امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

سه انبار احتکار مواد غذایی در شیراز کشف شد

روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد: ظرف 2 روز گذشته، سه انبار احتکار مواد غذایی شامل برنج، شکر و رب گوجه فرنگی به ارزش بیش از پنج میلیارد ریال در شیراز کشف شد.
این روابط عمومی در گزارش دیروز خود عنوان کرد: پس از دریافت 
گزارش های مردمی مبنی بر احتکار کالا در سه انبار مختلف، بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.
بنا به این گزارش، در بازرسی های انجام شده که با همکاری تعزیرات حکومتی و اداره مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استان فارس صورت گرفت، در یکی از انبارها 24 هزار و 600 کیلوگرم برنج وارداتی به ارزش یک میلیارد و 644 میلیون ریال و یک هزار و 500 کیلوگرم رب گوجه فرنگی به ارزش 228 میلیون و 240 هزار ریال احتکار شده بود. 
این گزارش افزوده است: در ارتباط با این میزان کالای مکشوفه، پرونده تخلف احتکار تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارجاع و همچنین پرونده دیگری در همین زمینه در اداره مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی فارس، تشکیل شد. 
به استناد این گزارش، در دومین انبار نیز بیش از 15 تن قند و شکر کشف شد که با بررسی موضوع مشخص شد این انبار در سامانه انبارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده اما کالای موجود در آن اعلام نشده است، به همین سبب پرونده تخلف عدم اعلام موجودی به ارزش 687 میلیون ریال تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارجاع شد. 
در این گزارش آمده است: در سومین انبار، 24 تن برنج وارداتی و 20 تن برنج ایرانی به ارزش 2 میلیارد و 780 میلیون ریال کشف شد که این مقدار کالا نیز در سامانه اعلام موجودی ثبت نشده بود و برای آن پرونده تخلف عدم اعلام موجودی تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارجاع شد.
بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت، غلات شامل، گندم خوراکی، گندم دامی، جو و برنج سفید، کالاهای اساسی مانند روغن نباتی، روغن خام، شکر خام و سفید و کره، مواد پروتئینی شامل، گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و شیر خشک صنعتی، مشمول طرح تشدید مبارزه با احتکار و اختفاست.
همچنین طبق مصوبه یاد شده، نهاده ها شامل، جوجه یک روزه، تخم مرغ نطفه دار، ذرت دامی، کنجاله، سویا، سبوس گندم و دانه های روغنی مانند، آفتابگردان، سویا، کلزا و کانولا، مواد اولیه تولید حبوبات، لواز خانگی شامل، یخچال، ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و تلویزیون تولید داخلی نیز در زمره کالاهای طرح تشدید مبارزه با احتکار و اختفا به شمار می آیند.
از دیگر کالاهایی که مشمول طرح نام برده هستند، لوازم یدکی و لاستیک خودروهای سبک و سنگین، کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، انواع پودرهای شوینده، مصالح ساختمانی، محصولات فلزی پُر مصرف و سیمان است.
این گزارش بیان کرده است: بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) با هدف کنترل بازار، جلوگیری از نوسانات قیمت ها و پیشگیری از کمبودهای احتمالی ناشی از عدم عرضه کالاهای مشمول طرح نام برده، بازرسی از انبارها را افزایش داده اند و با متخلفان به شدت برخورد می شود.
روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف، موارد را از طریق شماره تلفن 124ستاد خبری این سازمان اطلاع دهند. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما