امروز، شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

دریافت مالیات از خانه‌های خالی تا پایان سال

اسلامی گفت: مقدمات اجرایی طرح مالیات از خانه های خالی آماده شده است و امیدواریم تا پایان سال به مرحله اجرایی برسد.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نرخ مسکن و اجاره‌بها تابع سیاست‌ها و اقدامات بخش مسکن نبوده است، گفت: اگر بخواهیم قیمت‌های اجاره مقبولیت داشته باشد باید از شاخص‌های کلان اقتصادی تبعیت کند.
او توضیح داد: چندی پیش در برنامه تلویزیونی منحنی‌های سال ۷۰ تا ۹۸ نشان داده شد و نرخ تورم، نرخ اجاره بها و نرخ واحد مسکونی به صورت تجمعی و با یک فاصله کم و آرامش خاصی از هم تبعیت کرده و البته تغییرات نرخ ارز که تابع متغییر‌های اقتصادی کشور بوده عامل پیشران چنین اتفاق بود که بسیار دارای اهمیت است.
* امتیاز ویژه وزارت راه و شهرسازی برای صاحبخانه‌های با انصاف
اسلامی با اشاره به اینکه برای صاحبخانه‌ها و موجران که در اجاره دادن واحد‌های مسکونی انصاف را رعایت کرده، امتیازات بسیار زیادی را قائل شده ایم، گفت: این امتیازات را در ۲ مسیر دنبال کردیم؛ که عبارت است از مدت قرارداد اجاره و معافیت از مالیات، که پیشنهاد آن در کمیسیون دولت مطرح شده تا از طریق آن بتوانیم تغییراتی را در این بخش ایجاد کنیم. او افزود: موضوع دیگر حوزه مالیاتی مربوط به زمین‌های بایر است و افرادی که دارای اراضی شهری هستند، ولی برای ساخت آن اقدامی نمی‌کنند قرار است با همکاری مجلس برای آن‌ها نیز مالیات وضع کنیم.
* مالیات بر عایدی سرمایه در راهروهای بهارستان و پاستور سرگردان شده است
اسلامی با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه بین دولت و مجلس در رفت و آمد است، گفت: مجری مالیات مستقیم و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، سازمان امور مالیاتی است و وزارت راه و شهرسازی در این طرح مکلف است سامانه املاک و اسکان را طراحی کند؛ به طوری که از طریق این سامانه، سازمان امور مالیاتی بتواند خانه‌های خالی را شناسایی و برای آن‌ها مالیات تعیین کند، هم اکنون این موضوع بین وزارت راه و شهرسازی، دولت، مجلس و جامعه بسیار زیاد مطرح شده و در حال بررسی است. 
وزیر راه وشهرسازی درباره مالیات عایدی بر سرمایه مسکن، گفت: دولت و هر فردی که بخواهد بخش مسکن را مدیریت کند همواره به تولید مسکن و حفظ سرمایه در این بخش فکر می‌کند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه همواره نگرانی‌های بسیاری در حوزه مسکن مبنی بر خروج و تهدید سرمایه‌های حوزه مسکن وجود دارد افزود: برخی افراد خانه‌های خالی را تله مالی خود قرار می‌دهند به گونه‌ای که با حبس منابع کشور در حوزه مسکن مشکلات بسیار زیادی در این حوزه ایجاد می‌کند.
اسلامی با بیان اینکه باید مقرراتی وضع شود که واحد‌های مسکونی خالی از سکنه، منبعی برای ارزش افزوده نباشد گفت: باید تمامی واحد‌های مسکونی به سرعت به مرحله بهره برداری و در اختیار متقاضیان قرار بگیرد؛ که این اقدامات با اجرایی شدن طرح مالیاتی امکان پذیر می‌شود.
او تأکید کرد: وزارت راه و شهرسازی تنها آمار اراضی خود را در اختیار دارد و اطلاعات آمار جامعه و اسکان کل کشور را ندارد. اما طبق بررسی‌های انجام شده شهرداری و اداره ثبت آمار تمامی اراضی کل کشور را در اختیار دارد.
اسلامی اظهار کرد: مقدمات اجرای این طرح فراهم و در قالب اجرای طرح املاک و اسکان آن‌ها را انجام داده ایم به این روش که بر اساس پایان کار‌ها، پروانه ساخت و انشعابات بتوانیم آن‌ها را اجرایی کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مقدمات اجرایی طرح مالیات از خانه خالی انجام و سازمان ثبت در حال اجرایی کردن اقدامات آن است که بتواند واحد‌های خالی را شناسایی و سپس‌آن‌ها را به سازمان امور مالیاتی بسپاریم، افزود: امیدواریم این طرح تا پایان امسال به مرحله عملیاتی برسد. البته برای این طرح باید تمامی دیتا بیس‌ها دقیق و اطلاعات کافی باشد.
او تصریح کرد: اطلاعات برخی شهر‌ها هنوز کاغذی و دستی بوده و الکترونیکی نشده است، اما در تهران و برخی از کلان شهر‌ها که اطلاعات آن‌ها مکانیزه شده می‌توانیم با لینک کردن وضعیت را مشخص کنیم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما