امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

نبودن امنیت شغلی تیغی در گلوی بازار کار!

زهرا مطهری- سرویس اقتصادی 
نداشتن امنیت شغلی کمتر از بیکاری نیست، مشکلی است که این روزها با سخت تر شدن شرایط تولید برای کارگران ملموس تر 
شده است؛ شرایطی که امنیت روحی و روانی، معیشتی و زیستی کارگران را برهم ریخته است.
اشتغال در دنیای امروز به سرعت در حال تحول است سازمان ها در حال کوچک تر شدن و رفتن به سمت دنیای مجازی هستند که البته ارتباط بینشان روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود. شرکت ها و ادارات تمایلی به استخدام افراد ندارند و معمولاً با قراردادهایی سعی در جذب نیروی مورد نیاز خود دارند و این روندی است که در تجاری شدن اقتصاد اجتناب ناپذیر است. این روندی است که در کشورهای توسعه یافته سال ها پیش رخ داده و امروز در کشورهای در حال توسعه در حال وقوع است و در این راستا امنیت شغلی افراد به شدت در معرض خطرقرار خواهد گرفت.
یک کارشناس ارشد بازار کار و اشتغال درزمینه قدرت و تأثیر امنیت شغلی معتقد است امنیت شغلی به این معناست که شخصی بتواند اشتغال خود را حفظ کند و احتمال بیکار شدن شخص بسیار پایین باشد. این مهم وابسته به فاکتورهای اقتصادی، موقعیت و تجاری و مهارت های شخصی فرد شاغل است. امنیت شغلی موافق چرخه تجاری عمل می کند به این صورت که در رونق اقتصادی افزایش 
می یابد و در رکوردها کاهش خواهد داشت.
البته عوامل شخصی زیادی را می توان مؤثر بر اهمیت شغلی دانست؛ از جمله تحصیلات، سابقه کار، موقعیت شغلی و ... در واقع نیروی کار باید بتواند خود را به سرعت با شرایط وفق داده یا به اصطلاح کاملاً به روز باشد. امنیت شغلی پروسه یا روندی است که به میزان نامعینی کارکترهای کار و واحد اشتغال را تهدید کند و یا آنها را به چالش بکشاند و در زوایای متمایز ناهنجاری به وجود بیاورد.
تعاریف متعددی راجع به امنیت شغلی وجود دارد که آن را به روش های گوناگون 
تقسیم بندی می کنند. نوع شکل و سمت یا جایگاه سیاسی اقتصادی و فاکتورهای دیگر بی تأثیر در آن نیست. برای مشاغل متفاوت تقسیم بندی امنیت شغلی متمایزتری قائل می شود.
بحث بهداشت کار و سختی کار و یا فشارهای روانی بسیاری از مشاغل در این رابطه مطرح است. البته در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا عامل اقتصاد و تجارت امنیت بیشتری را خواهد داشت که دلیل این موضوع را هم می توان سیستم سرمایه دارای آن کشور و عدم دخالت دولت در امور تجاری دانست. در واقع با رونق اقتصادی شرکت ها سعی در استخدام نیروی بیشتر برای تولید بیشتر خواهد کرد؛ در اینجا لازم است توجهی به کُند شدن نرخ رشد در این کشورها نیز شود که این خود عاملی است برای کاهش امنیت شغلی است؛ چرا که شرکت ها تمایل به کاهش هرچه بیشتر هزینه های داخلی «هزینه های جذب» خواهد داشت که این موضوع می تواند امنیت شغلی را کاهش دهد.
در مفهوم امنیت شغلی موضوعاتی چون تغییرات شغلی، از دست دادن شغل، عدم دستیابی به شغل مناسب گنجانده شده است. بنابراین اعتقاد روان شناسان صنعتی و سازمانی امنیت شغلی یکی از عوامل به وجود آورنده رضایت شغلی است. نیازی کاملاً آشکار که در بین اغلب مردم بسیار متداول است. 
* یک کارشناس ارشد بازار کار و اشتغال: اخراج و تعدیل نیروی کار به معنی اعدام اجتماعی است
در این زمینه حسین حبیبی عضو هیأت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار کشور با اشاره به اینکه ما کارگران در تمام سال باید خواستار اجرایی شدن قانون کار باشیم،
می گوید: در سال ۶۹ قانون کار به تصویب رسید، قانونی به عنوان یک چتر حمایتی. اما امروز در بسیاری موارد قانون کار و چتر حمایتی آن لنگ می زند. 
وی با اشاره به اینکه قراردادهای دائمی را موقت تلقی شدند، می گوید: شرکت های 
خصوصی را ایجاد کردند تا دولت ها از وظیفه اساسی خود سر باز بزنند. از طریق قراردادهای موقت امنیت شغلی و مالی کارگر را از بین رفته و سفره کارگران خالی شود.
این فعال کارگری با تأکید بر اینکه قانون کار باید اجرا شود، اظهار می کند: باید حاکمیت اراده در عقد قراردادهای کار به رسمیت شناخته شود یعنی کارگر اختیار داشته باشد قرارداد کاری را امضا کند یا نکند.
این فعال کارگری با تأکید بر اینکه قرارداد دائمی باید احیا شود، معتقد است: اخراج و تعدیل به معنی اعدام اجتماعی است.
* دغدغه جدی امنیت شغلی و صیانت از کار و اشتغال موجود 
و اما مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی فارس نیز در این زمینه می گوید: «امروز بیش از هر زمان دیگری امنیت شغلی و حفظ و صیانت از کار و اشتغال موجود و همچنین معیشت نیروهای کار از جمله مهم ترین دغدغه های مسئولان و کارشناسان حوزه کار است.»
سهراب مختاری در ادامه به اقدامات صورت گرفته در استان فارس برای صیانت از اشتغال موجود اشاره و عنوان می کند: در سال گذشته ۱۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی فارس تزریق شد و این امر منجر به حفظ ۱۴ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی شد.
وی با بیان اینکه در استان فارس ۷۰ هزار بنگاه اقتصادی وجود دارد، می گوید: در این بنگاه های اقتصادی ۴۸۰ هزار بیمه شده اصلی مشغول به کارند که با احتساب سایر بیمه شدگان تأمین اجتماعی، ۸۸۰ هزار بیمه شده اصلی با جمعیت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر حدود نیمی از جمعیت فارس را شامل می شود. 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان این که شاهد وضعیت خوبی در حوزه کار و امنیت شغلی کارگران استان هستیم، اذعان می کند: ۴۴ درصد 
پرونده های حل اختلافی منجر به سازش شده و در حوزه بازرسی کار نیز با استفاده از ظرفیت ۱۸۷۸ کمیته حفاظت فنی، شاهد کاهش ۲۸ درصدی حوادث ناشی از کار 
بوده ایم.
 مختاری عدم پذیرش تسویه حساب های بدون اصالت، واریز حقوق و مزایا به حساب بانکی کارگران، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و از بین رفتن قراردادهای سفید امضا را از جمله مواردی می داند که منجر به افزایش امنیت شغلی کارگران شده است. وی البته به ضرورت مهارت آموزی برای ورود به بازار کار و به عنوان یک فاکتور برای ارتقای امنیت شغلی نیروهای کار نیز اشاره می کند و می گوید: ورود افراد ماهر به بازار کار پنج برابر بیشتر از دیگر متقاضیان کار است. به گفته وی باید نهضت مهارت افزایی دنبال و به یک فرهنگ تبدیل شود. 
براساس این گزارش شکنندگی قراردادهای کار یا همان فقدان امنیت شغلی کارگر، مسئله امروز و دیروز نیست، بلکه دغدغه همیشگی این قشر از جامعه بوده و وعده هایی که در این زمینه داده شده نیز به این دولت یا دولت قبل مربوط نمی شود هرچند شرایط اقتصادی موجود بیش از هر زمان دیگری پای خود را بر گلوی کارگرانی که سهمی از معیشت و امنیت شغلی ندارند فشرده است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما