امروز، شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

روزشمار وقایع ماه محرم سال ۶۱ هجری قمری

روز اول ماه محرّم‌الحرام:
1- آغاز ایام حسینی
اولین روز از ماه حزن و اندوه آل محمد علیهم السلام است، که همه انبیا و ملائکه و شیعیان و دوستان اهل بیت علیهم السلام محزون اند. باید گفت: ماه حزن و اندوه تمام عالم است، چرا که همه ساله از اول محرم تا روز عاشورا پیراهن پاره پاره سیدالشهدا علیه السلام را از عرش خدا رو به زمین می آویزند و حزن و اندوه عالم را فرا می گیرد. همچنین آغاز مجالس عزاداری حضرت اباعبدا... علیه السلام است که مردم را به امور اعتقادی خویش آشنا می کند و دستورات دین خود را از حسینیه ها و تکایا و مساجد به خانه های فکر و دل خود به ارمغان می برند. شرکت در مراسم عزاداری امام حسین 
علیه السلام و اشک بر آن حضرت، از وظایف ما در زمان غیبت امام زمان علیه السلام است.
۲- ماجرای شعب ابی طالب علیه السلام
در پی بالا گرفتن قدرت اسلام پس از بعثت پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم قریش پیمان نامه ای نوشتند و طی آن قرار گذاشتند با بنی هاشم تکلم نکنند و با آنان هم سفره و همنشین نشوند و معامله ننمایند؛ و آنان را به گونه ای در فشار قرار دهند که پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم را به قریش تحویل دهند تا آن حضرت را به قتل رسانند. حضرت ابوطالب علیه السلام 
بنی هاشم را به دره ای که منتسب به آن حضرت بود برد، و اطراف آن را محکم کرده و برای حفظ جان پیامبر صلی ا... علی و آله و سلم شبانه روز کمر همت بست. آن حضرت شب ها 
با شمشیر پروانه وار گرد شمع وجود پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم می گردید و می فرمود: «تا زنده ام دست از یاری او برنمی دارم.» او در هر شب چند بار محل خواب پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم را تغییر می داد و عزیزترین فرزند خود یعنی امیرالمؤمنین علیه السلام را به جای آن حضرت می خوابانید، و روز فرزندان خود و فرزندان برادرانش را به حفاظت از آن حضرت می گماشت. در مدتی که در شعب بودند بر آن حضرت و مسلمانان بسیار سخت گذشت، تا آنجا که شب ها صدای گریه اطفال گرسنه بنی هاشم را ساکنین اطراف شعب می شنیدند. پس از دو سال و چند ماه خداوند موریانه را مأمور کرد، و پیمان نامه آنان را از بین برد به جز اسمای الهی که در آن بود. حضرت ابوطالب علیه السلام این خبر را به کفار داد و آنان با دیدن چنین معجزه ای دست از تصمیم خود برداشتند و
بنی هاشم به خانه های خود بازگشتند.
3- جنگ ذات الرقاع
در سال چهارم هجرت به تحریک قریش بین مسلمانان و قبایلی که اطراف مدینه زندگی می کردند و قصد محاصره مدینه را داشتند جنگی در گرفت. پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم با ۴۰۰یا۷۹۰ نفر از مدینه بیرون رفتند. در این غزوه حضرت نماز خوف خواندند و جنگ تا سه روز طول کشید تا شر آنان دفع شد. این واقعه به قولی در ۱۵جمادی الاولی بوده است. 
4- اولین جمع آوری زکات
در روز اول محرم پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم برای اولین بار مأمورانی را برای جمع آوری زکات و صدقات به اطراف مدینه فرستادند. 
5- امام حسین علیه السلام در راه کربلا
روز اول محرم، امام حسین علیه السلام در قصر بنی مقاتل نزول اجلال فرمودند، و از عبیدا... بن حر جعفی دعوت به یاری نمودند، ولی او اجابت نکرد و بعداً پشیمان شد.
6- قیام مردم مدینه بر علیه یزید
در این روز در سال۶۳ ه مردم مدینه برای قیام علیه یزید حرکت کردند. قضیه از آنجا آغاز شد که جمعی از اهالی مدینه به رهبری عبدا... بن حنظله به شام رفتند و دستگاه یزید و شرابخواری و قماربازی و سگ بازی او را دیدند، و به مدینه بازگشته و مردم را از وضع فساد دربار اموی آگاه ساختند.با شنیدن این اخبار همگان بر خلع یزید اتفاق نمودند و به سرپرستی عبدا... علیه یزید قیام نمودند و افراد اموی ساکن مدینه را بیرون کردند. لشکر شام پس از اطلاع از این قیام به طرف مدینه حرکت کرد و واقعه حرّه پیش آمد.
7- کلام عاشورایی امام رضا علیه السلام  
در روز اول محرم ریّان بن شبیب خدمت امام رضا علیه السلام رسید. حضرت به او فرمودند: ای پسر شبیب، مردم عرب در زمان جاهلیت جنگ را در ایام محرم حرام می دانستند؛ ولی این امت احترام این ماه را از بین بردند و حرمت پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم را رعایت نکردند. در این ماه خون ما را حلال دانستند، و هتک حرمت ما را کردند و فرزندان و زنان ما را اسیر نمودند، و سراپردۀ ما را آتش زدند و اموال ما را غارت کردند و رعایت احترام رسول خدا صلی ا... علیه وآله وسلم را دربارۀ ما ننمودند.
همانا روز شهادت حسین علیه السلام پلک چشمان ما را مجروح کرد و اشک های ما را روان ساخت و دل ما را سوزاند؛ و عزیز ما را در زمین کربلا ذلیل کرد و نزد ما محنت و بلا را تا روز جزا به ارث گذارد. پس گریه کنندگان باید بر حسین 
علیه السلام بگریند، زیرا که گریه بر او گناهان بزرگ را از بین می برد. ای پسر شبیب، اگر خواستی بر چیزی گریه کنی بر حسین بن علی علیه السلام گریه کن، چه اینکه آن حضرت را کشتند چنانکه گوسفند را می کشند، و با آن حضرت ۱۸ نفر از اهل بیت او کشته شدند که روی زمین شبیه و نظیری نداشتند. آسمان های هفتگانه و زمین ها در شهادت آن حضرت گریستند. چهار هزار ملک روز عاشورا برای نصرت آن حضرت آمده بودند و دیدند حضرت شهید شده اند. لذا پریشان و غبارآلود به مجاورت آن قبر مطهر مأمور شدند، تا حضرت قائم علیه السلام ظهور کنند و از یاران او باشند و شعارشان «یالثارت الحسین» است. ای پسر شبیب، اگر دوست داری که با ما در درجات عالی بهشت باشی محزون باش برای حزن ما و شاد باش در شادی ما؛ و بر تو باد ولایت ما که اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد خداوند متعال او را با همان سنگ محشور می کند.
منابع:1- خصائص الزینبیه: ص۴۹، خصیصه نوزدهم.
2- قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص۹ الوقایع و الحوادث:ج۲ص۷  
3- الوقایع و الحوادث: ج۲ص۴۵ توضیح المقاصد: ص۲-۳  وقایع الشهور:ص۹۸  
4- الوقایع و الحوادث: ج ۲ص۴۲ قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص۱۵
5- ارشاد: ج۲ص۸۱  
6- الوقایع و الحوادث: ج۲ص۴۹  
7- بحارالانوار: ج۹۸ص۱۰۲، ج۱۴ص ۱۶۴ امالی صدوق: ص۱۱۱ اقبال: ص۵۴۴ عیون اخبار الرضا
علیه السلام:ج۱ص۲۳۳  
* روز دوّم ماه محرّم‌الحرام:
۱- ورود امام حسین علیه السلام به کربلا
بنابر مشهور در این روز در سال ۶۱ه آقا و مولایمان حضرت اباعبدا... الحسین سید الشهدا علیه السلام با اهل بیت و اصحابشان وارد کربلای معلی شدند.
در آنجا اسب حضرت حرکت نکرد. امام پرسیدند: نام این زمین چیست؟ گفتند: «غاضریه» نام دیگرش را پرسیدند گفتند: «شاطئ الفرات» اسم دیگری هم دارد؟ گفتند: «کربلا» هم 
می گویند. در این هنگام حضرت آهی کشیدند و گریه شدیدی نمودند و فرمودند: «ا...م انی أعوذ بک من الکرب و البلاء.» به خدا قسم زمین کربلا همین است. به خدا قسم اینجا مردان ما را می کشند! به خدا قسم اینجا زنان و کودکان ما را به اسیری می برند! به خدا قسم اینجا پرده حرمت ما دریده می شود. ای جوانمردان، فرود آیید که محل قبرهای ما اینجاست.»
منابع:1- ارشاد: ج۲ص۸۴ قلائد النحور: ج محرم و صفر،ص۲۴ الوقایع و الحوادث: ج۲ص۸۹ مناقب ابن شهر آشوب: ج۴ص۱۰۵ جلاء العیون:۳۷۹  
معالی السبطین:ج۱ص۲۸۵  
2- از مدینه تا مدینه: ص۲۳۶ فیض العلام: ص۱۴۲  
* روز سوّم ماه محرّم‌الحرام:
1- نامه امام حسین علیه السلام برای اهل کوفه
در این روز امام حسین علیه السلام برای بزرگان کوفه نامه ای نوشتند و آن را به قیس بن مسهّر صیداوی دادند که به کوفه برساند. مأمورین بین راه قیس را گرفتند و پس از آنکه او بر ضد یزید و ابن زیاد سخن گفت، او را به شهادت رساندند.
2- ورود عمر بن سعد به کربلا
در این روز عمر بن سعد با شش یا نه هزار سوار برای قتل پسر پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم وارد کربلا شد و در مقابل آن حضرت لشکرگاه ساخت و خیمه برافروخت. ورود ابن سعد به کربلا در روز چهارم هم نقل شده است.
منابع: 1- قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص۴۱  
2- قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص۴۰ از مدینه تا مدینه:۳۴۳   معالی السبطین: ج۱ص۳۰۱ فیض العلام: ص۱۴۳  
* روز چهارم ماه محرّم‌الحرام:
۱- فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السلام
در این روز از سال ۶۱ ه ابن زیاد با استناد به فتوایی که از شریح قاضی گرفته بود، در مسجد کوفه خطبه خواند و مردم را به کشتن امام حسین علیه السلام تحریص کرد.
منبع: الوقایع الحوادث: ج۲ص۱۲۴  
از روز پنجم محرم اطلاعات دقیقی در دست نیست
* ششم ماه محرّم‌الحرام:
۱- یاری طلبیدن حبیب بن مظاهر از بنی سعد
در شب ششم جناب حبیب بن مظاهر اسدی با اذن امام حسین علیه السلام برای آوردن یاور و کمک، به قبیله بنی اسد رفت. اسدیان پذیرفتند و حرکت کردند، ولی جاسوسان به عمر سعد خبر دادند و او عده ای را فرستاد تا مانع آنها شوند. لذا درگیری رخ داد که در این میان جمعی از بنی اسد شهید و زخمی و بقیه ناگزیر به فرار شدند و حبیب به خدمت حضرت آمد و جریان را عرض کرد.
۲- اولین محاصره فرات در کربلا
به نقلی عمر سعد، شبث بن ربعی خبیث را همراه سه هزار مرد سفاک با کوبیدن طبل و دهل کنار فرات فرستاد که اطراف آن را به محاصره در آوردند.
3- تراکم لشکر یزید در کربلا
در این روز لشکر زیادی برای جنگ با حضرت اباعبدا... علیه السلام جمع شدند.
منابع:1- الوقایع الحوادث: ج۲ ص۱۴۹ از مدینه تا مدینه: ص۳۶۸-۳۷۰  
2- از مدینه تا مدینه: ص۳۶۰  
3- الوقایع الحوادث: ج۲ ص۱۵۳  
* روز هفتم ماه محرّم‌الحرام:
۱- ملاقات امام حسین علیه السلام با ابن سعد
در شب هفتم امام حسین علیه السلام ملاقات و گفتگو کردند. خولی بن یزید اصبحی چون عداوت شدیدی با امام حسین علیه السلام داشت ماجرا را به عمر سعد گزارش داد و آن ملعون نامه ای برای عمر سعد نوشت و او را از این ملاقات ها بر حذر داشت و دستور منع آب را صادر کرد.
۲- منع آب از امام حسین علیه السلام
در این روز آب را بر اهل بیت سید الشهدا علیه السلام بستند، چه اینکه نامه ابن زیاد بدین مضمون رسید که نگذارید حتی یک قطره آب هم به آنها برسد. عمرو بن حجاج زبیدی با چهار هزار تیرانداز مأمور منع آب فرات شدند، که به هیچ وجه آبی به خیمه گاه پسر پیامبر صلی ا... علیه و آله و سلم برده نشود.
منابع: 1- قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص۶۳ معالی السبطین: ج۱ص۳۱۵  
2- الوقایع و الحوادث: ج۲ص۱۵۳ فیض العلام: ص۱۴۶  
* روز هشتم ماه محرّم‌الحرام:
۱- قحط آب در خیمه‌های حسینی
در این روز آب در خیمه های سید الشهدا علیه السلام نایاب شد.
منبع:1- قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص۸۱ الوقایع و الحوادث: ج۲ص۱۵۴  
* روز نهم ماه محرّم‌الحرام (تاسوعا):
۱- محاصره خیمه‌ها در کربلا
امام صادق علیه السلام فرمودند: تاسوعا روزی بود که حسین علیه السلام و اصحابش را در کربلا محاصره کردند و سپاه شام بر قتل آن حضرت اجتماع نمودند، و پسر مرجانه و عمر سعد به خاطر کثرت سپاه و لشکری که برای آنها جمع شده بود خوشحال شدند، و آن حضرت و اصحابش را ضعیف شمردند و یقین کردند که یاوری از برای او نخواهد آمد و اهل عراق حضرتش را مدد نخواهند نمود. 
۲- آمدن امان‌نامه برای فرزندان ام‌البنین علیها‌السلام
در این روز شمر ملعون برای حضرت عباس علیه السلام و برادرانش امان نامه آورد. آن لعین خود را نزدیک خیام با جلالت حضرت اباعبدا... الحسین علیه السلام رسانید و بانگ برآورد: «أین بنو اختنا»: «پسران خواهر ما کجایند»؟ ولی آن بزرگواران جواب ندادند. امام حسین علیه السلام فرمودند: جواب او را بدهید اگر چه فاسق است. حضرت عباس علیه السلام در جواب فرمودند: چه می گویی؟ شمر گفت: من از جانب امیر برای شما امان نامه آورده ام. شما خود را به خاطر حسین 
علیه السلام به کشتن ندهید. حضرت عباس علیه السلام با صدای بلند فرمود: «لعنت خدا بر تو و امیر تو (و بر امان تو) باد. ما را امان می دهید در حالی که پسر رسول خدا را امان نباشد»؟!
۳- در خواست تأخیر جنگ از سوی امام حسین علیه‌السلام
در عصر تاسوعا امام علیه السلام برای به تعویق انداختن جنگ یک شب دیگر مهلت گرفتتند. چون عمر سعد لشکر را آمادۀ جنگ با امام علیه السلام نمود و معلوم شد که قصد جنگ دارد، حضرت به برادرش عباس علیه السلام فرمود تا یک شب دیگر مهلت بگیرد. آنها ابتدا قبول نکردند، ولی بعد قبول نمودند که شبی را صبر کنند.
۴- آمدن لشکر تازه نفس به کربلا
در این روز لشکر مجهزی به دستور ابن زیاد از کوفه وارد کربلا شد و شمر نامه ابن زیاد را آورد.
۵- خطابه امام حسین علیه‌السلام برای اصحابش
در عصر این روز امام حسین علیه السلام در جمع یاران خطبه ای 
قرائت فرمودند و اصحاب اعلام وفاداری نمودند.
منابع: 1- کافی: ج۴ ص ۱۷۴  
2- اعلام الوری: ج۱ ص۴۵۵ فیض العلام: ص۱۴۳ بحارالانوار: ج۴۴ص۳۶۱  
3- از مدینه تا مدینه: ص۳۸۱-۳۸۲
4- اعلام الوری: ج۱ ص۴۵۵ فیض العلام: ص۱۴۶  بحارالانوار: ج۴۴ص۳۹۲  
5- مناقب ابن شهر آشوب: ج۴ ص۱۰۷  
6- اعلام الوری: ج۱ ص۴۵۵ فیض العلام: ص۱۴۶  
7- مناقب ابن شهر آشوب: ج۴ ص۱۰۷  
* شب دهم (عاشورای) ماه محرّم‌الحرام:
۱- سخنان امام علیه‌السلام با اهل بیت و اصحابش
در این شب امام حسین علیه السلام اصحاب و اهل بیت خود را جمع نمودند و کلماتی را به آنان فرمودند. خلاصه کلمات حضرت این بود که من بیعت خود را از شما برداشتم و شما را به اختیار خود گذاشتم تا به هر جا که می خواهید کوچ کنید. پس از فرمایشات حضرت، اهل بیت علیهم السلام و اصحاب کلماتی در وفاداری و جان نثاری خود نسبت به آن حضرت ابراز داشتند.
۲- سخنان زینب کبری سلام ا... علیها با امام حسین علیه السلام
در این شب بود که زینب کبری سلام ا... علیها اشعار «یا دهر اف لک من خلیل..» را از زبان برادرش شنید، و هنگامی که متوجه شد فردا روز شهادت حضرت است فرمود: «ای کاش مرگ مرا نابود ساخته بود و این روز را ندیده بودم». سپس سیلی به صورت زد و بیهوش شد. امام علیه السلام خواهر عزیز و مکرمه خود را به هوش آوردند و مطالبی فرمودند.
منبع: 1- فیض العلام: ص۱۴۷ وسیلهالدارین: ص ۲۹۸-۲۹۹  
2- فیض العلام: ص۱۴۹ وسیلهالدارین: ص۳۰۲-۳۰۳ 
 * روز دهم ماه محرّم‌الحرام، روز عاشورا:
۱- شهادت امام حسین علیه‌السلام
در این روز در سال ۶۱ه که روز شنبه یا دوشنبه بوده، آقا و مولایمان حضرت اباعبدا... الحسین علیه السلام در سن ۵۸ سالگی (و یا ۵۶ و یا ۵۷ سالگی) بعد از نماز ظهر، مظلومانه و با حالت تشنگی و گرسنگی در زمین کربلا به شهادت رسیدند.این روز، روز باریدن خون از آسمان است، و روزی که شهادت اهل بیت و اصحاب امام حسین علیه السلام در آن به وقوع پیوسته است. چهار هزار ملک در این روز به زمین کربلا برای نصرت آن حضرت آمدند، و چون اجازه نیافتند تا ظهور حضرت مهدی علیه السلام گریه کنان نزد قبر آن حضرت ماندگارند.در این روز ترک خوردن و آشامیدن به خصوص از غذاهای لذیذ مناسب است.
۲- شهادت حبیب بن مظاهر اسدی کوفی.
۳- شهادت مسلم بن عوسجه.
۴- شهادت حربن یزید ریاحی.
۵- شهادت جون مولی ابی ذرالغفاری.
۶- شهادت همسر وهب، به دست رستم غلام شمر 
۷- شهادت شبیه ترین مردم به رسول خداصلی ا... علیه وآله و سلم، علی اکبر علیه السلام فرزند بزرگ سیدالشهدا علیه السلام 
۸- شهادت قاسم بن الحسن علیه السلام 
۹- شهادت عبدا... بن الحسن علیه السلام 
۱۰- شهادت قمر منیر بنی هاشم حضرت عباس بن علی بن ابی طالب علیه السلام 
۱۱- شهادت مولانا الرضیع باب الحوائج علی اصغر علیه السلام 
۱۲- آمدن ذوالجناح با یال و کاکل خونین به سوی خیمه فاطمیات برای آوردن خبر شهادت آن حضرت 
۱۳- ماتم و ناله پردگیان حرم بر سید الشهدا علیه السلام و اولاد و وابستگان آن حضرت 
۱۴- غارت اموال از خیام امام حسین علیه السلام 
۱۵- فرار فاطمیات و علویات در بیابان ها بعد از شهادت آقا و سرورشان اباعبدا... علیه السلام 
۱۶- غارت کردن لباس و زره و... از بدن مطهر شهدای کربلا 
۱۷- جدا شدن سرهای مطهر امام حسین علیه السلام و اهل بیت و اصحاب آن حضرت 
۱۸- به آتش کشیدن خیمه های آل ا...، فرزندان رسول خدا و علی مرتضی و فاطمه زهرا علیهم السلام
۱۹- شهادت دختران کوچک در کنار خیمه ها
۲۰- گریه و ماتم بر سید الشهدا علیه السلام و عزای زمین و عرش و آسمان جن و انس و ملک و وحوش بر آن حضرت 
در این روز ملکی ندا کرد: ای امت ظالمی که عترت پیامبر خود را کشتید، خداوند شما را موفق به درک عید فطر و قربان نفرماید.
۲۱- رأس مطهر امام حسین علیه السلام در کوفه: عصر عاشورا رأس مطهر و نورانی امام حسین علیه السلام را توسط خولی بن یزید اصبحی ملعون و حمید بن مسلم ازدی به کوفه فرستادند  
۲۲- خونین شدن ریشه هر گیاهی که از زمین می کشیدند، از مصیبت عظمای آن روز 
۲۳- قتل ابن زیاد: ابن زیاد در روز عاشورای سال ۶۷ه به فرمان مختار به جزای ظاهری اعمالش رسید و کشته شد. حصیر بن نمیر و جمعی از قتله امام حسین علیه السلام نیز همراه ابن زیاد به قتل رسیدند. ابن زیاد ملعون به دست ابراهیم پسر مالک اشتر نخعی کشته شد، و سر نحسش را برای مختار فرستادند. مختار هم سر او را برای امام زین العابدین علیه السلام فرستاد. هنگام وارد کردن سر ابن زیاد حضرت مشغول غذا خوردن بودند. لذا سجده شکر بجا آورده فرمودند: «روزی که ما را بر ابن زیاد وارد کردند غذا می خورد. من از خدا خواستم که از دنیا نروم تا سر او را در مجلس غذای خود مشاهده کنم، همچنان که سر پدر بزرگوارم مقابل او بود و غذا می خورد. خداوند به مختار جزای خیر دهد که خون خواهی ما را نمود». سپس حضرت به اصحاب خود فرمودند: همه شکر کنید.
۲۴- قیام حضرت مهدی علیه السلام: به روایتی حضرت بقیه ا... 
الاعظم حجت بن الحسن العسکری ارواحنا فداه در این روز قیام خواهند کرد.
۲۵- وفات ام سلمه: در این روز در سال ۶۲-۶۳ ه ام سلمه همسر پیامبر صلی ا... علیه وآله وسلم از دنیا رحلت فرمود.
ام سلمه فضایلی دارد که او را از دیگر همسران پیامبرصلی ا... علیه وآله وسلم به جز خدیجه کبری علیها السلام ممتاز کرده است.
منبع:
1- ارشاد: ج۲ ص۱۳۳، اعلام الوری: ج۱ص۴۲۰، کشف الغمه: ج۲ص۴۰، توضیح المقاصد:ص۳، مسار الشیعه: ص۲۵، کافی ج۲ص۴۸۴، تهذیب شیخ طوسی: ج۶ص۴۲، زادالمعاد: ص۳۰۶، معالی السبطین: ج۲ص۵، مصباح کفعمی: ج۲ص۵۹۴، مصباح المهتجد: ص۷۱۲، مقتال الطالبیین: ص۷۸
2- زاد المعاد: ص-۳۰۷-۳۰۶ 
3- توضیح المقاصد: ص۳، مسار الشیعه: ص۲۵ 
4- منتخب التواریخ: ص۲۲۸
5- بحار الانوار: ج۴۵ص۲۱۸، وسائل الشیعه: ج۴ص۲۱۳ 
6- اعلام الوری: ج۱ص۴۷۰، منتهی الآمال: ج۱ص۴۰۱، فیض العلام: ص۱۵۵
7- تتمه المنتهی: ص۹۰، قلائد النحور: ج ذی الحجه، ص۴۲۴، استیعاب:ج۱ص۳۹۶، البدایه و النهایه: ج۸ص۳۱۰ 
8- مستدرک سفینه البحار: ج۵ص۲۱۵ 
9- اعلام الوری: ج۲ص. بحار النوار: ج۹۵ص۱۹۰ 
10- مستدرک سفینه البحار: ج۵ص۲۱۵ 
11- ریاحین الشزیعه: ج۲ص۲۸۳-۳۰۵ 
* وقایع شب یازدهم ماه محرم:
شام غریبان کربلا
نخستین شب عزا و سوگ خاندان پیامبر صلی ا... علیه وآله و سلم پس از شهادت سید الشهدا علیه السلام است و...
  تهیه و تدوین: گروه میراث و فرهنگ روزنامه تماشا
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما