امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

شب بیداری و برخی از مضرات آن

سیدمحی الدین حسینی - تماشا 
خواب درست به اندازه نفس کشیدن و غذا خوردن برای بدن ضروری است. امروزه اغلب نوجوانان و جوانان شب ها تا دیروقت بیدار هستند و بیشتر ساعات روز را در خواب سپری می کنند و شاید این امر را کاری لذت بخش می پندارند، اما محققین از پیامدهای خطرناک بیدار ماندن و شب زنده داری خبر می دهند که به طور خلاصه عبارتند از:
- اختلال در یادگیری: یک مغز و بدن خسته قادر نیست اطلاعات را به درستی دریافت و در حافظه ذخیره کند. کیفیت و کمیت خواب شبانه تأثیر مستقیم روی دریافت اطلاعات تازه توسط ذهن دارد. 
 - ناپایداری احساسی: خستگی و کم خوابی به طور جدی باعث ناپایداری احساسی در انسان می شود، به طوری که دائماً حس و حال و روحیه او تغییر 
می کند، بی نظمی طولانی مدت در خواب شبانه موجب مشکلات روانی مانند اختلال عصبی یا افسردگی می شود. 
 - قضاوت و ارزیابی نادرست، افزایش خطا و تصادف: محققان دانشگاه هاروارد در یک مطالعه دریافتند که 274000 اشتباهی که در محل های کار صورت گرفته ریشه در کم خوابی کارمندان داشت. 
 - اختلال در سلامت جسم: بسیاری از بیماری های جسمی نظیر قلبی، چاقی مفرط، فشارخون، سکته، دیابت و... با کم خوابی تشدید می شوند. بیخوابی عمر را کاهش می دهد و آنتی بادی بدن کاهش می دهد، افت کارایی و بازدهی، عدم توانایی در کنترل استرس، شب بیداری با سرطان هم ارتباط دارد سازمان جهانی بهداشت در سال 2007 اعلام کرد که کار در شیفت شب یکی از عوامل احتمالی سرطان است، پوست با طراوتی افراد شب زنده دار 
ندارند و زیر چشمانشان پف می کند، سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد، قدرت بدنتان را برای ورزش کاهش می دهد، سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. 
- اختلالات ژنتیکی: یک تحقیق درسال2013 روشن کرد که خواب بد می تولند فعالیت عادی ژنتیکی را مختل کند. در این تحقیق محققین دریافتند که نمونه ها بعد از یک هفته خواب کمتر ۶ساعت حدود 700 ژن بدنشان درست عمل نمی کند، مشکلات گوارشی، حوادث رانندگی، سرماخوردگی در افراد شب بیدار بیشتر است، ناتوانی در خوب صحبت کردن، احتمال آلزایمر را افزایش می دهد.
منبع: سایت خبری و تحلیلی تبیان (با کمی اصلاحات و اضافه)
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما