امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

حضور آگاهانه در موزه‌ها موجب کشف حقایقی نو می‌شود

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
در آستانه هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه مراسمی با حضور مدیران موزه‌های فارس، 
مجموعه‌ داران و کارشناسان در موزۀ فرهنگ فارس برگزار گردید. 
در این نشست صمیمی کوروش کمالی سروستانی مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس گفت: حدود ۴۲ سال پیش در دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) که در سال ۱۹۷۷ در مسکو برگزار شده بود روز ۱۸می برابر با ۲۸اردیبهشت به عنوان «روز جهانی موزه» نامگذاری شد. بزرگداشت این روز فرصت مغتنمی است که موزه‌ها با شعاری مشترک در تعامل و گفتگو با هم و مخاطبانشان به صلح و دوستی و دانش‌ افزایی بپردازند.
 وی افزود: دیدار از موزه‌ها آمیزه‌ای دل‌انگیز از تجربه شخصی، اجتماعی و فرهنگی است. حضور آگاهانه در موزه‌ها موجب لذت و کشف  حقایقی نو می‌شود. با آثار و اشیای ارزشمندی که هر یک زبان حال خود را دارند ارتباط می‌گیریم و آفرینش و خاطره پیشینیان را ارج می‌نهیم.
نائب رئیس ایکوم ایران هم‌چنین گفت: موزه‌ها تالارهای فرهنگ و هنر و هویت‌اند. اولین موزه شخصی دنیا در سال ۱۶۸۳ میلادی در آکسفورد انگلستان تأسیس شد به نام «آشمولین». اما یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ ترین و زیباترین موزه‌های دنیا «موزه لوور پاریس» است. در سال ۱۷۸۹ این کاخ سلطنتی پس از انقلاب کبیر فرانسه به مردم پاریس اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه گردید. 
وی افزود: «ژاک دمورگان» به نمایندگی از دولت فرانسه در سال ۱۸۸۹ میلادی به ایران آمد و در سال ۱۸۹۵ امتیاز حفاری در ایران را به صورت انحصاری از ناصرالدین شاه گرفت و بعد از آن در زمان مظفرالدین شاه آن را تمدید کرد. این امر در جهت غنی‌سازی موزه لوور صورت گرفت. در ایران نخستین بار به دستور ناصرالدین شاه قاجار در داخل کاخ سلطنتی گلستان، تالاری به موزه اختصاص می‌یابد که «موزه همایونی» خوانده می‌شد و در سال ۱۲۹۵(دوره مشروطه) صنیع‌الدوله وزیر معارف وقت ادارۀ عتیقیات را به وجود می‌آورد و همزمان در ضلع شمالی مدرسه دارالفنون، موزه «معارف ایران» تأسیس می‌شود. با طراحی موزه ایران باستان توسط آندره گدار در سال ۱۳۱۶. یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران سامان می‌‌یابد. شکل ظاهر ساختمان از طاق کسرای انوشیروان ساسانی الهام گرفته شده است.
 مؤسس موزه فرهنگ فارس افزود: هم‌زمان با تهران در سال ۱۳۱۶ موزه تخت‌جمشید توسط هرتسفلد و موزه پارس در باغ نظر به همت علی‌اصغرخان حکمت افتتاح شد. هم اکنون در فارس ۳۴ موزه خصوصی و دولتی وجود دارد که ۱۷ موزه آن در شیراز است و هم‌چنین استان فارس  دارای ۱۲ مجوز مجموعه‌داری تاریخی و فرهنگی است.
وی در پایان گفت: آخرین و یکی از استاندارد ترین موزه‌های استان فارس موزه فرهنگ فارس است که در اردیبهشت ۱۳۹۷ یعنی پس از ۸۱ سال از تاسیس اولین موزه شیراز افتتاح گردید و آثار گرانقدری از دوران صفویه تا امروز در آن به نمایش درآمده است. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما