسنه هستید.
 اگر دائماً صدای قار و قور کردن شکم خود را می‌شنوید، دنبال غذا هستید و احساس می‌کنید معده شما خالی است، همیشه معنی‌اش آن نیست که واقعاً گرسنه هستید.
اینکه شما نمی‌توانید احساس سیری کنید و حتی وقتی تازه غذا خورده‌اید هم همچنان احساس گرسنگی می‌کنید، دلایل مختلفی دارد.
اگر شب‌ها برای رفع هوس‌های غذایی خود سراغ یخچال می‌روید، همین کار ساده می‌تواند نشانه‌ مناسب نبودن رژیم غذایی یا نشانه‌ هشدار دهنده‌ای مبنی بر وجود یک مشکل یا بیماری مهم در شما باشد.
در ادامه می‌خواهیم ببینیم چرا بعضی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند و چطور می‌توان جلوی این مشکل را گرفت.
-1 افراط در خوردن کربوهیدرات‌های تصفیه شده
کربوهیدرات‌های تصفیه شده در مواد غذایی فرآوری شده به ویژه پاستا، نان‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌ها و مواد غذایی قندی وجود دارند. این مواد غذایی فاقد فیبر هستند به همین دلیل بعد از خوردن  بدن مجبور می‌شود آن‌ها را به سرعت هضم کند، به همین خاطر است که فوراً گرسنه می‌شویم و احساس سیری بعد از خوردن آن‌ها موقتی است.
تحقیقات علمی ثابت کرده مواد غذایی که فیبر زیادی دارند، هضم آن‌ها بیشتر طول می‌کشد، به همین دلیل استفاده از فیبر در رژیم غذایی خود، راه حل مناسبی برای این مشکل است. اگر مصرف مداوم مواد غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده را کنار بگذارید و به جای آن از مواد غذایی سالم‌تری مثل غلات کامل، برنج قهوه‌ای و سبزیجات استفاده کنید، تأثیر این رژیم غذایی متفاوت را به زودی در خود احساس خواهید کرد.
-2 دیابت
بیماری دیابت، به ویژه دیابت نوع دو، می‌تواند باعث گرسنگی دائمی در بیمار شود. این بیماری باعث می‌شود گلوکز یعنی همان منبع انرژی بدن به جای آنکه درون سلول‌ها توزیع شود، در خون باقی بماند. همین مسئله موجب می‌شود بیمار احساس گرسنگی کند. بسیاری از سلبریتی‌ها مانند تام هنکس، بازیگر بزرگ و مشهور هالیوودی، با وجود ابتلا به دیابت، زندگی خوبی دارند.
احساس گرسنگی تنها یکی از نشانه‌های بیماری دیابت است که از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است. با مصرف دارو و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مخصوص می‌توان این بیماری را کنترل و نشانه‌های آن را برطرف 
کرد.
-3 زیاد ورزش کردن
اگر زیاد ورزش کنید، کالری زیادی هم خواهید سوزانید و در نتیجه، بدن شما کالری بیشتری طلب خواهد کرد. کسانی که به طور مرتب و به مدت طولانی ورزش می‌کنند، سوخت و ساز سریع‌تر و اشتهای بیشتری دارند.
-4 مصرف بعضی دارو‌ها
افزایش اشتها می‌تواند از عوارض جانبی بسیاری از دارو‌ها به خاطر وجود عناصر خاصی در آن‌ها هم باشد. عمده عناصری که چنین تأثیری دارند عبارتند از کورتیزول، انسولین و الانزاپین که در دارو‌های مخصوص دیابت، ضد افسردگی یا تثبیت کننده خلق می‌توانند وجود داشته باشند.
-5 اضطراب بیش از اندازه (غذا خوردن احساسی)
اضطراب مداوم تأثیرات جدی بر سلامت ما دارد که افزایش اشتها یکی از آن‌ها است. غذا خوردن احساسی یک اختلال شایع است که ثابت می‌کند اضطراب شدید تا چه حد با احساس گرسنگی مرتبط است. از نقطه نظر علمی، اضطراب باعث افزایش سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب در بدن می‌شود و پرخوری و هوس کردن تنقلات ناسالم را به دنبال 
دارد.
اضطراب یکی از ریسک فاکتور‌های چاقی به شمار می‌رود و باید به موقع کنترل شود. روان درمانی، مصرف دارو و ورزش از جمله روش‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تعادل و خود کنترلی خود را دوباره به دست آورید و از غذا خوردن احساسی پرهیز کنید.
-6 سریع غذا خوردن یا غذا خوردن بدون توجه و حواس جمع
در زندگی پرمشغله‌ امروز، بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم به سرعت و در حالی که مشغول انجام کار دیگری هستیم غذای خود را بخوریم. شاید با این کار بتوانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید، اما این عادت اصلاً برای سلامتی خوب نیست. به گفته‌ دانشمندان، غذا خوردن با حواس پرت یا با سرعت تأثیر منفی بر میزان اشتهای ما دارد، میزان کالری دریافتی ما را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش وزن و هوس کردن دائم مواد غذایی 
می‌شود.
برای وعده‌های غذایی خود حتماً به همان اندازه که واقعاً استحقاقش را دارند وقت بگذارید؛ بنابراین سرفرصت بنشینید و بدون آنکه حواس خود را پرت چیز دیگری کنید، غذایتان را بخورید، لقمه‌هایتان را با دقت بجوید و از تک تک آن‌ها لذت ببرید. با این کار از احساس سیر شدن خود آگاهی بیشتری پیدا خواهید کرد.
-7 پرکاری تیروئید
پرکاری تیروئید به اختلال در عملکرد تیروئید گفته می‌شود، غده‌ای که سوخت و ساز بدن را از طریق هورمون‌هایی که تولید می‌کند، تحت کنترل دارد. این هورمون‌ها به درون خون ترشح می‌شوند و سوخت و ساز را کنترل می‌کنند. پرکاری تیروئید به این معنی است که این غده بیش از اندازه هورمون تیروئید تولید می‌کند. افزایش احساس گرسنگی یکی از نشانه‌های این مشکل 
است.
پرکاری تیروئید به راحتی قابل تشخیص است و برای درمان آن یا از دارو‌هایی که سطح هورمون‌ها در بدن را به تعادل می‌رسانند استفاده می‌شود یا در موارد شدید، از عمل جراحی.
-8 کمبود خواب
هرگز اهمیت خواب شبانه برای بدن را دست کم نگیرید. گرلین که به آن هورمون گرسنگی هم گفته می‌شود، اشتها را در مغز کنترل می‌کند. کمبود خواب نقش بسیار مهمی دارد، چون تحقیقات نشان داده نداشتن خواب کافی سطح هورمون گرلین را افزایش می‌دهد که باعث می‌شود احساس گرسنگی کنیم.
داشتن یک برنامه‌ خواب منظم با دست کم ۸ ساعت خواب شبانه به شما کمک می‌کند سطح هورمون گرسنگی را در بدن خود کنترل کنید و در مجموع هم حال بهتری داشته باشید.
-9 بارداری
بارداری هم یکی از دیگر عواملی است که باعث احساس گرسنگی در زنان می‌شود. در این حالت، بدن غذای بیشتری طلب می‌کند. این مسئله یک دلیل ساده دارد که آن این است که فرزند شما به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد تا بتواند به شکل سالمی رشد کند. افزایش اشتها یکی از نشانه‌های بارداری است.
تحقیقات نشان می‌دهد ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار دچار هوس‌های غذایی‌ می‌شوند که اصطلاحاً به آن‌ها ویار گفته می‌شود. با یک تست بارداری می‌توان از دلیل این هوس‌های غذایی مطمئن شد. اگر علت، بارداری باشد، با توصیه‌های پزشک می‌توانید گرسنگی خود را کنترل کنید و با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مخصوص جلوی افزایش وزن شدید خود را بگیرید.
-10 نخوردن آب به اندازه‌ کافی
در باب مفید بودن نوشیدن آب برای سلامتی دلایل زیادی را می‌توان مطرح کرد، از جمله حفظ سلامت سیستم گوارشی، قلب، مغز و پوست. نوشیدن آب به کم شدن احساس گرسنگی هم کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده کسانی که قبل از خوردن غذا، آب می‌نوشند، کالری کمتری دریافت می‌کنند، اما در عین حال احساس سیری 
می‌کنند.
گرچه عجیب به نظر می‌رسد، اما ممکن است مغز ما احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه بگیرد. به همین دلیل نوشیدن آب کافی اهمیت زیادی دارد. مصرف مواد غذایی آب‌داری مثل میوه‌ها و سبزیجات هم به شما کمک می‌کند از احساس گرسنگی خود کم کنید.
-11 کمبود چربی در رژیم غذایی
کمبود چربی در رژیم غذایی می‌تواند به اندازه افراط در مصرف آن مشکل‌ساز شود. مصرف مواد غذایی 
پر‌چرب باعث می‌شود سرعت عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش کاهش پیدا کند، یعنی مواد غذایی مدت بیشتری در معده باقی می‌مانند و این مسئله موجب می‌شود بیشتر احساس سیری 
کنید.
تحقیقات ثابت کرد کسانی که دائماً از مواد غذایی کم چرب استفاده می‌کردند، بیشتر از کسانی که رژیم غذایی پر چرب داشتند، به طور پیوسته احساس گرسنگی می‌کردند. در رژیم غذایی خود از ماهی‌هایی مثل سالمون و تن، تخم مرغ، روغن زیتون و دیگر منابع سالم چربی استفاده کنید و از مصرف مواد غذایی کم چرب خودداری کنید.
-12کمبود پروتئین
کمبود پروتئین در رژیم غذایی هم یکی دیگر از دلایل احساس گرسنگی دائمی محسوب می‌شود. پروتئین ویژگی‌های خاصی دارد که به کاهش سطح هورمون‌های گرسنگی‌آور کمک می‌کند و در عین حال باعث احساس سیری می‌شود. رژیم غذایی ورزشکاران مملو از پروتئین است، چون مصرف این ماده به کنترل وزن کمک می‌کند و پروفایل متابولیکی را بهبود می‌بخشد.
تحقیقات نشان داد کسانی که در طول روز بیشتر پروتئین مصرف می‌کردند، کمتر ذهن خود را درگیر فکر غذا می‌کردند. برای اینکه پروتئین کافی را دریافت کنید می‌توانید از محصولات حیوانی مثل گوشت، ماهی، 
تخم مرغ و همینطور مواد لبنی، بعضی سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما