امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

ارائه مجوز کتبی نویسنده برای اجرای نمایش و جشنواره تئاتر ضروری شد

 معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی می باشد و بدیهی است که نمایشنامه های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ مهدی رنجبر از فراخوان سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس سال ١٣٩٨ خبر داد و گفت: سی امین دوره جشنواره تئاتر استانی به عنوان مهم ترین رخداد تئاتری، با تمرکز بر اجراهای عمومی و با هدف ارتقای سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر نقاط استان و نیز بهره گیری از ظرفیت های موجود در تئاتر، در دو بخش با تأکید بر محورهای تخصصی برگزار خواهد شد. 
معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به محورهای مورد تأکید اشاره داشت و گفت: نگاه ویژه و هنرمندانه به شعار سال (رونق تولید)؛ آسیب های اجتماعی (طلاق، اعتیاد، کودکان کار، زن و خانواده)؛ بهره گیری از مفاهیم و جلوه های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران، توجه به ارزش های معنوی، اخلاقی و انسانی از موارد یاد شده است.
رنجبر توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، توجه به فرهنگ عامه و ارزش های بومی نقاط مختلف استان، نگاه کاوش گرانه به جامعه و اندیشه ورزی در مسائل اجتماعی ازطریق هنر تئاتر؛ نفی خشونت، تروریسم و جنگ طلبی و تلاش جهت ایجاد صلح جهانی و امید و نشاط را به عنوان محورهای با اهمیت دیگر این حوزه برشمرد.
وی شرایط عمومی جشنواره در بخش صحنه ای، (رقابتی) را آنگونه ترسیم کرد: جشنواره در بخش صحنه ای و به صورت رقابتی برگزار می شود و صرفاً اختصاص به آثار ایرانی دارد که البته، متون اقتباسی (آدابته ایرانی شده) می توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و در مورد اقتباس آثار ایرانی با اخذ مجوز تأیید از نویسنده یا ناشر به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند.
رنجبر گفت: بخش خیابانی، (غیر رقابتی) با موضوعات طلاق، اعتیاد، کودکان کار، امید و نشاط، زن و خانواده، رعایت حقوق شهروندی و توضیح آنکه آثاری که به این بخش از جشنواره راه یابد از امتیاز حضور در کارگاه های آموزشی و همکاری و مساعدت جهت اجرای عموم در طول سال بهره مند خواهند شد و جشنواره تئاتر استانی صرفاً به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد. لذا گروه هایی که حدفاصل زمانی پس از اتمام جشنواره در سال ٩٧ (مهرماه) و تا قبل از١٥ شهریور ٩٨، آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده اند، می توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند. معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس افزود: برای برگزاری منظم و شایسته جشنواره مهلت ثبت نام و ارسال مدارک اعلام شده در فراخوان، تمدید نخواهد شد. بدیهی است گروه های متقاضی حضور در جشنواره می بایست به محض انتشار فراخوان نسبت به انجام مراحل مورد نیاز اقدام نمایند و ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی در استان جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخش های مستقیم تئاتر فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استانی(سایت ایران تئاتر) به تاریخ اجرای عمومی آن اثر می باشد. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی لازم است مؤلفه ها و مشخصات کامل آثار در پورتال های استانی ثبت گردد. وی به تذکر مهم اشاره داشت و گفت: تمامی آثار حاضر در بخش رقابتی(مسابقه) جشنواره می بایست تا ١٥ شهریور ماه ٩٨ حداقل ٥ اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند که به تأیید رئیس اداره شهرستان رسیده باشد. بدیهی است دریافت تعهد اجرای عمومی از گروه های متقاضی، به منظور انجام این مهم بعد از مهلت تعیین شده به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود. ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی است. بدیهی است که نمایشنامه های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت.
معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس شرایط حضور و چگونگی انتخاب آثار را اعلام داشت و گفت: گروه های نمایشی متقاضی شرکت در بخش رقابتی جشنواره استانی می بایست براساس گاه‌شمار برگزاری جشنواره، فرم حضور در جشنواره، مجوز کتبی نویسنده و نیز ٤ نسخه فیلم از نمایش را که در یک پلان تصویربرداری شده باشد، به دبیرخانه تحویل نمایند. تأکید می شود که گروه های متقاضی نسبت به ضبط صدای واضح و با کیفیت و ثبت تصویری اثر، حساسیت و دقت بالایی داشته باشند تا در مراحل انتخاب آثار استانی دچار مشکل نشوند. 
وی افزود: نکته مهم اینکه از هنرمندان تقاضا می شود از ارسال فیلم تولیدات جنگ شادی و کمدی های صرفا سرگرم کننده خود داری نمایند. شایسته است که ادارات و انجمن هنرهای نمایشی شهرستان ها 
نظارت ویژه ای در این مورد اعمال نمایند و یادآوری می شود که هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی که قبلاً در بخش نهایی هیچ یک از جشنواره های سراسری یا منطقه ای حضور نداشته، می تواند در مرحله نهایی جشنواره تئاتر استانی حضور یابد. شیوه بازبینی و نحوه انتخاب آثار نمایشی از میان متقاضیان حضور در جشنواره در دو مرحله و به این صورت که مرحله اول براساس نسخه فیلم ارسالی و در مرحله دوم (پس از انتخاب آثار واجد شرایط از میان آثار مرحله اول) به صورت حضوری توسط هیأت انتخاب آثار مورد بازبینی قرار 
خواهند گرفت.
رنجبر گفت: تعداد آثار پذیرفته شده در مرحله نهایی برای حضور در بخش رقابتی جشنواره برمبنای تصمیم شورای سیاست گذاری جشنواره  و بر اساس کیفیت آثار تعیین خواهد شد. بنابر تشخیص هیأت داوران، حداکثر دو اثر نمایشی به عنوان منتخب جشنواره استانی به اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هئیت داوران می توانند گزینه ای برای انتخاب نداشته باشند و هنرمندان می توانند اخبار مربوط به جشنواره را از طریق گروه رؤسای انجمن نمایش استان و سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس دنبال نمایند.
معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس ادامه داد: 
شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست و یک نسخه از متن نمایشی مورد نظر (به صورت فایل  pdf و word روی لوح فشرده جهت ایجاد بانک نمایشنامه)، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری های جشنواره هستند. بدیهی است که اعتراضات مختلف در مورد تعداد آثار راه یافته به جشنواره و زمان بندی اجراها و ... به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. درج دقیق مشخصات کامل گروه– شماره تماس– آدرس و ایمیل در فرم درخواست بسیار مهم است. چرا که در مراحل بعدی جشنواره این اطلاعات مبنای تصمیم گیری ها و امور ستادی قرار خواهند گرفت و چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام متقاضیان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد.
رنجبر در باره گاه شمار برگزاری جشنواره گفت: تمامی گروه های نمایشی که از تاریخ اول مهرماه ٩٧ تا ١٥ شهریور ٩٨ اجرای عمومی داشته اند می تواند با ارائه و یا ارسال مدارک مورد نیاز در بندهای قبل آمادگی خود را جهت حضور در جشنواره اعلام نمایند. بی تردید پس از تاریخ ٢٠ شهریور از دریافت هر گونه تقاضا برای شرکت در جشنواره معذور خواهیم بود. بازبینی مرحله اول ١ مهر ماه ٩٨ لغایت ١٥ مهر ماه ٩٨  (فیلم تئاتر)؛ بازبینی مرحله دوم  ٢٥ مهرماه  لغایت ٨ آبان ماه ٩٨ (بازبینی زنده) و اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی ١٥ آبان ماه ٩٨ است و برگزاری مرحله نهایی جشنواره نیز٢١ لغایت ٢٤ آبان ماه ٩٨ خواهد بود.
وی بیان داشت: مدارک گروه های متقاضی می بایست مطابق با تاریخ اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد. لذا تاریخ پست مرسولات ملاک نیست و در پایان ستاد جشنواره ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه 
گروه های نمایشی استان، تقاضا دارد که آثار را بر مبنای کیفیت و ارتباط مؤثر با مخاطب تولید کنند  و ادارات ارشاد و انجمن نمایش 
شهرستان ها در این راه تعامل مؤثری با هنرمندان برقرار نمایند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما