امروز، پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

ولگردانِ بیماردل در فضای مجازی!

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
یکی از جمله پرسش های پیش روی مردم و به ویژه افرادی که می‌خواهند به صورت آبرومندانه زندگی کنند و وارد برخی مسائل و مشکلات نگردند این است که آیا برای ایجادکنندگان مزاحمت در شبکه های اجتماعی و تعرض این افراد بیماردل به حریم شخصی و زندگی خصوصی مردم در فضای مجازی که همانا افراد بیکار، مغرض و ولگردان مسئله دار اینترنتی اند مجازاتی هم وجود دارد؟!
بسیاری از ولگردان در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی بدون در نظر گرفتن ارزش و اعتبار آبروی دیگران و خارج از اخلاق و تعهد اجتماعی و به دور ازتقوی اقدام به انتشار برخی مطالب نادرست و اخبار کذب در حوزه‌های مختلف نموده و با کار خود آبرو و حیثیت اجتماعی چندین و چند ساله افراد و به ویژه مسئولان عمومی را زیر سؤال می برند. آنها با یافتن چند عملکرد ضعیف و بزرگنمایی و تکرار بسیار آن و بدون هیچ اشاره ای به عملکردهای مثبت و موفقیت ها سعی در تخریب چهره و خدمات افرادی خاص در جامعه دارند.
گذشته از جنبه های حقوقی آن و از نقطه نظر اخلاقی اینگونه اقدامات فاقد ارزش بوده و قابل پیگیری و تعقیب قضایی می باشد. زیرا افرادی که این چنین کارهای زشت و ناپسندی را برای طرح و بر سر زبان انداختن نام خود و تخریب کردن یا از میدان به در بردن افراد موفق و توانمند انجام می دهند آثار سوء و ناصوابی دارد که می‌تواند تا سال ها دامن فردیا افرادی را بگیرد و باعث اختلافات بزرگ فردی، اجتماعی، خانوادگی و حتی امنیتی 
گردد.
 از این جهت دولت و مجموعه مسئولان نظام و خصوصاً مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضایی باید مصوباتی را در ارتباط با برخورد جدی با این گونه افراد در نظر بگیرند. افرادی که خارج از هرگونه ملاحظات فردی و اجتماعی اقدام به انتشار فیلم ها یا عکس ها، متن ها نادرست و حتی مطالب خارج از حیطه اخلاق اجتماعی می نمایند، زیرا هرگونه ایجاد مزاحمت و سلب آسایش در فضای مجازی جرم بوده و برابر قانون باید 
برخورد شود.
فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای به موضوع هتك حیثیت ‌و نشر اكاذیب پرداخته است. در ماده ۱۶ این قانون آمده است، هركس به وسیله سامانه‌ های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف كند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر كند، به نحوی كه عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
تبصره ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه‌ای هم اذعان دارد چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتكب به حداكثر هر دو مجازات مقرر محكوم خواهد شد. امروزه متأسفانه شاهد بسیاری از بی اخلاقی ها از سوی افراد کم سواد درباره افراد شاخص و مدیران خلاق و دلسوز شیراز و استان فارس هستیم به گونه‌ای که بسیاری از این افراد به جهت های شخصی و نرسیدن به منافع خلاف قانون و مسئولیت های خاص اداری دست به تخریب چهره و شخصیت وحرمت افراد و زیر سؤال بردن خدمات صادقانه مسئولان ارزشی و توانمند می زنند که بایدبا شدت بسیار با اینگونه افراد برخورد گردد.
باید با چنین افرادی که خارج از هرگونه مسئولیت حقوقی یا حقیقی اقدام به انتشار مطالب کذب و دروغ علیه افراد می نمایند متناسب با نوع جرمشان برخورد شود تا تأدیب لازم گردند که اگر با این گونه افراد برخورد جدی و بموقع نگردد آنان در انتشار چنین مطالبی اصرار می ورزند و خود را به نوعی زرنگ و مدعی و یا فراقانونی می دانند.
ختم کلام اینکه اگر فرد یا مجموعه ای از شخص یا نهادی مدرکی دال بر تخلف دارد باید آن را به مراجع قضایی و نظارتی تحویل دهد و قانون به هیچ شخص یا گروهی اجازه نداده است تا قبل از رأی قاضی یا افراد دارای صلاحیت کسی را محکوم نمایند و به اسم نقد آن فرد را به بدترین و بی اخلاقی ترین شیوه ممکن تخریب کنند که آبروی افراد داری ارزش بسیار بالایی است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما