امروز، سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

میزبانی دولت قرآن در کوی رندان از شهروندان شیراز در ماه مبارک رمضان

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: ویژه برنامه دولت قرآن ویژه ماه مبارک رمضان در کوی رندان شیراز اجرا می شود.
به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، دکتر ابراهیم گشتاسبی ‌راد با بیان اینکه تلاش برنامه کوی رندان توسعه گردشگری شبانه و افزایش زمان ماندگاری گردشگران و شهروندان در ساعات پایانی شب است، اظهار کرد: پیرو معرفی دوره‌های پایتختی شیراز و همسایگان حضرت حافظ در گذر کوی رندان که از هفته شیراز فعالیت خود را آغاز کرد این برنامه روز شنبه ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۱۸ با محوریت برنامه‌های ماه مبارک رمضان در حال اجرا است.
وی با تصریح اینکه برنامه دولت قرآن از ساعت ۱۸ روز پنجم ماه مبارک رمضان با معرفی دوره‌های پایتختی شیراز آغاز و همه شب به جز شب های احیا اجرا می شود، خاطرنشان کرد: برای معرفی این دوره‌ها به زبان انگلیسی توسط راویان گذر ویژه گردشگران خارجی نیز برنامه‌ریزی شده است که این برنامه با همکاری دوستان فعال در حوزه صنعت گردشگری در زمان بندی مشخص اجرا می شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی شهردار شیراز با بیان اینکه پس از برنامه دولت قرآن ویژه برنامه شب های آواز و مناجات شیراز اجرا می شود، عنوان کرد: در بخش دولت قرآن یک ساعت قبل از اذان مغرب یک جزء قرآن کریم تلاوت 
می شود.
گشتاسبی راد با اشاره به اینکه عنوان «دولت قرآن» از بیت معروف حضرت حافظ مبنی بر «صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ؛ هرچه کردم همه از دولت قرآن کردم» برگرفته شده و همخوانی بین قرآن و حافظ است، بیان کرد: پس از جزءخوانی قرآن کریم، برنامه غزل خوانی و اجراهای ادبی انجام و غزل هایی که منطبق بر آیات قرآن کریم است قرائت می شود.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: برنامه مشاعره قرآنی، اذان مغرب، افطاری ساده بنا بر تأکید مقام معظم رهبری، ویژه برنامه های آئین رمضان از جمله آئین کلوک اندازون، روایت ماه نو، روزوالون و غیره به صورت میدانی توسط کودکان و نوجوانان انجام می شود.
وی با بیان اینکه برنامه دولت قرآن تا ساعت 21.30 ادامه دارد و پس از آن برنامه مناجات و آواز آغاز می شود که تا ساعت 24 ادامه دارد، افزود: با توجه به تنوع آواها، نواها و مناجات ها که از لحاظ بصری و شنیداری جایگاه بسیار ویژه و مهمی دارد در تحکیم وحدت جوامع در این حوزه نیز موثر است.
در ادامه علی نیری سرپرست گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز  با اشاره به رقابتی بودن جشنواره، تصریح کرد: الگوپذیری از مناجات خوانی پیش کسوتان حاضر در برنامه می تواند در انتقال و حفظ این هنر ارزشمند به نسل جدید که کمتر با آن آشنا است نقشی مهم ایفا کند ضمن اینکه کارگاه تخصصی شیوه مناجات خوانی نیز از دیگر بخش های ویژه برنامه مناجات و آواز است و معرفی شاخص هایی مانند انتخاب شعر مناسب و انتخاب مناسب دستگاه آوازی که اهمیت دارد پیش بینی شده است.
نیری با بیان اینکه ویژه برنامه کوی رندان با افزایش ساعات برنامه‌های خود تداوم می‌یابد، عنوان کرد: بیشتر مراکز گردشگری شیراز در شامگاه تعطیل می‌شوند و شاید تعدادی از مراکز مذهبی در طول شب قابل بازدید باشند و گردشگران اگر بخواهند در شب گشت و گذاری در شهر داشته باشند باید فضاهای جذاب و متناسب با این تقاضا برای آنها تعریف کرد.
سرپرست گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز بیان کرد: شاید یکی از روش‌ها این باشد که آئین، آداب و رسوم مردم شیراز و فارس در فضایی متفاوت معرفی شود تا علاوه بر پر کردن اوقات فراغت گردشگران در شب معرفی آئین‌ها نیز صورت گیرد.
وی با بیان اینکه به همکاری آژانس‌های گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان گردشگری و هتل‌ها در این طرح نیاز است تا گردشگران را به این کوی راهنمایی و هدایت کنند، اظهار کرد: شهرداری شیراز نیز با هماهنگی این ذی‌نفعان در حوزه گردشگری سعی می‌کند تسهیلات حمل و نقلی را در اختیار گردشگران قرار دهد.
سرپرست گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز  با تأکید بر اینکه تهیه بسته گردشگری شبانه برای گردشگران به تقویت طرح کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر راه‌های درآمدی طرح گردشگری شبانه از حضور گردشگران نیز تسهیل شود می‌تواند به رونق اقتصاد شیراز کمک کند اگرچه انتفاع مالی از همان بدو اجرای طرح نیاز به بررسی جزئیات بیشتری دارد.
نیری با بیان اینکه برنامه کوی رندان در دو بخش آماتور و حرفه ای به صورت رقابتی اجرا می شود، گفت: به افراد حائز رتبه برتر در هر دو بخش جوایز و تندیس یادبود اهدا خواهد شد و به طور کلی بخش های مختلف کوی رندان با همکاری سمن ها و انجمن های مردم نهاد اجرا می شود.
وی هدف از این برنامه را ایجاد فضای متناسب با ماه مبارک رمضان و ایجاد روحیه معنوی در شهروندان و معرفی آداب و رسوم و نواها و مناجات ها و انتقال آنها به نسل جوان عنوان کرد و افزود: این برنامه ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر است همچنین برای اجرای طرح دولت قرآن در کوی رندان ویژه برنامه افطار تا سحر نیز برنامه ریزی شده است.
به گفته وی ویژه برنامه جزءخوانی قرآن کریم و مشاعره قرآنی پنجشنبه های ماه مبارک رمضان از ساعت 18 در مرکز شیرازشناسی واقع در بوستان بعثت برگزار می شود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما