امروز، شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۳

قطعی چهار روزه آب در برخی مناطق شیراز!

در روزهای اخیر برخی مناطق شهر شیراز با افت فشار و قطعی آب مواجه شد که پیگیری‌های خبرنگار ایرنا از آبفا شیراز حاکی از آن است که آب مناطقی که با مشکل مواجه شده‌اند تا چند روز آینده به حالت عادی باز می‌گردد و مردم این مناطق می‌توانند تا زمان حل این مشکل از خدمات آبرسانی با تانکر به صورت رایگان بهره ببرند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در چهار روز اخیر گزارش‌های مختلفی مبنی بر قطعی و افت فشار آب از مناطق مختلف شهر شیراز از جمله بولوار امیرکبیر خیابان آفتاب، شهرک میانرود، بولوار باهنر جنوبی و خیابان‌های اطراف باغ جنت دریافت و در برخی موارد اعلام شده که بعضی از این مناطق وارد چهارمین روز بی‌آبی شده‌اند.
 چهار روز بی‌آبی در برخی مناطق شیراز
البته قطعی و افت فشار آب در شیراز تنها به این چهار روز محدود نمی‌شود و مردم این کلانشهر با شروع فصل گرما و حدود ۲ماه است که با این معضل روبرو شده‌اند؛ معضلی که با پیگیری‌ها و تماس‌های مکرر آنها به دستگاه‌های متولی هنوز حل نشده و همچنان پابرجاست.
مشکل قطعی آب در کلانشهر شیراز در حالیست که دولت در ۲سال اخیر پروژه‌های آبرسانی قابل توجهی را در استان فارس به ثمر رسانده و اقدامات قابل توجهی برای تأمین آب در مناطق مختلف استان انجام داده اما هنوز هم معضل کم‌آبی در گوشه گوشه این استان به چشم می‌خورد.
 پرسش‌های شهروندان
در حال حاضر برای اکثر مردم شیراز این پرسش‌ها مطرح است که دلیل بروز مشکلات کم‌آبی در این کلانشهر چیست؟ چرا این مشکل هر سال با شروع فصل گرما آغاز می‌شود؟ آیا در شیراز موضوع جیره‌بندی آب مطرح است؟
بر اساس اعلام مدیرعامل آبفای شیراز این مشکل به دلیل بروز حادثه‌ای در محدوده سد درودزن رخ داده و موجبات بروز برخی مشکلات فنی و افت ایجاد شده در مخازن به دلیل مصارف بالای مردم و همچنین کاهش ورودی‌ها در انتقال آب به شهر شیراز و افت و قطعی آب در کلانشهر شیراز را فراهم کرده است.
 قطعی آب به دلیل کارهای زیرساختی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز در این باره به ایرنا گفت: قطعی و افت فشار آب در مناطق مختلف شهر شیراز را کتمان نمی‌کنیم. گلایه مردم این مناطق در خصوص قطعی و افت فشار آب به حق است.
بهمن بهروزی افزود: هفته گذشته لوله خط آبرسانی در محدوده سد درود زن دچار آسیب و شکستگی شد؛ عملیات تعمیر این لوله ۲۷ ساعت طول کشید و متأسفانه کل شبکه توزیع آب خالی شد؛ این شبکه باید آبگیری شود تا بتوانیم آب را به منازل مسکونی در شیراز برسانیم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر کارهای زیرساختی توسط سازمان منطقه‌ای آب در حال انجام است و خط دوم آبرسانی به دلیل ایجاد انشعاب قطع است و قرار است این خط با نصب شیر به بهره‌برداری برسد. تا هفته آینده خط دوم آبرسانی با ظرفیت بیشتر به بهره‌برداری می‌رسد و بخش عمده‌ای از این مشکلات برطرف خواهد شد.
 پُر کردن مخازن خالی خانه‌ها به صورت رایگان
به گفته بهروزی زمانی که قرار است خط جدید با ظرفیت بالایی وارد مدار شود قطعا لازم است یکسری اقدامات از جمله شستشوی مخازن انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز اظهار کرد: تا زمانی که عملیات اجرایی برای خط دوم آبرسانی از سد درود به شیراز به پایان نرسیده مردم ساکن در مناطقی که با مشکل کم‌آبی و قطعی آب رو به رو هستند می‌توانند از طریق تماس با شماره ۱۲۲ مرکز ارتباطات مردمی مشکل خود را با شرکت آب و فاضلاب شیراز در میان بگذارند تا آبرسانی به منازل آنها از طریق تانکر انجام و مخازن منزل‌شان به صورت رایگان پُر شود.
 چشم امید مردم شیراز به اتمام پروژه خط دوم انتقال آب
پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز از پروژه‌های معطل مانده از دولت‌های گذشته است که با شروع فعالیت‌های دولت سیزدهم و همزمان با سفر سال ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور به استان فارس، بر تسریع در این پروژه و بهره‌برداری از آن تأکید شده است.
این پروژه قرار بود حداکثر تا اواخر اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد اما عدم افتتاح این پروژه در زمان مقرر موجب شده که شهر شیراز در فصل گرما با مشکل قطعی آب رو به رو شود.
در حال حاضر مردم شیراز چشم امید به اتمام این پروژه دوخته‌اند و انتظار این است که راهبردهای عملی و اثرگذار برای به سرانجام رساندن این پروژه هر چه سریع تر 
اتخاذ شود تا مردم شاهد برطرف شدن مشکل قطعی‌های مکرر و افت فشار آب در این کلانشهر آن هم در گرمترین روزهای سال باشند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما