امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

مرودشت تا پایان سال ۹۸ شهرستان سبز می‌شود

سیده ناهید تقویان- تماشا
فرماندار نمونه شهرستان مرودشت در جشنواره شهید رجایی امسال گفت: این شهرستان تا پایان امسال با گازکشی به تمام روستاها، به عنوان شهرستان سبز معرفی می شود.
مهندس رهام پیکری که امسال در جشنواره شهید رجایی به عنوان یکی از فرمانداران نمونه استان فارس معرفی شد، در گفت و گو با «تماشا» ضمن تشریح پروژه های هفته دولت در شهرستان مرودشت، اظهار داشت: 44پروژه در زمینه های مختلف در هفته دولت افتتاح شد و به بهره برداری رسید.
وی افزود: 16پروژه به صورت منتخب با اعتبار 33میلیارد تومان در این هفته افتتاح شد و به 
بهره برداری رسید.
فرماندار شهرستان مرودشت در ادامه این گفت و گو به برخی از این پروژه ها اشاره کرد.
افتتاح پروژه های عمرانی بخش سیدان به تعداد 7پروژه با اعتبار 22600میلیون ریال شامل ساختمان اداره برق سیدان- افتتاح بهسازی روستای سیوند(به نمایندگی از 5روستا)- افتتاح اقامتگاه بومگردی فاروق از جمله پروژه هایی هفته دولت در شهرستان مرودشت بود که مهندس پیکری به آن اشاره 
کرد.
فرماندار مرودشت همچنین به افتتاح پروژه های عمرانی بخش درودزن نیز اشاره کرد و اظهار داشت: 3 پروژه با اعتبار 30624میلیون ریال شامل کلنگ زنی سالن ورزشی حصار- پارک شهدای گمنام شهر رامجرد- آسفالت معابر شهر رامجرد- در این هفته افتتاح شد.
مقام عالی دولت در شهرستان مرودشت از افتتاح پروژه های عمرانی بخش کامفیروز شمالی و جنوبی نیز خبر داد و گفت: 4پروژه با اعتبار30231میلیون ریال شامل افتتاح طرح گردشگری تنگ بستانک- افتتاح آبخیزداری حوزه سد درودزن در این بخش ها گشایش یافت.
مهندس پیکری همچنین به افتتاح پروژه های عمرانی بخش مرکزی نیز اشاره کرد و افزود: 20پروژه با اعتبار185470میلیون ریال شامل افتتاح کفپوش سالن حضرت زینب(س)شهر مرودشت- بهسازی بولوار شهید دشتکی- افتتاح کفپوش خیابان انقلاب-کلنگ زنی- آبرسانی به روستای فیروزی- افتتاح زمین چمن دبیرستان تربیت در این بخش به بهره برداری رسید.
تشریح خدمات دولت در نماز جمعه توسط فرماندار محترم و بخشداران، شرکت مسئولین و کارکنان دولت در نماز جمعه، دیدار با امامان جمعه محترم شهرهای مرودشت، سیدان، کامفیروز، خانیمن و... از دیگر 
برنامه های فرمانداری ویژه مرودشت در هفته دولت بود.
* انقلاب گازرسانی در مرودشت
فرماندار شهرستان مرودشت در ادامه این گفت و گو به اقدامات گسترده در بحث گازرسانی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: در زمینه گازرسانی تا پایان سال شهرستان مرودشت به عنوان شهرستان سبز شناخته می شود و هیچ روستای بدون گازی نخواهیم داشت.
وی با تشکر از نماینده مرودشت در مجلس شورای اسلامی به دلیل پیگیری های مداوم مشکلات شهرستان گفت: بیشتر این موفقیت ها نتیجه تلاش های 
نماینده شهرستان است؛ یعنی دولت هزینه کرده و اعتبار گذاشته اما پیگیری را نماینده انجام داده است.
* مرودشت قطب کشاورزی کشور
پیکری به بحث کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه کشاورزی شهرستان مرودشت یکی از ظرفیت های 
بزرگ استان و کشور است به طوری که یک چهارم گندم استان فارس در مرودشت تولید می شود.
مقام عالی دولت در شهرستان مرودشت خاطرنشان کرد: در بحث غلات، کلزا، صیفی جات و... بیشترین تولیدات را در استان داریم.
فرماندار مرودشت همچنین گفت: در کاشت گوجه امسال بیش از 6هزار هکتار زمین زیر کشت رفت و در یک اقدام مناسب و طبق یک هماهنگی با سازمان تعاونی روستایی استان و از طریق 10کارخانه، خرید گوجه پیگیری شد که پیش بینی می شود بالغ بر 400هزار تن گوجه در مرودشت برداشت شود.
پیکری افزود: گوجه مرودشت دارای کیفیت بسیار خوبی در کشور است و بسیاری از کارخانه های برند کشور از این گوجه استفاده می کنند و همین مسئله موجب تشویق کشاورزان به کاشت این محصول شده است.
* جاده 4خطه پتروشیمی به درودزن معطل قیر است!
وی در مورد کارهای عمرانی در شهرستان مرودشت نیز گفت: جاده 4 خطه پتروشیمی به درودزن به طول 8کیلومتر در آستانه بهره برداری است و اگر اداره راه و شهرسازی در تخصیص قیر، به صورت ویژه این پروژه را ببیند، تا دهه فجر این جاده 4خطه افتتاح می شود.
* توسعه بهسازی روستایی از 13درصد به 70درصد در سال 98
فرماندار مرودشت از توسعه و بهسازی روستایی نیز در سال های اخیر گفت و افزود: از 13درصد سال 1390 به 70 درصد در سال 98 رسیدیم که یک موفقیت خوب محسوب می شود.
* افتتاح 15 بوم‌گردی در حوزه گردشگری
مقام عالی دولت در شهرستان مرودشت به بحث گردشگری نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تا به حال 15بوم گردی به بهره برداری رسیده است و 
سرمایه گذار در بحث ساخت هتل آماده کار است. همچنین مجموعه گردشگری پارسه به پاسارگاد در منطقه ویژه دنبال می شود و امیدواریم هرچه زودتر شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.
* آب شرب روستایی مشکل بزرگ مرودشت
پیکری در ادامه این گفت و گو مشکل کمبود آب شرب روستایی در مرودشت را به عنوان یکی از بزرگ ترین معضلات در این شهرستان نام برد و گفت: مرودشت شهرستان پر جمعیتی است و بزرگ ترین مشکل ما در حال حاضر کمبود آب شرب روستایی است.
فرماندار مرودشت افزود: از 186 روستای شهرستان مرودشت در 70روستا مشکل آب شرب وجود دارد به طوری که در یک روستا با 6 هزار جمعیت، مشکل آب شرب وجود دارد.
وی همچنین گفت: مشکلات آب شرب روستایی موجب شد تا از محل اعتبارات نفت و گاز، حدود 35درصد آن را به آب شرب اختصاص دهیم.
به گزارش «تماشا» شهرستان مرودشت در 40کیلومتری شمال شهرستان شیراز واقع شده که دارای 380هزار نفر جمعیت است که از این تعداد  200هزار نفر جمعیت شهری و 180هزار نفر جمعیت روستایی است.
به گفته پیکری رشد جمعیت شهری در مرودشت در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و نبود آب برای کشت محصولات کشاورزی بوده است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما