امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

شهردار شیراز در مراسم تکریم و معارفه جمعی از مدیران شهرداری: با هیچکس تعارف ندارم

حسین حسن پور - تماشا 
شهردار شیراز تأکید کرد که طی شش ماهه آینده پروژه های 
بزرگی را افتتاح یا کلنگ زنی خواهیم کرد.
مهندس اسکندرپور در مراسم تکریم و معارفه معاون فنی و عمرانی و جمعی از شهرداران مناطق شهرداری شیراز اظهار کرد: معاون فنی و عمرانی به همراه معاونین ایشان در شهرداری مناطق کارهای بزرگی را طی شش ماه آینده پیش رو خواهند داشت.
وی با بیان اینکه طی دو سال گذشته  فراز و فرودهایی در برخی موارد شهرداری داشتیم که این ایجاب می‌کرد برخی تغییرات را داشته باشیم که بهترین زمان انجام تغییرات امروز بود، افزود: گرچه شهرداری در برخی مسائل با کمیسیون‌های شورای شهر اختلاف نظرهایی دارد اما در کل شهرداری مجری مصوبات شورا است و ما حق نظر در زمینه مصوبات را نداریم، اما اگر در زمینه مباحث کارشناسی نظراتی داریم این موارد را قبل از آنکه در شورا تبدیل به مصوبه شود در کمیسیون‌ها مطرح 
می کنیم تا در آینده در اجرای آن مصوبه با مشکل مواجه نشویم. 
* نظارت حق مسلم شورا است
وی نظارت از شهرداری را حق مسلم شورا دانست و خواستار همکاری کامل شهرداری با شورا در این مورد شد و افزود: واقعیت این است که امروز ما وارث انبوهی از پروژه های ناتمام گذشته هستیم در این میان یک نگاه احساسی وجود داشت که شهرداری باید پروژه هایی را اجرا می‌کرد که مطابق با رویکرد این دوره مدیریت شهری بود اما واقعیت این بود که این پروژه ها متعلق به شهر و مردم آن بود و برای اجرای آنها هزینه هایی شده بود و نمی شد به راحتی آنها را کنار گذاشت و مردم قبول نمی‌کردند این پروژه ها را ناتمام رها کرده و سراغ پروژه جدید برویم و به همین دلیل تکمیل پروژه های ناتمام را در دستور کار قرار دادیم. 
اسکندرپور با بیان اینکه پس از انتصاب در کار مدیران منتصب دخالتی انجام نمی‌دهم، گفت: اما امروز این پروژه ها در مراحل نهایی قرار دارند و از هفته های آینده به سراغ پروژه های جدید می‌رویم، البته طی این مدت تمامی تلاش ما معطوف این بود که سرعت اجرای 
پروژه های عمرانی را بالا ببریم اما برخی ناهماهنگی‌ها باعث کندی کار می شد و صادقانه می‌گویم از اقدامات حوزه مناطق شهرداری شیراز راضی نیستم. 
* مردم به خروجی کار نگاه می‌کنند 
وی ادامه داد: در پیام‌های خصوصی به برخی مدیران جدید گفتم در برخی مناطق از نحوه پیگیری عمرانی ناراضی ام و معتقدم باید با شلاق مدیریتی پروژه های عمرانی را پیش ببریم. 
وی با اشاره به سابقه دوستی خود با صالحی سرپرست جدید معاونت عمرانی شهرداری شیراز از سال ٧۴ با رد برخی انتقاد در فضاهای مجازی مبنی بر استفاده از یک نیروی غیر همفکر با مدیریت شهر اظهار کرد: من با دیدگاه‌های وی ناآشنا نیستم و به آقای صالحی هم  گفتم مردم برای قضاوت به قد وقامت و یا سابقه ما  نگاه نمی‌کنند بلکه مهم برای آنها  خروجی کار است وگرنه  گفتن سابقه شاید یکماه جواب دهد اما بعد از آن دیگر جواب نمی‌دهد.
اسکندرپور با بیان اینکه از امروز هم هر اتفاقی در حوزه عمرانی بیافتد ایشان باید پاسخگو باشند، گفت: این زشت است که ما امروز در برخی مناطق یک پروژه برای افتتاح نداشته باشیم و یا در یک پروژه بعد از سه ماه از بازدید قبلی برویم و هیچ اتفاقی نیافتاده و کسی پاسخگو نباشد.
* برنامه ارائه دهید
شهردار شیراز تصریح کرد: چرا پروژه ای را که اعلام کرده اند هفته دولت افتتاح می‌شود بعد می‌گویند دی ماه افتتاح می‌شود؟ چرا ارزیابی درستی از زمان بهره برداری از پروژه ها ندارند؟ انتظار من از معاون جدید عمرانی و مدیران شهرداری آن است که تا پایان شهریور برنامه ۶ ماهه پایانی سال را به ما بدهند تا ما بدانیم مناطق ١١گانه ما امروز کجا هستند و تا پایان ۶ماه دوم باید به کجا برسند البته معاونین شهرداری هم باید پاسخگوی حوزه خود باشند و اگر من به عنوان شهردار بخواهم در همه امور معاونت‌ها دخالت کنم دیگر معاون برای چه 
می خواهم؟
اسکندرپور تصریح کرد: با تعارف نمی‌شود کار جلو برد، در تغییراتی که داشتیم می‌بایست دو سه نفر نیروی جدید از بیرون شهرداری می‌آوردم  اما به احترام نیروهایی که در بدنه شهرداری  حضور دارند از این نیروها استفاده کردم. 
اسکندرپور خواستار توجه بیشتر کارکنان و مدیران شهرداری در تکریم ارباب رجوع شد و گفت: رویکرد ما در این دور شهرداری احترام به شأن و جایگاه مردم است، وقتی که شهردار شهر در محل کار و خارج آن پیش، سلام. است و به مردم. احترام می‌گذارد چرا باید در برخی مناطق شاهد بی احترامی به شأن مردم باشیم، چرا در برخی جاها بعضی مدیران مناطق یا کارکنان به نوعی برخورد می کنند که انگار مردم نوکر درب خانه آنها هستند؟ صحبت ما با مسئولین شهرداری آن است که اگر کار مردم را انجام نمی دهید لاقل بی حرمتشان نکنید البته می‌دانیم در این میان برخی هم زیاده خواهی می‌کنند به ویژه در مناطق یک وشش که بحث تغییر کاری بری باغات را دارند اما این افراد بسیار کم هستند وسایل همه مردم نمی‌شوند. 
* به مهندس فرج‌زاده مأموریت دادم در مقابل کم‌کاری‌ همانجا آن مسئول را عزل کنند
شهردار شیراز گفت: هر لحظه احساس کنیم کار عقب است و در انجام خدمت به مردم کوتاهی شده است  اینکه کسی همسوی من باشد یا نباشد مطرح نیست و با کسی تعارف نداریم در این مورد هم به آقای فرج زاده قائم مقام شهرداری شیراز مأموریت دادم که موارد را کنترل کنند و حتی اگر در منطقه ای از شهرداری کاری انجام نشده و ایشان مشاهده کردند می توانند همانجا آن مسئول را عزل کنند.
* معیار حفظ حرمت مردم است
وی تصریح کرد: اولین معیار ما در انتخاب مدیران شهرداری  حفظ حرمت مردم است نکته دیگر در خصوص احترام به پرسنل شهرداری است که اگر چه  شاید تعداد کمی از آنها رعایت نکنند که تعداد آنها بسیار ناچیز است اما عمده کارکنان به دنبال انجام وظیفه خود هستند. 
شهردار شیراز در ادامه چند توصیه نیز به شهرداران ۶منطقه ای که دیروز معارفه آنها انجام شد 
داشت. 
اصلاح شبکه انتقال آب‌های سطحی سعدی و دروازه قرآن و توجه به زیباسازی منطقه ٣ به عنوان ویترین فرهنگی ایران، توجه به باز آفرینی شهری و ایجاد پروژه های انسان محور در منطقه ۶، توجه ویژه به درآمدزایی و ادامه پروژه های بازآفرینی شهری در منطقه یک، نگاه ویژه به پروژه های عمرانی و فضای سبز در منطقه ۴، توجه ویژه به حریم اطراف منطقه و ارائه برنامه ای شفاف در منطقه ۵ و در نهایت توجه به نظم به ویژه در مسائل مالی در منطقه ٧ از جمله توصیه‌ای شهردار به ۶ شهردار جدیدی بود که برای این مناطق تعیین کرده 
بود.
اسکندرپور افزود: شش ماهه دو شش ماهه خوبی برای شهرداری است و طی این مدت پروژه های بزرگی افتتاح و یا کلنگ زنی می‌شود و همانگونه که قول دادیم 
پروژه های انسان محوری که جزو شعارهای شورای شهر نیز بوده اغارگز می‌شود و ۶ماه پرکار را پیش، رو داریم. 
* اسکندرپور: اگر تاکنون مدتی هم برای سعی و خطا بوده تمام شده و باید گام‌هایی جدید در توسعه شهر برداریم
وی افزود: اگر تاکنون مدتی هم برای  سعی و خطا بوده تمام شده و باید گام هایی جدید در توسعه شهر برداریم، البته این نکته راهم باید مد نظر قرار دهیم که من هم منتخب اعضای شورا هستم و به نظرات آنها احترام می‌گذارم و شاهد بودم دغدغه برخی اعضا برای پروژه ها حتی بیش از مسئولین شهرداری بوده است.
اسکندرپور البته با مزاح خطاب به مدیران جدید شهرداری شیراز گفت: مأموریت شما دوساله است مگر خلاف آن ثابت شود، من در ادامه راه  می‌خواهم مردم این انرژی را در بدنه شهرداری ببینند. 
شهردار شیراز افزود: البته شاید از من خورده گرفته شود که چرا از بیرون شهرداری نیروهایی از همفکران خود را نیاوردیم که پاسخ ما این است که برای امور ما به نیروهای درون بدنه شهرداری اعتقاد داشته و به آنها اعتماد کردیم. تا بتوانیم خدمات بهتری به مردم شهر ارائه دهیم. 
سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری شیراز هم در این جلسه گفت: آن چه شهردار شیراز و اعضای شورا در این جلسه گفتند جز دغدغه خاطره‌ای من نیز بوده و سالهاست آن را اعلام. کردم و معتقدم شهرداری با این نیروهای توانمند می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد. 
* سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری شیراز: سرعت و خلاقیت مهم‌ترین اولویت است
صالحی که تا پیش از این سکان منطقه ٧شهرداری را در دست داشت افزود: سرعت و خلاقیت در کارها از 
مهم ترین مسائلی است که سال هاست و من در خصوص اجرای پروژه های عمرانی من بر آنها تأکید داشتم و جزو دغدغه خاطره‌ای من است و معتقدم اگر کاری زیاد به درازا انجامد هر چند کاری بزرگ. باشد شیرینی آن برلی مردم از بین می‌رود و زمینه نارضایتی ایجاد می‌کند واینجاست که ما به قول معروف پس از افتتاح پروژه هم چوب را می خوریم هم پیاز را. 
سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری شیراز افزود: شفافیت و انضباط مالی سرلوحه کار ما قرار خواهد گرفت همچنین نه در حرف که در عمل  دغدغه شورا و شهرداری را در اجرای پروژه های انسان محور دنبال می کنیم تا  آنچه شورا قول داده جامه عمل پوشیده شود.
* سخنگوی شورای شهر شیراز: اقدامات عمرانی شهرداری قوی‌تر اطلاع‌رسانی شود
سخنگوی شورای شهر شیراز بر اطلاع رسانی پروژه های عمرانی شهرداری تأکید کرد.
سعید نظری نیز با بیان اینکه تغییرات صورت گرفته بیشتر جابجایی بوده و با هدف دستیابی بهتر به اهداف انجام شده است، اظهار کرد: شورا در انتصابات شهرداری دخالتی نداشته و به تصمیمات شهردار احترام می گذارد.
وی با بیان اینکه انتظار می رود این تغییرات موجب ارتباط مؤثر و کارآمد در بین مجموعه شهرداری گردد، افزود: نیروهای منصوب شده دارای سابقه مدیریتی و با تجربه هستند که انتظار می رود این تجربه را به جوانان انتقال دهند.
* به هیچ عنوان سرمایه‌گذاران را در پیچ و خم بروکراسی اداری گرفتار نکنیم
سخنگوی شورای شهر شیراز بر تکریم ارباب رجوع به ویژه سرمایه گذاران تأکید و اظهار کرد: به هیچ عنوان سرمایه گذاران را در پیچ و خم بروکراسی اداری گرفتار نکنیم و آنان را سرمایه بر و دزد ندانیم.
نظری با اشاره به اینکه سه شهردار جدید ورودی های شهر را دست گرفته اند، گفت: ورودی های شهر شیراز نیاز به ساماندهی دارند زیرا ورودی ها چشم شهر هستند و باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.
وی با اشاره به اهمیت شهرداری منطقه سه و یک به لحاظ گردشگری افزود: ساماندهی و رسیدگی به این دو منطقه باید مورد توجه باشد زیرا گردشگران از این دو منطقه حتماً بازدید می کنند.
عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه ترافیک شیراز نیز نیاز به ساماندهی دارد، اظهار کرد: تجربه تلخ احداث پل کابلی ترافیک را به پل پرنیا انتقال داد و شهروندان را در ترافیک گرفتار نمود بنابراین باید ترافیک را با اصلاحات هندسی مرتفع نمود. 
نظری با اشاره به اطلاع رسانی شهرداران در 
رسانه ها از اقدامات انجام شده، گفت: از شهرداران مناطق درخواست می شود تا اطلاع رسانی گسترده در رسانه ها از اقدامات خویش داشته باشند.
وی افزود: باید فضای اطلاع رسانی قوی تری در 
رسانه ها ایجاد شود تا شهروندان از اقدامات شهرداری اطلاع یابند.
سخنگوی شورا شهر افزود: تلاش می شود تا ساختار شورا یاران تبدیل به ساختاری موثری شود تا 
خواسته های مردم به اطلاع شهرداران و اقدامات شهرداران به اطلاع مردم برسد.
* نایب رئیس شورای شهر شیراز: تغییرات لازمه پویایی یک مجموعه است
نایب رئیس شورای شهر شیراز نیز تغییرات در شهرداری شیراز را موجب پیشرفت و بهتر شدن مجموعه شهرداری دانست.
ابراهیم صبوری در آیین تکریم و معارفه معاون فنی و عمرانی و جمعی از سهردلران مناطق  شهرداری شیراز با اشاره به اینکه تغییرات فصول نیز باعث بهبودی طبیعت می گردد، اظهار کرد: دلگیری ما از تغییر امر خوبی نیست و باید از این تغییرات خوشحال باشیم زیرا این تغییرات موجب می شود تا سریع تر به هدف برسیم.
وی افزود: شورای شهر از ابتدا طی دو سال گذشته هیچ گونه دخل و تصرفی در عزل و نصب مدیران شهرداری نداشته است و به این امر هم ورود پیدا نخواهد کرد.
نایب رئیس شورای شهر شیراز اظهار کرد: شورا تمام اختیارات عزل و نصب را بع عهده شهردار سپرده است و خواهان تحقق انتظارات به صورت صد در صد از شهردار است.
صبوری گفت: امیدواریم که این مدیران پاسخگوی شهردار و شهردار نیز پاسخگوی اعضای شورا و اعضای شورا نیز پاسخگوی نیازهای مردم باشند.
امروز اعضای شورا انتظارات زیادی از حوزه عمرانی دارند زیرا توقعاتی است که مردم از ما انتظار دارند.
وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مهندس آرگیو معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز گفت: امروز اعضای شورا انتظارات زیادی از حوزه عمرانی دارند زیرا توقعاتی است که مردم از ما انتظار دارند و توقعات شخصی نیست.
 نایب رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه سرعت و کیفیت در انجام پروژه‌های عمرانی بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: اینکه پروژه ای طولانی شود دیگر شیرینی و حلاوتی برای مردم نخواهد داشت.
صبوری با بیان اینکه انضباط مالی در انجام پروژه ها مورد توجه شهردار و اعضای شورا است، گفت: انضباط مالی به همراه شفافیت از اهمیت خاصی برای اعضای شورا برخوردار است.
وی با  بیان اینکه در انجام پروژه های عمرانی دچار  
دست اندازهای بروکراتیک شده ایم، افزود: با اینکه اقدامات خوبی طی دو سال گذشته صورت پذیرفته اما مردم این پیشرفت را احساس نکرده اند.
نایب رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه باید به مردم گوشزد کنیم که این اتفاقات بزرگی در پروژه های عمرانی صورت گرفته که هر کدامشان می تواند سند افتخاری برای آن مدیر باشد، اظهار کرد: ورود ۱۸۰ دستگاه اتوبوس به شیراز و یا افتتاح ایستگاه قطار شهری در میدان امام حسین کار ساده ای نبوده و یا انجام پروژه ایستگاه قطار شهری بازار وکیل در نوع خود منحصربفرد در کشور است که همه آنها باید به اطلاع مردم رسانده
 شود.
* با پیمانکاران قوی کار کنید
صبوری در ادامه با بیان اینکه به بهانه ارزان تر شدن پروژه به سراغ پیمانکاران ناکارآمد نباید رفت، گفت: تجربه نشان داده که پیمانکاران ناکارآمد پروژه را نیمه تمام رها می کنند و هزینه ها را به دو یا سه برابر افزایش می دهند در حالی که پیمانکاران قدر پروژه را با کیفیت و به موقع تحویل
 می دهد.
وی با بیان اینکه اجرای پروژه های انسان محور مورد توجه شورا است که در این راستا باید به سراغ مردم رفت، افزود: با توجه به سابقه مهندس صالحی در اجرای پروژه ها هم اکنون نیز از ایشان انتظار می رود تا در میان مردم حضور پیدا کند و پروژ ه های مورد نیاز آنان را اجرا نماید.
نایب رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه از اجرای پروژ ه ها به صورت سلیقه ای باید پرهیز نمود، اظهار کرد: اینکه بتوانیم پروژه های مورد نیاز را محقق نماییم نیاز به تیم قوی داریم که این موضوع باید مورد توجه مهندس صالحی 
قرار گیرد. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما