امروز، پنج شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

هفدهمین جشنواره ملی شعر رضوی با تجلیل از ۱۵ شاعر ملی پایان یافت

صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در آیین پایانی نخستین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز از انتشار کتاب آثار جشنواره شعر رضوی خبر داد و گفت: امروز از ۱۵ نفر شاعر کشور و ۲۸ شاعر استان فارس تجلیل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ آیین پایانی هفدهمین جشنواره ملی شعر کلاسیک رضوی و نخستین جشنواره استانی چهارسوی رضوی با حضور یدا... رحمانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، روح ا... منوچهری، مدیرکل امور کتابخانه های عمومی فارس، بتول معلم، مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس و عبدالجبار کاکایی از شاعران برجسته کشوری در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس آغاز شد. 
صابر سهرابی در این آیین گفت: امروز به یمن میلاد با برکت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) این افتخار را داریم تا هم از بزرگ شاعر آیینی فارس استاد احد ده بزرگی و هم از برگزیدگان هفدهمین جشنواره ملی شعر کلاسیک رضوی تجلیل کنیم.
سهرابی ادامه داد: خوشوقتیم که توانسته ایم پس از ٢٥ سال میزبانی استان کرمان از جشنواره شعر رضوی، برای نخستین بار میزبانی این جشنواره را به فارس بیاوریم و امید است تا از سال آینده بتوانیم دبیرخانه دائمی این جشنواره را در شیراز راه اندازی کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: در جشنواره امسال ١٠٦٤ اثر از ٥٦٢ شاعر سراسر ایران شرکت داشتند که از ١٥برگزیده کشوری و ٢٨ برگزیده استانی تجلیل می شود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس اضافه کرد: امسال به پیشنهاد دبیر علمی جشنواره، دکتر غلامرضا کافی، با تمرکززدایی که صورت گرفت، جشنواره به چهارسوی فارس رفت و شهر گراش، میزبان ٧ شهر جنوبی، آباده میزبان ٧ شهر شمالی، کازرون میزبان ٧ شهر غربی و فسا میزبان ٧ شهر شرقی فارس شدند و از شاعران برگزیده هر منطقه تجلیل شد.
وی خاطر نشان کرد: همچنین با تلاش دبیرخانه جشنواره، امروز از کتاب آثار رسیده به جشنواره رونمایی و به رسم هدیه، این کتاب به برگزیدگان اهدا شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به استقبال خوب شاعران کشور از این جشنواره، گفت: از یک هزار و ۶۴ اثر رسیده به جشنواره استان های اصفهان، قم و فارس بیشترین آثار را به خود اختصاص دادند.
وی با تأکید بر اینکه ۵۶۲ شاعر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره رسید، افزود: با ابتکار دبیر علمی جشنواره چهار پیش جشنواره در چهار سوی استان فارس برگزار شد که با تجلیل از شاعران منتخب همراه بود.
سهرابی همچنین از انتشار کتاب آثار جشنواره شعر رضوی خبر داد و گفت: امروز از ۱۵ نفر شاعر کشور و ۲۸ شاعر استان فارس تجلیل شد.
خاطرنشان می شود؛ مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره شعر رضوی در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد.
* مهندس یدا... رحمانی: شعر رضوی از اثرگذاری شگرفی برخوردار است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس در اختتامیه اولین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز، شعر رضوی را از اثرگذاری شگرفی برخوردار دانست.
مهندس یدا... رحمانی، با بیان اینکه فرهنگ و ادب ایران با شیراز در پیوند است، ابراز داشت: شیراز به واسطه حضور شاهچراغ که نگین سبز این شهر است، شهری مذهبی به شمار می‌رود و شیراز را از لحاظ گردشگری مذهبی جزو نقاط پر رفت و آمد قرار داده است. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس خاطرنشان کرد: بستر فرهنگی و معنوی شیراز برای برگزاری این جشنواره با وجود سومین حرم اهل بیت بسیار فراهم است و بدیهی است که جشنواره شعر رضوی باید در این شهر برگزار شود.
وی تأکید کرد: برگزاری جشنواره‌های شعر عاشورایی زمینه را برای تبدیل فارس به دبیرخانه دایمی جشنواره شعر رضوی فراهم آورده است و افزون بر فعالیت در حوزه شعر آیینی شیراز ظرفیت پایتختی شعر ایران را دارد.
معاون استاندار فارس شعر رضوی را برگرفته از معنویت خواند و گفت: شعر رضوی از اثرگذاری شگرفی برخوردار است.
* نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی: مسئولین دهه کرامت را دهه گفتگو با جوانان قرار دهند
دکتر رجبی گفت: مسئولین دهه کرامت را دهه گفتگو  با جوانان قرار دهند زیرا فضایی ایجاد شده است که مورد آماج هزاران تیر و هجمه فرهنگی دشمنان قرار دارند که دین و دنیای ما را نمی شناسد.
«فرج ا... رجبی»، در مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره شعر رضوی که در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شده بود، با اشاره به اینکه بزرگ ترین مزیت شعر آئینی این است که با بر فطرت انسان ها استوار است، گفت: جنس کار شاعران آئینی به درد جامعه امروز، جوانان و دوره کنونی ما می خورد و 
می تواند راهنمای جوانان ما باشد. 
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: در سخن گفتن از صدق، صفا و حقیقت برای جوانان شعر شاعران آئینی به کمک ما می آید و در شناخت و معرفت نیز ما را یاری می دهد.
دکتر رجبی خاطرنشان کرد: کارکرد شاعران آئینی باید در عرصه اجتماعی، فرهنگی و دینی جامعه دیده شود زیرا پلی است بین دین ک جامعه که در افزایش معرفت دینی جوانان نیز موثر است.
وی پیشنهاد کرد: مسئولین دهه کرامت را دهه گفتگوی با جوانان قرار دهند زیرا فضایی ایجاد شده است که مورد آماج هزاران تیر و هجمه فرهنگی دشمنان قرار دارند که دین و دنیای ما را نمی شناسد.
* نکوداشت احد ده‌بزرگی پدر شعر آیینی فارس
«تشریف آفتاب»، نکوداشت شاعر آیینی استاد احد ده بزرگی از سری برنامه های نخستین جشنواره ملی شعر رضوی همزمان با اعلام نتایج برگزیدگان ملی این جشنواره در تالار حافظ فرهنگ و ارشا فارس برپا گردید.
همزمان با آیین پایانی جشنواره شعر کلاسیک رضوی، نکوداشت استاد احد ده بزرگی نیز برگزار شد. 
احد ده بزرگی، شاعر پیشکسوت آیینی فارس که در مراسم فرجامین جشنواره شعر کلاسیک رضوی از وی تجلیل شد، گفت: بنده کوچک تر از آن هستم که تقدیری از من بشود این تقدیرها را به پای امام رضا بگذارید.
احد ده بزرگی ادامه داد: در بچگی عشق خاصی به علی اصغر داشتم و در سن ٦ سالگی برایش شعر «گهواره خالی قنداقه خونین» را سرودم که برای زندگی بنده برکت بوده است.
وی در تذکری به شاعران آیینی خاطرنشان کرد: همه شاعران آیینی باید بدانند که تا وقتی خودشان وصل و با ذکر وارد نشود شعرشان کاربرد ندارد.
«تشریف آفتاب»، نکوداشت شاعر آیینی استاد احد ده بزرگی بود که از سری برنامه های نخستین جشنواره ملی شعر رضوی برگزار گردید و این آیین روز چهارشنبه ١٩ تیرماه جاری ساعت ١٧:٣٠ در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.
* اسامی برگزیدگان جشنواره ملی شعر رضوی اعلام شد
فروغ تنگاب از فارس، احمد مغربی از فارس، علی صادقی از فارس، علی سلیمانی از همدان، اسماعیل سکاک از قزوین، محسن کاویانی از قم، الهه بیات فخاری از خراسان رضوی، غلامعلی مهدی خانی مجرد از فارس، دانیال بهادرانی از فارس، احسان بیات از مرکزی، علی رضا رجب زاده کاشانی از اصفهان، محمد زارعی از مرکزی، محمدحسین ملکیان از اصفهان، میلاد حبیبی از اصفهان و افشین اعلی از تهران نفرات برتر از سوی هیأت داوران جشنواره برگزیده شدند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما