امروز، سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

کاهش شدید ذخیره خونی در فارس؛ تمهیدات ویژه برای نذر خون در ایام محرم

سیده ناهید تقویان- تماشا
 مدیر کل انتقال خون استان فارس گفت: در ماه محرم تمهیداتی اندیشیده شده تا هموطنان به راحتی بتوانند در قالب شعار نذر خون، به اهدای خون بپردازند.
 به گزارش «تماشا» مسعود ترابی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به حضور مردم در هیأت های عزاداری، سازمان انتقال خون تمهیداتی در نظر گرفته تا خون گیری را انجام دهد.
 مدیر کل انتقال خون فارس با اشاره به اینکه در این راستا شعار این ایام «نذر خون» مطرح شده است، اضافه کرد: مردم با تأسی از ایثار حضرت سیدالشهدا (ع)، به اهدای خون بپردازند و به هموطنان و بیماران نیازمند به خون کمک کنند.
 وی با اشاره به اینکه این طرح چند بعد دارد که اول تأسی و پیروی از پیام حضرت اباعبدا...(ع)، از جان گذشتگی، ایثار و فرداکاری است، اضافه کرد: بعد دوم موضوع انسان دوستانه این طرح است که جان سه نفر را با اهدای هر واحد خون نجات می دهد و بعد سوم آن فداکاری به تأسی از فداکاری امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان است.
 ترابی با اشاره به اینکه این حرکت چه در بعد معنوی و چه در بعد انسان دوستانه مؤثر است، اظهارداشت: انتقال خون فارس هم تمهیداتی اندیشیده است که هموطنان به راحتی بتوانند به اهدای خون بپردازند و از این رو، واحد سیاری از 14 شهریور مصادف با پنجم محرم، از ساعت 20 تا پاسی از شب از هموطنان عزادار خون گیری می کند که این واحد در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) مستقر است.
 وی با اشاره به اینکه واحد دیگر سیاری در حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین (ع) هم از ساعت 21 کار خود را آغاز می کند، تأکید کرد: تا سه شنبه 19 شهریور ماه این تیم های سیاری در محل های ذکر شده، مستقر هستند.
 ترابی با تأکید بر اینکه پایگاه ثابت «پروفسور منصور حق شناس»، واقع در میدان نمازی جنب درمانگاه امام رضا (ع) از هشت صبح تا 19 و 30 دقیقه مهیای خون گیری از مردم است، اضافه کرد: پایگاه دیگر در میدان ولیعصر (عج)، پارک ولیعصر (عج) از هشت و 30 دقیقه و 12 و 30 دقیقه برای خون گیری آماده است.
 این مقام مسئول با اشاره به اینکه پایگاه مرکزی انتقال خون در ایستگاه آسیاب قوامی، از هشت صبح تا ساعت 20 پذیرای هموطنان است، یادآور شد: این پایگاه های ثابت در روز یکشنبه 17 و دوشنبه 18 شهریور تا ساعت 22 فعالیت می کنند.
ترابی با اشاره به اینکه پایگاه اهدای پلاسما در پایگاه دکتر حق شناس از هشت صبح تا 14 می توانند اهدای پلاسما کنند چرا که پلاسما هم همچون خون می تواند جان افراد بیمار سرطانی و صعب العلاج را نجات دهد، افزود: در روزهای تاسوعا و عاشورا واحد اهدای پلاسما فعال است و عزیزان می توانند به پایگاه «پروفسور منصور حق شناس» مراجعه کنند.
به گفته مدیر کل انتقال خون فارس، با توجه به مصرف زیاد خون، کاهش شدید ذخیره خونی را شاهد هستیم که اکنون این کاهش به حد بحرانی رسیده است، افزود: نیاز در تمامی گروه های خونی احساس می شود اما گروه های خونی A و O بیشتر نیاز 
وجود دارد.
 وی با اشاره به اینکه پایگاه های مختلف در هفت شهرستان در سطح استان هم آماده پذیرایی از اهداکنندگان خون است، افزود: پایگاه های شهرستان های فسا، جهرم، داراب، لارستان، آباده، مرودشت و کازرون از ساعت هشت صبح تا 13 پذیرای هموطنان هستند و در شب های تاسوعا و عاشورا هم بر اساس برنامه های محلی، به شکل شیفت فوق العاده و با اعلان قبلی فعالیت خواهند کرد.
ترابی با اشاره به اینکه نیاز به خون از همین لحظه وجود دارد و مردم اهدای خون را به تنها تاسوعا و عاشورا منوط نکنند، اضافه کرد: بالغ بر سه هزار واحد خون و فرآورده های خونی در فارس استفاده می شود و بر این اساس باید به طور متوسط باید روزانه در فارس یک هزار نفر به پایگاه ها مراجعه کنند.
وی با اشاره به اینکه خون امکان ذخیره سازی بیش از یک ماه وجود ندارد، تأکید کرد: در سال 170 هزار نفر به طور متوسط مستمر خون اهدا می کنند که بیش از 60 درصد آنان اهداکننده مستمر و دارای کارت اهدای مستمر هستند.
 مدیر کل انتقال خون فارس، مشارکت بانوان در امر اهدای خون در کشور را زیر پنج درصد و در فارس را حدود پنج درصد دانست و اظهارداشت: افرادی که 18 سال آنان به اتمام رسیده و حداقل 50 کیلو وزن داشته باشند، می توانند اهدای خون کنند و در زمان خون گیری باید کارت ملی داشته باشد و نهایت سن خون دهی 60 سال تمام است و اهداکنندگان نباید دارای کم خونی باشند.
ترابی با اشاره به اینکه برای تشخیص بیماری های ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C و انگل سفلیس، سه نمونه گیری انجام می شود اظهارداشت: خوشبختانه خون های اهدایی از لحاظ آلودگی به ویروس ایدز، آمار صفر را نشان می دهد.
وی، بیشترین مصرف خون در سطح فارس را به ترتیب برای بیماران تالاسمی، بیماران پیوند، بیماران قلبی و اعمال جراحی قلب، سایر جراحی ها و مصدومان حوادث دانست و افزود: برای اینکه همواره در شرایط اورژانس بتوانیم خون را تأمین کنیم، سازمان انتقال خون ایران یک شبکه خون رسانی را در سطح کشور تشکیل داده است که تمام پایگاه های انتقال خون از لحاظ ذخایر خون رصد می شوند و هر پایگاهی نیاز به هر گروه خونی داشته باشد، از بقیه نقاط کشور خون آن تأمین 
خواهد شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما