امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

هیچ فضیلتی بالاتر از تربیت کودکان نیست

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
معاون فرهنگی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس در حاشیه برنامه‌های «شهر دوستدار کودک» گفت: جشنواره‌ها، همایش‌ها و برنامه‌هایی که با محوریت «شهر دوستدار کودک» برگزار می‌شود، می‌تواند تذکری باشد به نیازها و علائق کودکان تا مسئولین و متولیان، محیط زیست و شهر را برای این شهروندان کوچک ولی مهم، ساماندهی و مناسب‌سازی کنند و در این میان، کودکان معلول با نیاز‌های ویژه را هم فراموش نکنند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، سعیدرضا کامرانی اظهار داشت: کودکان به عنوان مهم ترین و با اهمیت‌ ترین 
افراد جامعه باید به صورت ویژه، مورد توجه مسئولین، اجتماع و خانواده‌های خود باشند تا خود و دیگران، بتوانند از حقوق آنان دفاع کنند. هنگامی که ما از شهر دوستدار کودک سخن به میان می‌آوریم باید امکانات، تجهیزات و تأسیسات مورد نیاز آنان از قبیل امنیت، مبلمان شهری مناسب، فضاهای پرورشی، آموزشی، رفاهی، ورزشی، اسباب‌بازی و ... را برای آنان مهیا کنیم تا کودکان بتوانند با آرامش و به راحتی در شهر، رشد و زندگی کنند. وی افزود: بر اساس پیمان‌نامه حقوق کودک، کودکان حق دارند که در امور مربوط به خود، مشارکت کنند و جامعه بایستی به سطحی از فرهنگ برسد که حقوق کودکان را به رسمیت بشناسد و آنان را به عنوان شهروند درجه یک به حساب آورد. امروزه در دنیا و به تبع آن در کشور ما، حقوق بسیاری از کودکان، حتی از طرف آشنایان و خانواده‌هایشان نادیده گرفته می‌شود. وجود کودکان کار، عدم برخورداری کودکان از بسیاری از نیاز‌هایشان، تبعیض، آزار، تحقیر کردن، تغذیه ناسالم و ناکافی و... همه نشانگر تضییع حقوق کودکان است. هرچند در مسئله کودک آزاری، آمار و ارقام دقیقی در دسترس نیست، لیکن با توجه به تماس‌ها و شکایت‌های مکرر به شماره تلفن همگانی 123 بهزیستی و مراجعات حضوری و پرونده‌ها در مراکز قضایی، می‌توان اظهار نظر کرد که کودک آزاری در زمینه‌های جسمی، جنسی، عاطفی و روحی - روانی، بسیار گزارش می‌شود که این موارد با توجه به آموزه‌های دینی، انسانی در شهری همچون شیراز که ادعای «شهر دوستدار کودک» را دارد، شایسته نیست.
کامرانی در ادامه به زندگی آپارتمان‌ نشینی اشاره کرد و گفت: زندگی آپارتمان‌نشینی و فضاهای محدود و کوچک آن، محدودیت‌هایی را به وجود آورده  که بچه‌ها نمی‌توانند شرایط کودکی خود را بروز دهند و در ابراز شادی، جنب و جوش و تحرک داشتن، محدود هستند و عدم توزیع عادلانه امکانات در نقاط مختلف شهر هم این مسأله را تشدید کرده است. عضو شورای برنامه‌ریزی کانون فارس در پایان گفت: ما معتقدیم که هیچ فضیلتی بالاتر از تربیت کودکان نیست و در این راستا، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در طول سال به ویژه اوقات فراغت تابستان با ۴۱ مرکز ثابت، ۸  مرکز سیار، ۵مرکز پستی و ۳۶شعبه کانون زبان ایران در سراسر استان فارس در خدمت کودکان و نوجوانان است که با بیش از نیم قرن تجربه و دارا بودن مربیان متعهد و متخصص در زمینه‌های فرهنگی، هنری و ادبی با توجه به نیاز‌های مخاطبانش و تأکید بر آموزه‌های ایرانی، اسلامی خدمات فرهنگی و هنری و ادبی را به مخاطب کودک و نوجوان ارائه می‌دهد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما