امروز، دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

پدران و مادرانمان را تکریم کنیم

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
ارزش و اعتبار پدران و مادران را باید در آیات قرآنی و احادیث شریف ائمه معصومین سلام ا... علیهم جو باشد. دین مبین اسلام توصیه های فراوانی به امت خود درباره تکریم مقام والدین فراوان داشته و دارد و رنجش پدر یا مادر از سوی فرزندان را مستوجب عذابی سخت و دردناک نموده است. در ادامه به بیان روایتی مستند از صدر اسلام در مورد ارزش والدین و احترام ویژه ای که آنان بخصوص مادران نزد خدا دارند می پردازم.
به امید آنکه اگر پدر و مادر در قید حیاتند قدرشان را بدانیم و اگر از دار دنیا رفته اند برای شادی روح و روانشان بسیار دعا کرده و سلام و صلوات و فاتحه بفرستیم یا به نیتشان صدقه فراوان دهیم. روزی پیغمبر خدا حضرت محمد(ص) از قبرستانی داشت عبور می کرد به وقت دید از داخل یکی از قبرها صدای نعره ای می آید، آمد بالای سر قبر و پایشان رو محکم زد روی زمین و فرمودند: ای بنده خدا پاشو وایسا.قبر شکافته شد یه جوانی از تو قبر اومد بیرون، از تمام بدن این جوان آتش میزد بیرون، رسول خدا فرمودند: ای جوان تو از امت کدام پیامبری که اینقدر عذاب می کشی؟ عرض کرد یا رسول ا... از امت شما! پیامبر خیلی دلش به حال جوان سوخت پیامبر فرمود: تارک الصلاه بودی؟
جوان گفت: نه یا رسول ا... من  پنج وعده نمازم رو به شما اقتدا 
می کردم پیامبر فرمود: روزه نگرفتی؟ جوان گفت: یا رسول ا... نه فقط رمضان بلکه رجب و شعبان و رمضان رو هم روزه می گرفتم.پیامبر فرمودند: ای جوان حج نرفتی؟
گفت: مستطیع نشدم. پیامبر فرمود: جهاد نکردی؟
جوان گفت: چرا جانباز یکی از جنگ ها هستم. پیامبر اکرم سرشو بالا گرفت و فرمود: خدایا من نمی تونم عذاب کشیدن امتم را ببینم به من بگو این جوان چرا اینقدر عذاب می کشد؟خطاب رسید یا رسول ا... حق سلام می رساند و می فرماید این جوان عاق مادر شده تا مادرش رضایت ندهد عذاب همین است.
پیامبر به سلمان، ابوذر و مقداد مفرماید برید مادر این جوان رو پیدا کنید.رفتند مادرشو پیدا کردند. یه پیرزن ضعیف و رنجور و مریض احوال بودند. رسول خدا باز امر کرد قبر شکافته شد جوان از قبر آمد بیرون. پیامبر فرمودند: مادر ببین پسرت چطور داره عذاب می کشه. بیا از سر تقصیر پسرت بگذر و حلالش کن. مادر جوان: سرشو بالا گرفت و گفت: ای خدا اگر حق مادری بر گردن این پسر دارم لحظه به لحظه عذاب پسرمو زیاد کن و کم نکن! تمام بدن این جوان آتش گرفت.
رسول خدا فرمودند: آخه زن این بچه مگه در حق تو چه بدی کرده که تو لحظه به لحظه داری نفرینش می کنی؟ عرض کرد یا رسول ا... من با زنش یه روز تو خونه مشاجره کردم، دعوامون شد، از راه رسید از من نپرسید همینجوری منو هل داد تو تنور آتش سینه ام سوخت، موهام سوخت، قسمتی از بدنم سوخت، زن ها منو از تو آتش کشیدن بیرون لباس هام رو عوض کردند.
همون سینه سوختمو در دست گرفتم در حق پسرم نفرین کردم سه روز بعد مرد. رسول خدا فرمودند: ای زن می دونی که من پیغمبر رحمتم به خاطر من بیا از تقصیر جوانت بگذر. سرشو بالا گرفت و گفت: ای خدا به حق این پیغمبر رحمتت قسم می دهم که لحظه به لحظه عذاب رو به پسرم زیاد کن که کم نکن!
رسول خدا به سلمان فرمودند: سلمان برو به فاطمه ام بگو با علی بیاید حسن و حسین روهم بیاره. سلمان رفت درخانه به فاطمه(س) گفت: پیامبر پیغام داده سریع بیایید. مادر ما زهرا(س) آمد، علی(ع)، حسن(ع) و حسین (ع) هم آمدند. اول مادر ما حضرت زهرا(س) رفتند جلو فرمودند: ای زن میدانی من فاطمه حبیبه خدا هستم؟ گفت: آری. فرمود: ای زن به خاطر من فاطمه بیا از سر تقصیر جوانت بگذر.
زن سرشو گرفت بالا صدا زد: خدایا به حق حبیبه ات فاطمه قسم می دهم 
لحظه به لحظه عذاب پسرمو زیاد کن و کم نکن.
دوباره آتش از بدن جوان زد بیرون. این بار امیرالمؤمنین علی(ع) آمدند و فرمودند: ای زن به خاطر من بیا از سر تقصیر پسرت بگذر. زن گفت: خدایا به حق علی(ع) قسم میدم لحظه به لحظه عذاب پسرم را زیاد کن. نوبت رسید به آقامون امام حسن(ع).
آمدند جلو و فرمودند: ای زن به خاطر من بیا از سر تقصیر پسرت بگذر.زن گفت: خدایا به این غریب مظلوم تورو قسم میدم لحظه به لحظه عذاب پسرمو زیاد کن و کم نکن. نوبت رسید به آقای ما حسین(ع) آمدند مقابل این زن ایستاد، ایشان خردسال بود چون دامن زن رو گرفته بود و سرشو گرفته بود بالا و فرمودند: ای زن به خاطر من بیا از سر تقصیر جوانت بگذر. زن سرشو گرفت بالا یهو دیدند رنگ از رخسار این زن پرید به دست و پای حسین(ع) افتاد و عرض کرد: خدایا پسرمو به حسین بخشیده ام.
پیغمبر خدا(ص) فرمودند: که ای زن چی شد من، فاطمه، علی، حسن خواستیم قبول نکردی چی شد که حسین؟ عرض کرد: یارسول ا... سرمو گرفتم بالا تا در حق جوانم نفرین بکنم اما دیدم فرشتگان در آسمان می گویند ای زن مبادا دل حسین رو بشکنی؟! و اینگونه شد که آن پسر بخشیده شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما