امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

توسعه همکاری‌های دانشگاه پوآتیه فرانسه با دانشگاه علوم پزشکی شیراز

نشست بررسی راهکارهای توسعه همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با دانشگاه «پوآتیه فرانسه»، در زمینه های مختلف پزشکی، علمی، آموزشی و تحقیقاتی، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی در حاشیه برگزاری این نشست، با اشاره به آغاز همکاری دو دانشگاه از سال گذشته گفت: در بازدیدی که چند ماه پیش از دانشگاه پوآتیه داشتیم، زمینه های همکاری بین دانشگاه ها بررسی و تفاهم نامه همکاری منعقد شد و از مسئولان دانشگاه پواتیه دعوت شد به متظور آشنایی بیشتر و تبادل نظر بر روی جزییات به شیراز سفر کنند.
دکتر «علی بهادر» با بیان محورهای مختلف برگزاری نشست دیروز با حضور رئیس و نمایندگان دانشگاه پوآتیه، از بررسی راه اندازی رشته ای با عنوان «روانپزشکی قانونی» خبر داد و افزود: مسایل مربوط به ارتباط جرم و جنایت با مسایل پزشکی 
می تواند با راه اندازی این رشته، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آموزش داده شود.
او تحقیقات پیوند، سرطان و بیماری های عفونی را از دیگر زمینه های ممکن برای همکاری های مشترک برشمرد و ادامه داد: برنامه دو دانشگاه توسعه بیش از پیش ارتباطات علمی، و تبادل اساتید و دانشجویان بین دو دانشگاه در موضوعات درمانی، پژوهشی، داروسازی، تصویربرداری و استفاده از تجارب همدیگر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه پوآتیه، بر عملیاتی شدن این تفاهم نامه و تبدیل مفاد آن به کارهای عملی و تحقیقاتی مشترک بین این دانشگاه فرانسوی با دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید کرد.
* افزایش زمینه‌های تحقق تفاهم‌نامه مشترک از نگاه رئیس دانشگاه پوآتیه
رئیس دانشگاه پوآتیه فرانسه نیز با تأکید بر تعامل مشترک دو دانشگاه به عنوان نخستین هدف از حضور در شیراز، گفت: خوشحالیم که امروز در شیراز و در کنار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستیم.
پروفسور «ایو ژان» شیراز را مرکز فرهنگ و تمدن ایران خواند که به عنوان دومین دلیل برای حضور در این شهر و توسعه همکاری های 
مشترک مطرح کرد و افزود: همیشه آرزو داشتم این شهر را از نزدیک ببینم.
رئیس دانشگاه پوآتیه فرانسه از امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد و گفت: این تفاهم نامه به عملی شدن نزدیک تر می شود و هر چه پیش می رویم، زمینه های همکاری عینی تر بین دو دانشگاه شکل می گیرد.
او هدف از نشست امروز را راه اندازی رشته روانپزشکی قانونی و بررسی زمینه های ایجاد این رشته در دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد.
پروفسور ژان نیز با اشاره به حضور رئیس و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست سخنرانی پروفسور «جعفری» از اساتید ایرانی دانشگاه پوآتیه و ایجاد زمینه همکاری های مشترک افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز تمام زمینه های مناسب برای همکاری در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه روانپزشکی قانونی را دارد و می تواند نخستین دانشگاه ایران باشد که رشته ای در این زمینه ایجاد کند.
معاون بین ‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با ابراز امیدواری نسبت به عملیاتی شدن اهداف مشترک تفاهم ‌نامه همکاری بین دو دانشگاه گفت: عملیاتی کردن این قراردادها به ارتقای کیفیت ارایه خدمت به بیماران کمک می‌ کند.
دکتر «نصرا... عرفانی» افزود: تفاهم‌ نامه‌ ای که در سفر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به فرانسه با دانشگاه پوآتیه فرانسه امضا شد، امکان تبادل علمی در همه 
حوزه ‌ها مانند تبادل استاد، دانشجو و انجام پروژه ‌های تحقیقاتی مشترک با این دانشگاه را فراهم می ‌کند.
مدیرکل مرکز تحقیقات بیمارستان روانپزشکی و عضو هیأت علمی دانشگاه پواتیه فرانسه نیز به عنوان دیگر عضو این نشست، با اشاره به تازگی رشته روانپزشکی قانونی جنایی در ایران گفت: بیماران دارای اختلالات روانشناسی وقتی جرمی مرتکب می شوند به زندان می روند، در حالی که باید برای درمان، در بیمارستان بستری شوند.
دکتر «نعمت ا... جعفری» افزود: همکاری و روابط بین دانشگاه های علوم پزشکی، حقوق و روانشناسی باعث می شود بیماران به شکل بهتری درمان شوند و از وقوع دوباره جرم پیشگیری شود.
او اضافه کرد: همکاری بین دانشگاه ها نه تنها در زمینه روانپزشکی، بلکه در سایر زمینه ها و رشته ها نیز قابل اجراست.
در این نشست علاوه بر مسئولان دو دانشگاه، رؤسای سازمان پزشکی قانونی استان، دانشکده حقوق دانشگاه شیراز، گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی، نمایندگان قوه قضاییه و اساتید حوزه روانپزشکی دانشگاه، دکتر «لوئیک لوویه» قائم مقام رئیس دانشگاه پوآتیه و «دکتر نعمت ا... جعفری» عضو هیأت علمی و مدیر مرکز تحقیقات روانپزشکی این دانشگاه، حضور داشتند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما