امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

در استان فارس مدت‌هاست در عرصه داوری جوانگرایی نکرده‌ایم!

* نبود اسپانسر و نداشتن حامی مالی عمده‌ترین مشکلی است که در ورزش بانوان وجود دارد
* ما از دستمزدهای پایینی برخوردار هستیم و فقط به دلیل علاقه و عشقی که به داوری داریم، در این زمینه فعالیت می‌کنیم
فرزانه قنبر دزفولی- تماشا
قضاوت داوران یکی از عمده ترین مشکلات مربیان و بازیکنان در مسابقات لیگ برتر فوتبال بانوان محسوب می شود. به طوری که مربیان و بازیکنان بارها در مصاحبه های خود از قضاوت های غیرمنصفانه و ناعادلانه داوران در رقابت های کشوری گلایه کرده و خواستار بالا بردن سطح فنی داوران فعال در مسابقات لیگ برتر کشور شده اند. این موضوع ما را بر آن داشت که مصاحبه ای با الهه سامانیان یکی از داوران حاضر در این رقابت ها ترتیب دهیم و نظر وی را در خصوص وضعیت داوران و  سطح داوری در مسابقات لیگ برتر کشور جویا شویم.
الهه سامانیان از داوران برجسته استان فارس است که در مسابقات لیگ برتر بانوان حضور چشمگیری دارد. وی که متولد ۱۳۶۴ و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته فیزیولوژی ورزشی است، از سال ۱۳۸۳ وارد عرصه فوتبال شده و فعالیت های قابل توجهی در این رشته ورزشی داشته است. با این بانوی موفق در رابطه با فعالیت هایش در این عرصه و وضعیت و مشکلات داوران در مسابقات لیگ برتر بانوان به گفتگو نشستیم که مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.
* از چه زمانی وارد عرصه داوری شدید و چرا تصمیم گرفتید که در این زمینه به فعالیت بپردازید؟ 
از سال ۱۳۹۳ وارد عرصه داوری شدم. به دلیل کمبود امکانات در ورزش بانوان و عدم رسیدگی مسئولین به فوتبال زنان تصمیم گرفتم بازی را کنار گذاشته و وارد عرصه داوری شوم.
* آیا شما داور سختگیری هستید؟
بله، من داور جدی و سخت گیری هستم و سعی می کنم احساساتم را در هنگام داوری کنار بگذارم و قضاوتی عادلانه داشته باشم. البته در هنگام قضاوت رفتار محترمانه را سرلوحه کارم قرار می دهم.
* بسیاری از مربیان و بازیکنان معمولاً ضعف داوری را دلیل نتایج نامطلوب خود از مسابقات می‌دانند و بارها در مصاحبه‌های خود از این موضوع گله‌مند شده‌اند و معتقد هستند که سطح داوری در مسابقات لیگ برتر زنان بسیار پایین است. نظر شما در این مورد چیست؟
من این موضوع را قبول ندارم. ما از داوران باتجربه و توانمندی در مسابقات لیگ برتر کشور بهره می بریم. نمی توان قضاوت اشتباه داوران را به ضعف داوری آنها نسبت داد. حتی در مسابقات جهانی و آسیایی و رقابت های لیگ برتر آقایان هم داوران دچار خطا می شوند و این یک مسئله طبیعی است. انسان جایزالخطاست. البته داوران اجازه اشتباه ندارند، اما ممکن است اشتباه کنند. در واقع داوران ممکن الخطا هستند. از طرفی هم گله مندی مربیان و بازیکنان از داوران را باید به صورت دقیق بررسی کرد. باید ببینیم که این گله مندی به دلیل عدم کسب نتیجه مورد نظر مربیان از رقابت ها 
است یا به خاطر ضعف داوری است؟! برخی از مربیان ضعف تیم خود را به گردن داوران می اندازند و همین مسئله باعث شده که در مسابقات لیگ برتر بانوان همیشه شاهد اعتراضات غیرمنطقی مربیان و بازیکنان 
باشیم.
* با این حال ما در اکثر رقابت‌های ورزشی شاهد قضاوت‌های ناعادلانه داوران هستیم و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. برای اینکه این ناداوری‌ها و رأی ناعادلانه داوران به حداقل برسد، چه باید کرد؟
از نظر من داوران برای پیشرفت در عرصه داوری باید سطح دانش و تجربه خود را بالا ببرند. داوران فعال در استان ها می بایست علم خود را به روز کنند. قضاوت داوران در برخی از مسابقات آقایان که در رده سنی پایین برگزار می شود نیز تأثیر بسیار زیادی در پیشرفت آنها دارد. همچنین برگزاری کلاس های توجیهی و آموزشی و تماشای مسابقات فوتبال هم 
می تواند به داوران کمک کند تا سطح خود را از نظر فنی بالا ببرند. باید تمامی این عوامل دست به دست هم دهند تا اشتباهات داوری به حداقل برسد و ما کمتر شاهد قضاوت های ناعادلانه داوران در مسابقات باشیم.
* کسب تجربه از طریق حضور در میادین ورزشی تا چه اندازه می‌تواند به پیشرفت داوران کمک کند؟
تجربه حضور در میادین مختلف ورزشی مهم ترین رکن برای پیشرفت داوران به شمار می رود. بدون شک حضور در هر مسابقه ای می تواند یک تجربه خوب برای داوران و حتی مربیان و ورزشکاران محسوب شود. مهم نیست که این مسابقات در چه سطحی باشد. شرکت در رقابت های استانی و لیگ های مختلف می تواند تأثیر زیادی در پیشرفت داوران داشته باشد.
* با توجه به تجربه‌ای که در داوری دارید، مهم‌ترین مشکل فوتبال بانوان از نظر شما چیست و برای رفع این مشکلات چه راهکارهایی ارائه می‌دهید.
من در جایگاهی نیستم که بتوانم همه مشکلات را بازگو کنم. اما می توانم بگویم که در استان فارس مدت هاست در عرصه داوری جوانگرایی 
نکرده ایم و پس از داوران برجسته ای مانند سلطنت نوروزی، سلما رضوی، فاطمه سپاهی، جمیله کشاورز و پریناز پرهیزگار، داور توانمندی پرورش داده نشده است. باید در زمینه داوری جوان گرایی کنیم و به پرورش افراد مستعد و علاقمند در این عرصه بپردازیم. البته بهتر است که از داورانی بهره ببریم که سابقه ورزشی داشته باشند و یا چندین سال در مسابقات استانی شرکت کرده و در این رقابت ها سوت زده باشند.
* از نظر شما یک داور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
داور خوب در درجه اول باید آمادگی جسمانی بالایی داشته باشد. مدیریت، قدرت تصمیم گیری، داشتن استایل خوب و بالا بودن علم داوری از دیگر ویژگی های یک داور توانمند به شمار می رود. داوران به عنوان قاضی یک میدان، مسئولیت تصمیم گیری یک دیدار را برعهده دارند و باید به تمامی فاکتور‌های تأثیرگذار بر این موضوع دقت کنند.
* مشکلات داوران فعال در مسابقات کشوری چیست و چه درخواستی از مسئولین دارید.
نبود اسپانسر و نداشتن حامی مالی عمده ترین مشکلی است که در ورزش بانوان وجود دارد. متأسفانه حق الزحمه داوران بسیار کم است و برای ما وقت گذاشتن و فعالیت در این عرصه با دستمزدهای کنونی اصلاً عقلانی نیست و نمی توان به این کار به عنوان یک شغل نگاه کرد. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته بحث داوری نهادینه شده، به گونه‌ای که داوری در این کشورها به عنوان شغل و تخصص مورد توجه قرار گرفته است. اما ما از دستمزدهای پایینی برخوردار هستیم و فقط به دلیل علاقه و عشقی که به داوری داریم، در این زمینه فعالیت می کنیم. مشکل ایاب و ذهاب داوران از دیگر مشکلات ما به شمار می رود. متأسفانه داوران فعال در مسابقات لیگ برتر کشور برای حضور در این رقابت ها باید بیشتر مسافت ها را به صورت زمینی طی کنند و این موضوع هم مشکلات بسیاری را برای ما به 
دنبال دارد.
* سطح مسابقات لیگ برتر کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید.
سطح مسابقات لیگ برتر فوتبال بانوان کشور نسبت به سال های گذشته خیلی بهتر شده است. اما متأسفانه بسیاری از تیم ها با مشکلات و امکانات کمی در این رقابت ها حضور دارند. اگر بانوان هم مانند آقایان مورد حمایت قرار بگیرند، قطعاً سطح بازی ها بالاتر می رود.
* در پایان اگر صحبت ناگفته‌ای باقی مانده، بیان کنید.
در پایان از تمام زنان و دختران سرزمینم 
می خواهم که اجازه ندهند مشکلات و محدودیت های اجتماع مانع رسیدن آنها به اهداف و آرزوهایشان شود. آنها باید رؤیاهایشان را دنبال کنند. زنان و دختران می توانند در تمام امور زندگی پا به پای مردان فعالیت کنند و با تلاش خود به هر چه می خواهند برسند. اگر به بانوان ورزشکار اهمیت داده شود، بدون تردید شاهد 
موفقیت های چشمگیری از آنها خواهیم بود. از مسئولین خواهشمندم که فوتبال بانوان را مورد حمایت های مادی و معنوی خود قرار دهند.
     

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما