امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

فارس و سند جامع گردشگری

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
استان فارس در دو سه دهه اخیر برخوردار از اسناد راهبردی و بالادستی مصوب در سطوح ملی و استانی برای رشد و توسعه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت بوده است اما اینکه این اسناد چشم انداز رشد و توسعه استان اعم از سند جامع فرهنگی، سند توسعه گردشگی و... تا چه حد قابلیت اجرایی پیدا کرده و مصوبات این اسناد تا چه اندازه پیگیری شده مهم است.
چند سال پیش سند جامع گردشگری استان فارس بازنگری و بر اساس آن شش اولویت برای توسعه گردشگری استان مشخص شد. توجه ویژه به گردشگری مذهبی و توسعه حرم مطهر حضرت احمدبن موسی(ع) و بقاع متبرکه استان، بهره برداری مطلوب از بیش از سه هزار اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی، گردشگری روستایی و عشایر، گردشگری پزشکی و توسعه گردشگری اکوتوریسم و گردشگری طبیعت از جمله بخش های اجرایی این سند برای توسعه گردشگری در استان  فارس بود اما امروز متوجه ایم که در این عرصه به توفیقات عالی دست نیافته ایم. 
گردشگری کلانشهر فرهنگی و تاریخی، ادبی ایران یعنی شیراز باید با 
بهره گیری از انواع شیوه های نوین تبلیغات حوزه گردشگری به گردشگران ارائه شود تا بتوانیم رونق گردشگری بخش های دیگر فارس و شهرستان های 
تابعه را شاهد و ناظر بوده و سپس ارتقا و توسعه دهیم. متأسفانه تاکنون از ظرفیت ها و فرصت های پیش روی گردشگری فارس به نحو مطلوب و 
ایده آل استفاده نشده و باید شش اولویت  مندرج در این سند که بر آن تأکید فراوان شده این بخش از صنعت و اقتصاد بومی فارس با هدف توسعه پایدار گردشگری و اشتغال پایدار توسط فعالان این بخش با جدیت هر چه بیشتر در استان دنبال شود و قطعاً توسعه مناسب زیرساخت های گردشگری یکی از اقدامات مهم برای توسعه زیرساخت این بخش است که با تعامل مناسب بخش خصوصی و دولتی می توان به اهداف لازم در این زمینه دست یافت.
یکی از مزیت های گردشگری استان فارس دارا بودن این استان از توانمندی ها و پتانسیل ها در انواع مختلف گردشگری است و شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (علیهم السلام) با وجود بارگاه مطهر حضرت شاهچراغ (ع)، بافت های ارزنده تاریخی و منابع غنی طبیعی و گردشگری جایگاه خاصی در حوزه گردشگری دارد که متأسفانه به شکل مناسب مورد بهره برداری قرار نگرفته است.
بدون داشتن نقشه راه نمی توان مبنای برنامه های توسعه گردشگری استان را مدنظر داشت. شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز توجه ویژه ای به مبحث گردشگری شهر شیراز دارند و مصوبات خوبی هم در این زمینه داشته ایم اما برنامه های توسعه گردشگری شهر شیراز می بایست منطبق بر تصمیمات و سیاست های کارگروه های تخصصی و در راستای طرح جامع گردشگری استان و کشور باشد و مصوبات کارگروه گردشگری شورای شهر در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به تصویب نهایی هم برسد.
مشارکت تمامی دستگاه های ذی ربط در توسعه گردشگری هم لازم است و میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند در این عرصه به توفیقات لازم دست یابد، زیرا بر خلاف تصور عمومی متولی گردشگری شیراز و فارس تنها سازمان یا اداره کل میراث فرهنگی استان نیست و افزون بر۲۰ ارگان و نهاد دولتی و غیردولتی هم در این زمینه دخیل و مؤثر یا موظف بوده و مأموریت هایی دارند که نباید از آنها غافل بود.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما