امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

مبارزه با فرار مالیاتی جدی‌تر شد

* سازمان امور مالیاتی کشور: مسیر کشف فرار‌های مالیاتی و شناسایی فعالان اقتصادی فاقد پرونده مالیاتی با تکمیل پایگاه اطلاعات مؤدیان هموارتر شده است
مبارزه با فرار مالیاتی در کانون توجه نظام مالیاتی به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از رسانه مالیاتی ایران، محمد قاسم پناهی مهم ترین برنامه‌های سازمان امور مالیاتی کشور برای تحقق درآمد‌های مالیاتی سال ۹۸ را تشریح کرد.
وی در این خصوص گفت: تحقق درآمد‌های مالیاتی امسال، نه با فشار مالیاتی بر اصناف و مشاغلی که دارای پرونده مالیاتی هستند و حساب و کتاب شفاف دارند و نه با افزایش نرخ‌های مالیاتی، بلکه از طریق مقابله جدی با فرار مالیاتی، شناسایی مودیان جدید، وصول مطالبات و معوقات مالیاتی، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی، 
اولویت بندی پرونده‎ها و رسیدگی براساس اهمیت پرونده و همچنین گسترش پایه‌های مالیاتی تأمین خواهد شد.
پناهی در ادامه به برنامه‌های مهم سازمان برای مبارزه با فرار مالیاتی اشاره کرد و گفت: رصد تراکنش‎های سنگین و مشکوک بانکی از 
مهم ترین برنامه‌های نظام مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی محسوب می‌شود. علاوه بر این، شناسایی افرادی که از کارت بازرگانی سایرین و یا حساب بانکی دیگران سوء‎استفاده می‎نمایند و همچنین شناسایی شرکت‎های صوری و کاغذی، از دیگر زمینه‎های مهم مبارزه با فرار مالیاتی به شمار می‌روند که البته در این رابطه، لازم است شهروندان عزیز از در اختیار گذاردن کارت بازرگانی یا حساب بانکی خود به دیگران شدیداً خودداری کنند.
سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور، جرم انگاری فرار مالیاتی را از 
مهم ترین ویژگی‎های قانون مالیات‌های مستقیم بعد از اصلاحیه سال ۱۳۹۴ عنوان کرد و گفت: این اصلاحیه زمینه برخورد جدی و قاطع با جرایم مالیاتی را هموار ساخت و جرم مالیاتی تعریف و مصادیق آن مشخص شده و مرتکبان آن حسب مورد به مجازات‎های درجه ششم محکوم می‎شوند.
وی همچنین از تشکیل دادسرا‌ها و دادگاه‎های ویژه جرایم مالیاتی در تهران خبر داد و گفت: به زودی این دادسرا‌ها و دادگاه‌های ویژه مالیاتی در تهران تشکیل خواهد شد و در ادامه و پس از بررسی آثار و نتایج، این اقدام به سایر استان‎ها تسری خواهد یافت.
سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور از برخورد بدون اغماض، جدی و قاطعانه با مرتکبان فرار مالیاتی در هر سطح خبر داد و گفت: با هدف تأمین درآمد‌های پایدار و اجرای عدالت مالیاتی در کشور، با مرتکبان جرایم مالیاتی بدون هیچ خط قرمزی برخورد می‌کنیم.
پناهی، با بیان اینکه نظام مالیاتی علیرغم ساختار مناسبی که کسب کرده، تنها مرجع مبارزه با فرار مالیاتی در کشور نیست و دستگاه‎های نظارتی، امنیتی و انتظامی نیز در این رابطه مسئولیت دارند، گفت: مالیات در آخرین حلقه فعالیت‌های اقتصادی قرار دارد و طبیعی است که نمی‎توان انتظار داشت صرفاً با ابزار مالیات و حسابرسی مالیاتی با پدیده مذموم فرار مالیاتی مقابله کرد. وی تأکید کرد: مبارزه جدی با قاچاق، رانت، فعالیت‎های اقتصادی صوری و دیگر زمینه‌های فرار مالیاتی، اراده همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی کشور را طلب می‌نماید.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما