امروز، پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

اعزام بانوی ورزشکار شیرازی به مسابقات کاراته جهانی ژاپن

فرزانه قنبر دزفولی- تماشا 
شیما آل سعدی بانوی ورزشکار شیرازی به مسابقات لیگ برتر کاراته وان جهانی ژاپن اعزام شد.
پنجمین مرحله لیگ برتر کاراته وان ژاپن ۲۰۱۹، از ۱۵ تا ۱۷ شهریور با حضور ۶۴۹ کاراته کا از ۷۹ کشور در توکیو برگزار می‌شود.
شیما آل سعدی در وزن منهای ۶۱ کیلوگرم شنبه ۱۶ شهریور مقابل حریفان خود روی تاتامی می‌رود. دختران کاراته کای ایران سودای حضور در المپیک را در سر می‌پرورانند اما رنکینگ المپیکی و البته یک دوره مسابقه نهایی انتخابی مشخص می‌کند کدام یک از بانوان کاراته کا شانس حضور بر روی تاتامی المپیک توکیو را به دست می‌آورند.
در حالی که کاراته نه در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس و نه در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگ ژو چین حضور دارد، المپیک ۲۰۲۰ توکیو کعبه آمال و آرزوهای ۷ دختر کاراته کای ایران است که احتمالاً، توکیو اولین و آخرین فرصت آن‌ها برای رقابت در المپیک است.
برای سارا بهمنیار، طراوت خاکسار، رزیتا علیپور، حمیده عباسعلی، شیما آل سعدی در کمیته و فاطمه صادقی در کاتا، توکیو یعنی همه چیز. آن‌ها به خوبی می‌دانند که از دست دادن سهمیه المپیک ممکن است به این بها تمام شود که آن‌ها دیگر نه تنها در المپیک، که در بازی‌های آسیایی نیز فرصت حضور را نداشته باشند.
در مورد رزیتا علیپور، شیما آل سعدی و سارا بهمنیار، آن‌ها این فرصت را دارند که تردیدها را به امیدهای پررنگ‌تر تبدیل کنند. بهمنیار و علیپور جایگاه قابل قبولی در رنکینگ دارند اما باید سرسخت‌تر از همیشه باشند و بدانند بیش از این روی آن‌ها حساب باز کرده‌ایم و شیما آل سعدی نیز باید قوی عمل کند.
شیما آل سعدی متولد بیست و ششم مردادماه ۱۳۷۲ یکی از ورزشکاران فعال و موفق استان فارس به شمار می‌رود که تمام زندگی خود را از سن هشت سالگی با کاراته سپری کرده است. دختر شیرازی دارای کمربند مشکی دان ۳ است و می گوید اگر به موقع آزمون‌ها را پیگیری می‌کرده، اکنون به دان ۴ رسیده بود.
او با پشتکار و تلاش فراوان در کنار ورزش حرفه‌ای خود از تحصیل دور نمانده و دارای مدرک کارشناسی مهندسی شیمی است. این دختر ورزشکار که حدود هفت سال، سابقه حضور در اردوهای تیم ملی در رده سنی جوانان تا بزرگسالان را دارد، موفق به کسب افتخارات و عناوین قابل توجهی شده است.
* فهرست موفقیت‌های شیما آل‌سعدی
کسب مدال طلای مسابقات بین المللی جایزه بزرگ جام بسفر ترکیه ۲۰۱۸، مدال برنز قهرمانی آسیا تیم ملی بزرگسالان ۲۰۱۸، کسب مدال برنز لیگ جهانی اندونزی در تیم ملی بزرگسالان، مدال برنز لیگ جهانی ترکیه در تیم ملی بزرگسالان به عنوان اولین بانوی رده سنی امید، کسب مدال برنز تورنمنت بین المللی امارات به عنوان بانوی لژیونر برای باشگاه الاتحاد عراق، حضور در اولین اعزام تیم ملی جوانان به یونان، حضور در رقابت های جهانی اسپانیا در رده سنی امید، کسب سه مدال طلای پیاپی در مسابقات انتخابی تیم ملی در رده سنی امید، دریافت دو مدال طلای از رقابت های المپیاد ایرانیان، کسب دو مدال طلا از مسابقات المپیاد دانشجویی، کسب پنج مدال طلا از مسابقات بین المللی کاپ ایران زمین و کسب مدال‌های رنگارنگ دیگر در سایر مسابقات کشوری و سبکی.
گفتگوی تماشا را با شیما آل سعدی از نظر می گذرانید:
* چه شد که رشته ورزشی کاراته را انتخاب کردید؟
علاقه پدر و مادرم به ورزش باعث ایجاد انگیزه و اشتیاق در من شد و برای اینکه بتوانم سالم و هدفمند زندگی کنم و قدرت عبور از تنگناها و مشکلات زندگی را داشته باشم به ورزش کردن روی آوردم و از آنجا که کاراته باعث برطرف شدن نیازهای ذوقی من می‌شد، کاراته را به عنوان ورزش قهرمانی انتخاب کردم. در واقع ورزش رزمی پر از تقارن، نظم، زیبایی و ذوق است.
قبل از آشنایی من با کاراته و چند سال پیش از شروع فعالیت‌هایم در این رشته ورزشی عکس دو کاراته کا که در حال مبارزه بودند را از صفحه روزنامه برش زدم و این عکس را بر روی یکی از صفحات دفتر نقاشی ام چسباندم. در آن زمان من حتی معنای کومیته و کاتا را نمی‌دانستم. سال‌ها گذشت و من در این رشته ورزشی شروع به فعالیت کردم.
یک روز که به طور اتفاقی دفتر نقاشی دوران کودکی ام را ورق می‌زدم، آن عکس را دیدم و واقعاً متعجب شدم. شاید راهی که انتخاب کردم از همان دوران کودکی در ضمیر ناخودآگاهم وجود داشته است.
* از موفقیت‌هایتان در مسابقات اخیر بگویید.
خوشبختانه در سالی که گذشت موفق به حضور در مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ شدم و توانستم مدال برنز این مسابقات مهم را از آن خود کنم. در دو دوره پشت سر هم در دو لیگ جهانی پاریس و دوبی با ارائه عملکرد عالی موفق شدم نفر اول رنکینگ دنیا و نایب قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ را شکست بدهم و این شروع خوبی برای من بود.
* مربیان شما تا کنون چه کسانی بوده‌اند؟
من کاراته را زیر نظر خانواده سروش نیا که خانواده دوم من محسوب می‌شوند، شروع کردم. در واقع سارا سروش نیا به عنوان اولین مربی ام در این رشته ورزشی بود. لیلا بهرامی هم مربی قهرمانی ام است که برای پیشرفتم در این رشته تلاش بسیاری کرده اما در حال حاضر در مواقعی که در اردوی ملی حضور ندارم، در شیراز خودم تنها و بدون مربی تمرین 
می‌کنم.
* از تیم ملی و تجاربتان از میادین بین‌المللی بگویید.
من ۷ سال است که به طور مرتب در اردوهای تیم ملی حضور دارم. در واقع از همان سالی که اردوی تیم ملی جوانان برای اولین بار تشکیل شد، موفق شدم به این اردوها راه پیدا کنم.
البته برای رسیدن به این جایگاه تلاش بسیاری کردم و سختی‌های زیادی را متحمل شدم. شاید کمتر کسی توان تاب آوردن در برابر این سختی‌ها و ناملایمات را داشته باشد. هر کس جای من بود امکان داشت از ادامه دادن این راه ناامید می‌شد و دست از تلاش می‌کشید.
اراده مهم ترین اهرم موفقیت است. ملی پوش شدن علاوه بر استعداد، نیاز به اراده‌ای آهنین و تلاش و پشتکار زیادی دارد. یک ورزشکار که در سطح قهرمانی فعالیت می‌کند باید همیشه امیدوار باشد و از شکست خوردن ناامید نشود.
* تاکنون با آسیب جدی و سنگینی روبرو بوده‌اید؟
بله متأسفانه من آسیب‌های زیادی از فعالیت در این رشته ورزشی دیده‌ام. بدترین و شدیدترین آسیبی که به من وارد شد، شکستگی بینی و زانویم در حین مسابقه بود که این آسیب دقیقاً قبل از اعزام به مسابقات برایم اتفاق افتاد. من حدود ۹ ماه در آکادمی ملی تمرینات سختی را گذرانده بودم و این شکستگی‌ها باعث شد از تمریناتم عقب بمانم. البته بعد از سه یا چهار ماه دوباره تمریناتم را از صفر شروع کردم.
* ذهنیتی که عموم مردم جامعه نسبت به ورزش‌های رزمی دارند این است که افراد فعال در این رشته‌های ورزشی، دارای شخصیت‌های خشنی هستند. نظر شما در این مورد چیست؟
همان طور که گفتید بسیاری از مردم وقتی که اسم کاراته و یا به طور کلی هنرهای رزمی را می‌شنوند تصویر یک ورزش خشن در ذهنشان نقش می‌بندد و افراد فعال در این رشته ورزشی را افرادی پرخاشگری می‌دانند. اما در حقیقت، این طور نیست.
کاراته نه تنها ورزش خشنی نیست بلکه روحیه لطافت، افتادگی و بزرگ منشی را در هنرجو پرورش می‌دهد. کاراته یک هنر است و من با فعالیت در این رشته ورزشی به خدا نزدیکتر شدم و یاد گرفتم که چگونه صبور باشم و با سختی‌های زندگی مقابله کنم.
کاراته باعث شد که شخصیت آرام، سالم و مستقلی در من شکل بگیرد. در واقع من شخصیت خشنی ندارم و کاملاً مخالف خشونت هستم و به همان اندازه که به کاراته علاقه دارم، از مطالعه کتاب، نقاشی کردن و موسیقی نیز لذت می برم. هر کدام از این کارها در شرایط خاص باعث آرامش روحی و تمرکز ذهنم می‌شود.
* چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟
من معمولاً از اهدافم صحبتی نمی‌کنم چون به این جمله اعتقاد دارم که “به عمل کار برآید به سخندانی نیست. اما همه هدف‌هایم برایم مشخص و واضح هستند و با تمام وجودم در مسیر دستیابی به اهدافم حرکت می‌کنم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما