امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

۷۵ تیم بر فروش مواد غذایی در استان فارس نظارت می‌کنند

در چند روز گذشته اخباری در فضای مجازی مبنی بر استفاده از پشم و پنیه در حلیم در شهر شیراز منتشر شده و نگرانی‌هایی برای مردم به همراه داشته است. 
به گزارش تسنیم، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان مصرف انواع آش و حلیم نیز بیشتر می‌شود، روز که از نیمه می‌گذرد و هوا رو به خنکی می‌رود، شاهد تغییر رنگ چهره شهر هستیم و هر چه به افطار نزدیک‌تر می‌شود این شلوغی بیشتر 
است. 
صف‌های طولانی مقابل مغازه‌های فروش آش و حلیم نشان از عادت دیرینه مردم در خرید این غذاها در ماه مبارک رمضان دارد اما نکته مهم این است که نه تنها مغازه‌ها بلکه در کنار سوپرمارکت‌ها و نانوایی‌ها و حتی در کناره‌های خیابان نیز گاه دیده می‌شود که دیگی علم شده و آش و حلیم فروخته می‌شود. 
در چند روز گذشته اخباری در فضای مجازی مبنی بر استفاده از پشم و پنیه در حلیم در شهر شیراز منتشر شده، اخباری که به سرعت در صفحات اینستاگرامی پخش شده و نگرانی‌هایی برای مردم به همراه داشته است. 
بررسی تاریخچه پخش چنین اخباری نشان می‌دهد که هر سال به نحوی این مسئله در شهرهای مختلف مطرح شده است اما مسئولان مربوطه این موضوع را شایعه‌ای می‌دانند که مردم نباید به آن توجه کنند. 
* استفاده از پنبه در پخت حلیم شایعه است 
احمدرضا وردی‌زاده، رئیس اتحادیه پزندگان استان فارس از صدور 200 واحد پروانه کسب در حوزه فروش آش و حلیم در استان سخن می‌گوید که همگی تحت نظارت دقیق اتحادیه هستند. 
وی موضوع استفاده از پشم و پنبه در پخت حلیم در کل استان فارس را رد می‌کند و این امر را شایعه می‌خواند. وردی‌زاده همچنین به مردم اطمینان می‌دهد که مواد غذایی چون آش و حلیم را می‌توانند با اطمینان کافی از واحدهای دارای پروانه کسب تهیه کنند و نگرانی بابت رعایت نکات بهداشتی و مواد اولیه نداشته باشند. 
سیامک شمس، مدیر گروه سلامت بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شایعه خواندن این مطلب معتقد است که از لحاظ فنی و منطقی هم این موضوع امکان‌پذیر 
نیست. 
به گفته وی 400 نفر در قالب 70 تا 75 تیم بحث نظارت بر بهداشت واحدهای فروش مواد غذایی را بر عهده دارند و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر وجود چنین تخلفی گزارش نشده است. 
* نظارت دقیق بازرسان بهداشت در ماه رمضان 
شمس با اطمینان به مردم می‌گوید: بازرسان بهداشت در بازرسی از یک واحد از انبار گرفته تا مواد اولیه و ظروف را کامل بررسی می‌کنند و اگر چنین تخلفی انجام شده بود باید شواهدی دال بر آن وجود داشت علاوه بر آن آزمایش نمونه‌گیری‌های انجام شده در آزمایشگاه نیز این ادعا را رد می‌کند. 
مدیر گروه سلامت بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تشدید نظارت بر واحدهای فروش مواد غذایی در ماه مبارک رمضان خبر داد که این نظارت‌ها در صنف‌های حساس در ساعات نزدیک به افطار تا پاسی از شب ادامه 
دارد. 
علاوه بر این موضوع وردی‌زاده به مردم هشدار می‌دهد که از خرید از دست‌فروشان به ویژه کسانی که در خیابان اقدام به فروش آش و حلیم می‌کنند، خودداری کنند چراکه فعالیت این افراد مورد تأیید اتحادیه پزندگان نیست. 
وی همچنین اعلام کرد که قیمت انواع آش و حلیم در استان فارس در ایام ماه مبارک رمضان افزایش نداشته است و در صورت مشاهده تخلف مردم می‌توانند به اتحادیه پزندگان شکایت خود را اعلام کنند تا بررسی شود. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما