امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

شهرستان جهرم؛ دیار نخل‌های سبز و مرکبات ناب، سرزمین تاریخ و فرهنگ

سید محی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
اشاره:
جهرم شهرستانی علمی، فرهنگی، هنری، تاریخی و مذهبی است. این شهرستان تأثیرگذاری خود را در دوره معاصر در زمینه‌های مختلف به اثبات رسانده و در سطح ملی از جمله شهرها و شهرستان‌های مشهور است. این شهرستان برخورد از مشاهیر رجال و اندیشمندان نامی در طی دوره های تاریخی بوده و آثار دیدنی فراوانی دارد. جهرم را به 
نخل ها و مرکباتش و همچنین به انقلابی بودن مردمانش می شناسند. در این شهرستان بخش ها و دهات فراوانی وجود دارند که هر کدام از آنها خود دارای تاریخی مستقل و فرهنگ و تمدنی هستند که نیازمند بررسی و تحقیق و پژوهش اند. در ارتباط با جهرم، کتاب ها و مقالات بسیار فراوان به نگارش درآمده که دوست و همکار عزیز و ارجمند جناب آقای «مجید جهان مهین جهرمی» رئیس مرکز جهرم شناسی و کارشناس امور انتشارات دانشگاه جهرم تألیفات و تحقیقات ارزشمندی را در این خصوص داشته که قابل توجه است. همچنین در ارتباط با جهرمی ها باید گفت که این شهرستان از جمله مناطق خوش آب و هوا و حاصلخیز از نقطه نظر کشاورزی و مؤثر از نقطه نظر اقتصادی است که نیازمند 
بررسی های موشکافانه و تحقیقات عالمانه است. امید آنکه توانسته باشیم در یک شماره از روزنامه «تماشا» جهرم را ولو مختصر و آنگونه که مفید فایده باشد به شما خوانندگان گرامی روزنامه «تماشا» معرفی کنیم. پیشنهاد می شود سری به این دیار بزنید و سوغاتی های خوب و خوشمزه این شهر را تهیه کنید. همچنین از دیدنی های فراوانی که در شهر جهرم و اطراف آن وجود دارد بازدید نمایید.
* مختصر معرفی جهرم:
(موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، امکانات شهری، صنایع و اقتصاد بومی، کشاورزی و...)
مرکز شهرستان جهرم در استان فارس، شهر جهرم است. جمعیت این شهرستان بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران برابر با ۲۵۴/۵۳۲ تن بوده‌است. بیشتر اهالی جهرم شیعه و فارسی زبان می‌باشند.
شهرستان جهرم با وسعت ۵۴۳۶ کیلومتر مربع ۴/۳۱ درصد کل مساحت استان فارس رابه خود اختصاص داده است. جهرم در جنوب استان فارس واقع شده که از شمال به شهرستان‌های سروستان و کوار، از مشرق به زرین دشت و فسا، از جنوب به لارستان و قیر و کارزین و از مغرب هم به شهرستان فیروزآباد محدود است. شهرستان جهرم، شامل چهار بخش مرکزی، خفر، سیمکان و کردیان است. نقاط شهری این شهرستان، شامل پنج شهر جهرم، قطب‌آباد، خاوران، باب‌انار و دوزه می‌باشد. شهر جهرم سومین شهر پرجمعیت استان فارس پس از شیراز و مرودشت و شصت و هفتمین شهر پرجمعیت ایران است. آب و هوای جهرم، گرم و خشک و میانگین میزان بارندگی آن، حدود ۲۶۰ میلی‌متر در سال می باشد. میانگین دمای این شهر حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است. بیشینه‌  دما در تابستان به ۴۵ درجه و کمینه‌ دما در زمستان به ۵- درجه سانتی‌ گراد می‌رسد. ارتفاع متوسط جهرم، حدود ۱۰۵۰ متر از سطح دریاست. بانی و سازنده‌ شهر جهرم اردشیر اول پسر خشایارشا پنجمین پادشاه هخامنشی عنوان شده است. فردوسی در شاهنامه، در موارد متعددی به خصوص در داستان‌های مربوط به اردشیر بابکان، از جهرم نام برده است.جهرم با داشتن چندین دانشگاه، بیمارستان و مرکز پزشکی یکی از قطب‌های دانشگاهی و درمانی جنوب کشور است. جهرم دارای دو شهرک صنعتی، یک منطقه ویژه‌  اقتصادی، پتروشیمی، فرودگاه، صداوسیما، گمرک و نیروگاه سیکل ترکیبی است. اقتصاد جهرم برپایه کشاورزی و صنعت استوار است. مهم‌ترین فرآورده‌های آن خرما، مرکبات، گندم و پنبه است.شهرستان جَهرُم از شمال به شهرستان فسا، از باختر و جنوب به شهرستان فیروزآباد، از خاور به شهرستان داراب، از شمال غربی به شهرستان شیراز و از جنوب شرقی به شهرستان لارستان محدود می‌شود. شهرستان جهرم در ۵۳ درجه و ۳۳ دقیقه طول جغرافیایی و ۲۸ درجه و ۳۰ دقیقه عرض جغرافیایی و بلندی ۱۰۵۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است. رودخانه‌های قره‌آغاج سیمکان و شور از مهم‌ترین رودخانه‌های این منطقه‌ است. آب و هوای شهرستان جهرم به‌طور کلی گرم و در نواحی کوهستانی معتدل است. کشاورزی و باغ‌ داری در این شهرستان به صورت سنتی و نیمه صنعتی است اما به علت موقعیت خاص جغرافیایی، باغ داری پایه اصلی اقتصاد این شهرستان را تشکیل می‌دهد. در این میان، باغ‌های مرکبات و خرما از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. انواع مرکبات، خرما (خرمای شاهانی این شهر شهرت جهانی دارد)، گندم، جو، برنج، بنشن، تره بار از مهم‌ترین محصولات جهرم است.دامداری در این شهرستان بیش‌تربر روش سنتی صورت می‌گیرد، اما در اطراف شهر جهرم دامداری‌های مدرن جهت پرورش گاوهای نژاد اصیل یا الشتین اختصاص دارد. دام و فرآورده‌های دامی از تولیدات این بخش به‌شمار می‌آیند. صنایع و کارخانه‌ های موجود در این شهرستان بیش‌تر در ارتباط با محصولات کشاورزی راه اندازی شده‌است. کارخانه‌ های مربوط به صنایع غذایی و کارخانه‌های تهیه مصالح ساختمانی مهم‌ترین کارخانه‌های این شهر ستان را تشکیل می دهند. یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌ های آرد خاورمیانه و سیلوهای گندم کشور در این شهر قرار دارد. همچنین بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم به‌طور کامل به بهره‌برداری رسیده‌است و بخش بخار آن در حال تکمیل است. توانِ اسمی و نهایی این نیروگاه ۱۴۳۴ مگاوات است.جهرم شهری دانشگاهی است. دانشگاه علوم پزشکی جهرم دانشگاه آزاد جهرم، دانشگاه جهرم، دانشگاه غیر انتفاعی اندیشه ،دانشگاه پیام نور جهرم، دانشگاه علمی-کاربردی جهرم دانشگاه پیام نور جهرم و... ومراکزاموزش عالی 
بخش های تابعه  ازافتخارات این دیارند.راه‌های اصلی این منطقه عبارت اند 
از: راه جهرم، لارستان به طول ۱۵۵ کیلومتر، راه جهرم، شیراز به طول ۱۷۰ کیلومتر، جهرم، قیربه طول ۷۵کیلومتر، جهرم- خاوران- سروستان ۹۵ کیلومتر.
* شهرها و بخش‌های تابعه شهرستان جهرم:
شهرها و بخش‌های تابعه جهرم عبارتند از: شهر جهرم و بخش مرکزی و دهستان جلگاه، دهستان کوهک، بخش خفر و دهستان خفر، دهستان راهگان، دهستان سفیدار، دهستان علی‌آباد، دهستان گل‌برنجی و شهرهای باب انار، خاوران؛ بخش سیمکان و دهستان پشت‌ پر، دهستان پل به بالا، دهستان پل به پائین و شهر دوزه؛ بخش کردیان و دهستان علویه، دهستان قطب‌ آباد و شهر قطب‌آباد.
* زبان و نژاد مردم جهرم: 
زبان مردم این شهرستان، زبان فارسی است و شماری از واژه‌هایی که در جهرم به کار می‌گیرند نزدیکی با زبان پارسی میانه دارد. جهرمی‌ها لهجه خاصی دارند که به لهجه شیرازی بسیار نزدیک است. در این شهرستان اقلیت‌های اندکی از عرب‌های درازی، ترک‌ها و همچنین عشایر باصری هم زندگی می‌کنند که سابقه سکونت آن‌ها در جهرم به زمان رضاشاه و سکونت اجباری عشایر بر می‌گردد.
* پیشینه تاریخی جهرم:
نام قدیمی جهرم، گهرم بوده و فردوسی در شاهنامه از این شهر در بخش تاریخ ساسانیان یاد کرده است. به روایت پژوهشگران، این شهر ۴ سده قبل از میلاد مسیح، توسط اردشیر اول، پنجمین پادشاه هخامنشی بنا شد و در زمان ساسانیان و هخامنشیان موقعیت مناسبی داشت و مرکز اقامت شاهزادگان بود. این شهر اکنون یکی از مهم ترین شهرهای فارس است و از جاذبه گردشگری فوق العاده ای نیز برخوردار است. شاید در مقایسه با شهر شیراز، که در جهان به عنوان شهری توریستی با جاذبه ها و آثار باستانی اش شهرت دارد، نام جهرم را که شهری باستانی است و همچون شیراز قدمتی چندین هزار ساله دارد را، کمتر شنیده باشید. اما جالب است بدانید که این شهر در چهارسده پیش از میلاد مسیح، یکی از مناطق آباد و مهم استان فارس بوده است که «اردشیر اول»؛ پنجمین پادشاه هخامنشیان، آن را بنا کرده است. جهرم یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که سابقه آن به زمان هخامنشیان برمی‌گردد. همانگونه که در شاهنامه نیز از جهرم نام برده شده‌ است. در ادامه به برخی از اماکن تاریخی و مراکز گردشگری جهرم می پردازم.
* دالان تاریخی دروازه پیر شبیب:
در سفر به جهرم می توانید برای دیدن یکی از خیره کننده ترین آثار تاریخی داخل شهر، به بازدید از دروازه تاریخی پیر شبیب با دیوارهای کنده کاری شده و پر نقش و نگارش بروید. در این بنا می توانید آثار بی نظیری از مقرنس کاری ها و عرقچین های دوره قاجار را ببینید که درون این دالان تاریخی بازمانده ای از هنر مردم آن دوران را به نمایش گذاشته اند. این بنا،در شهر جهرم، بلوار انقلاب، کوی دشتاب قراردارد.
* بازار زندیه جهرم:
این بازار تاریخی، با معماری اصیل و سقف های گنبدی شکل خود، یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده شهر است که از دوران سلطنت زندیان، با استقامت و اصالت تمام و کمال، به یادگار مانده است. بازار زندیه جهرم درست به مانند بازارهای تاریخی مهم در دوره های مختلف، حمام، مسجد و چندین کاروانسرا برای تجار و بازرگانانی که از شهرهای مختلف به جهرم می آمدند دارد. این بنا، در جهرم و بافت قدیم این شهر وجود دارد.
 * مدرسه علمیه خان جهرم:
در میان آثار تاریخی جهرم، می توانید به تماشای مدرسه ای تاریخی، متعلق به دوره صفویه بروید و از نگاه کردن به معماری سنتی مدرسه علمیه خان، در میان نخل های بلند بالای جهرم و حیاط سرسبز مجموعه لذت ببرید. مدرسه علمیه خان از آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویه در غرب شهر جهرم است. این اثر تاریخی از مصالحی نظیر خشت، گل، آجر، سنگ و گچ ساخته شده است و بانی تأسیس آن شخصی به نام «حاج محمد حسن خان» است. مدرسه علمیه خان از ۲۰ حجره تشکیل شده که در بخش شمالی آن دو حجره بزرگ تر از بقیه قرار دارد که مربوط به کلاس های درس در فصل زمستان است. 
* آتشکده قدمگاه جهرم:
آثار باستانی جهرم را می توانید در گوشه و کنارهای شهر و روستاهای اطراف آن ببینید و از تماشای تکه ای از تاریخ در شهر زیبای جهرم لذت ببرید. آتشکده قدمگاه که در بالای تپه ای در قسمت جنوبی شهر قرار گرفته و یکی ازنیایشگاه های باستانی زرتشتیان است، اثری خیره کننده متعلق به دوره ساسانیان بوده که امروز به عنوان یکی از جذاب ترین آثار باستانی جهرم مورد توجه گردشگران قرار دارد.
 این اثر در جهرم، بولوار ارشاد، نزدیکی محله علی پهلوان، دامنه شمالی کوه البرز قرار دارد.
 * آتشکده قطب آباد:
حدود ۲۰ کیلومتر که از شهر جهرم به سمت قطب آباد حرکت کنید، بر بلندای تپه ای در مسیر، بنایی چهار طاقی از سنگ و خشت را می بینید که یادگار دوران آتش پرستی در سال های پیش از اسلام و متعلق به دوره ساسانیان است. این بنا که روزگاری محل نیایش و عبادتگاه زرتشتیان بوده است، امروز تنها بخشی از سقف گنبدی شکل خود را از دست داده و هنوز هم بر جایگاه خود محکم و استوار اما ساکت و سوت و کور، ایستاده است. این بنا،در قطب آباد اطراف روستای باباعرب قراردارد.
 * آبشار مروارید خفر:
اگر اهل طبیعت گردی و لذت بردن از مناظر خیره کننده هستید، می توانید یک روز از سفرتان را، به دل طبیعت و تماشای «آبشار مروارید خفر» بروید. حتی در فصل زمستان نیز می توانید از آب گرم چشمه این منطقه لذت ببرید، زیرا آب شیرین این آبشار به چشمه ای گرم و جوشان 
می ریزد. منظره بی نظیر سر ریز شدن آبشار از کوهای سرسبز پوشیده از جلبک، به همراه صدای آبشار، فضای بی نظیری برای استراحت و نفس کشیدن به دور از زندگی پر مشغله روزانه را به شما هدیه می کند. آبشار مروارید خفر یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی شهر جهرم است. اگر در فصل زمستان به این آبشار سفر کنید، می بینید که آبی گرم به همراه بخار از چشمه آن می جوشد. آب این چشمه شیرین و قابل شرب است و در آن انواع آبزیان و خرچنگ وجود دارد. خزه ها نیز جلوه خاصی به این آبشار بخشیده اند. این جای دیدنی در بخش خفر شهرستان جهرم  قرار دارد.
* پارک کوهسار دره نمین جهرم:
پارک کوهسار دره نمین جهرم یکی از وسیع ترین 
پارک های جنوب استان فارس است و به سبب محیط طبیعی و دلنواز و منطقه وسیع و امکان توسعه فراوانش در آتیه ای 
نزدیک به جرأت می توان عنوان زیباترین پارک جنوب کشور را به آن اختصاص داد. این پارک وسیع در دهانه 
کوه های سرفراز جهرم قرار دارد. مردم جهرم این پارک را به عنوان پارک بالا نیز می شناسند.
* غار شفق جهرم:
غار شفق، غاری آهکی و از غارهای تونلی و طبقاتی است. این غار در دهه ۴۰ هجری شمسی توسط کوهنوردان فارس کشف شده است. در غار شفق خفاش های بزرگی وجود دارند و برای بازدید از این غار باید حتماًَ همراه یک راهنمای مجرب و آشنا به غار و با تجهیزات غارنوردی به دیدن آن بروید.
* غار تادوان جهرم:
غار تادوان یکی از بزرگ ترین غارهای ایران است. این غار در ۲۲۵ کیلومتری شرق شیراز، در کنار رودخانه معروف «قره آغاج» واقع شده است. دهانه این غار بسیار زیبا است و ابعاد آن در حدود 20×30 متر است و درون آن شعبه های متعددی وجود دارد. پس از عبور از راهروی ورودی و دالانی باریک در سمت چپ، تالار بسیار بزرگی نمایان می شود که طول آن بیش از ۶۰ متر است. عمق یکی از شعبه های این غار، که ظاهراً شعبه اصلی آن محسوب می شود، بیش از ۵۰۰متراست و به یک باتلاق منتهی می شود.
* غار سنگ شکنان جهرم:
غار سنگ تراشان، بزرگ ترین غار دست ساز جهان است که یادگاری به جا مانده از معماران و حجاران این شهر در جنوب شرقی جهرم است و حدود ۳۵۰ سال قدمت دارد. غاری در کنار شهر جهرم و بسیار دیدنی که نیازمند یک معرفی اختصاصی است.
* بازار سرپوشیده جهرم:
این بازار از برجسته ترین آثار دوران زندیه است که طاق مرتفع آن از نمونه های بی نظیر طاق زنی محسوب می شود. این بازار از جمله آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است. به دلیل شباهت خیلی زیاد این بازار به بازار وکیل شیراز از آن به عنوان خواهر دوقلوی بازار وکیل یاد می کنند. به دلیل عرض کم آن شباهت زیادی به بازار قیصریه لار پیدا کرده است.
* بازار مسگرهای جهرم:
این بنا دارای چندین کاروانسرا، مسجد و حمام متصل به خود است. مهم ترین کاروانسراهای جهرم در جنب بازار واقع شده اند و از نظر کیفیت کم کم به مخروبه تبدیل شده اند. در بازار جهرم بیشتر حجره ها متعلق به پارچه فروشان است. 
مغازه ها در این بازار معمولاً از دو قسمت تشکیل شده اند؛ قسمتی برای فروش کالا و اجناس و قسمت دیگر برای انبار و 
کارگاه های تولیدی. به این دلیل سطح 
مغازه ها بالاتر از زمین است که در هنگام بارندگی، آب به حجره ها نفوذ نکند.
* آتشکده قدمگاه جهرم:
آتشکده قدمگاه یکی از 
جاذبه های دیدنی شهر جهرم است که به گونه ای بر فراز تپه ای در جنوب شهر جهرم قرار گرفته است که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. طبق کاوش های باستانی و به گفته محققان این بنا متعلق به دوران ساسانیان است که در سال های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مرمت و بازسازی شده است.
* چهارطاقی آتشکده قطب‌آباد:
قدمت بنای چهارطاقی قطب آباد جهرم به زمان ساسانیان می رسد. این بنا از سنگ و ساروج ساخته شده است و به عنوان آتشکده مورد استفاده قرار 
می گرفت. چهار طاق در فاصله ۱۲کیلومتری مرکز بخش، در اطراف روستای بابا عرب (علویه) روی یک تپه واقع شده است.
* پل گچی اسفل جهرم:
پل گچی اسفل در روستای اسفل جهرم واقع شده است. این پل دیدنی و زیبا توسط «خواجه عبدالصمد 
دوزه ای سیمکانی» بر روی رودخانه سیمکان از سنگ و ساروج ساخته شده و قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد.
* قلعه مهرک جهرم:
این مجموعه که در جهرم قرار دارد، متشکل از یک استخر قدیمی و خرابه های حصار قلعه است. از آثار تاریخی یاد شده چنین بر 
می آید که این قلعه دیوارهای پهن و چهار برج داشته است. قدمت تاریخی این اثر به دوران مهرک نوشزاد (دوران ساسانی) منسوب است.
* قلعه گبری جهرم:
قلعه گبری، محل سکونت زرتشتی ها بوده که در جهرم زندگی می کردند. در حمله اعراب به این منطقه چیزی از این قلعه تاریخی به جا نماند. این قلعه روی کوهی باصفا و سرسبز در فاصله کوتاه از غار سنگ شکنان واقع شده است. این قلعه به شکلی بوده است که هیچ کس نمی توانسته از این قلعه بالا برود و به آن نفوذ کند زیرا کوه آن همانند دیوارهایی بلند سد راه می شود. از شگفتی های قلعه گبری جهرم چاه این قلعه است که در سنگ کوه حفر شده است.
* روستای تاریخی هکان جهرم:
هکان در ۳۵کیلومتری شمال غرب شهر جهرم واقع شده است. اهالی جهرم به آن «هکن» نیز می گویند. این روستا دارای معماری جالب توجهی است و از جذابیت های گردشگری استان فارس به شمار می آید. در مجاورت این روستا دشت معروف به دشت هکان وجود دارد که منطقه زیبایی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.
* روستای تاریخی بهجان جهرم:
روستای زیبای تاریخی بهجان از توابع بخش سیمکان، روستایی بسیار زیبا و با طبیعتی بسیار دیدنی است که در ۸۵کیلومتری جهرم و۳۵ کیلومتری میمند قرار دارد. قدمت روستای بهجان به بیش از ۱۵۰۰ سال می رسد با طبیعتی بکر و دست نخورده که جلوه ای خاص به منطقه بخشیده است. با وجود کوهستانی بودن اما آب و هوایی بسیار معتدل و دلپذیر دارد.
* جاده ادویه جهرم:
بقایایی از جاده تاریخی ۴۰۰ ساله در جهرم وجود دارد که اهالی منطقه آن را جاده ادویه می نامند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان 
می رسیده است. در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسراوجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.
* خانه تاریخی استاد طوفان:
خانه طوفان در جهرم واقع شده و در سال ۱۳۸۷ طبق وصیت نامه جلال طوفان به میراث فرهنگی فارس اهدا شد. استاد جلال طوفان از 
شخصیت های برجسته فرهنگی و ادبی شهرستان جهرم است که تألیفات بسیاری در زمینه تاریخ و ادبیات دارد.
* مسجد آجری جهرم:
در جوار مدرسه علمیه خان نیز مسجد آجری خان قرار گرفته که بر اساس سنگ نوشته ای که بر در ورودی آن قرار دارد، این بنا متعلق به دوران «شاه سلیمان دوم صفوی» است و توسط فردی به نام «حاجی سلیمان بیگ ذوالقدر جهرمی» ساخته شده است. ساختمان مسجد دارای شبستانی ساده با طاق های متعدد است.
* تل قلعه جهرم:
تل قلعه بنایی تاریخی و دیدنی در روستای آبگرم شهر جهرم واقع شده است و از آثار تاریخی به جا مانده پس از اسلام است. تل قلعه در ۱۲بهمن ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
* بقعه شیخ خلیفه جهرم:
بقعه شیخ خلیفه یکی از زیباترین آثار ملی جهرم است که در روستای جزء قرار گرفته است. این بقعه ساختمانی بلند و آجری است که معماری آن شما را یاد«کاخ سروستان» و «قبر شیخ یوسف»در سروستان می اندازد. سردر ورودی این بقعه نزدیک به ۱۹متر ارتفاع دارد و بر بالای آن گنبدی آجری با تزیینات زیبا قرار 
گرفته است.
* قلعه تبر یا قلعه خورشه جهرم:
قلعه تبر یا قلعه خورشه در شهرستان جهرم یکی از معروف ترین 
قلعه های ایران است که هنوز هم بکر و دست نخورده باقی مانده است. این قلعه تاریخی در منطقه ای کوهستانی و صعب العبور قرار دارد. این قلعه در تاریخ جهرم نقش مهمی داشته است.
 * سوغاتی‌ها و خوراکی‌های جهرم:
جهرم خوراکی ها و سوغاتی های فراوانی دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنم.
- قیمه جهرمی
اگرچه قیمه به عنوان یکی از غذاهای ملی ما شناخته می شود، اما باید دانست که قیمه را باید فقط و فقط در جهرم خورد. همه اهل فارس می دانند که قیمه این شهر از خوشمزه ترین غذاهای استان است.
- آش الوک
الوک میوه درختی بیابانی است که در مناطق جنوبی کشور با آب و هوای خشک و بیابانی رشد پیدا می کند که در اطراف جهرم به وفور یافت 
می شود. الوک تلخ را با پوستش می کوبند، سپس در آب می خیسانند. بعد الوک خیس خورده را از صافی عبور می دهند تا پوست الوک از مغز آن جدا شود. آنگاه آب به دست آمده را در دیگ می جوشانند و برنج خیسانده به آن می افزایند. در ادامه هم عدسی و دیگر افزودنی ها را در دیگ می ریزند. در عین این که آش الوک غذای ساده ای است، خوردن آن را از دست ندهید.
- آش ماست
ابتدا مرغ را پخته و بعد ریش ریش کرده و پس از آن برنج پخته شده پادونه، سیرموک خردشده و سیر سرخ شده را اضافه می کنیم و برنج که کاملاً پخت، لپه پخته را اضافه کرده و در آخر پس از پخته شدن کامل، ماست زده را اضافه کرده و کمی می گذاریم حرارت 
ببیند.
- کوفته سبزی جهرمی
نخود، ماش و برنج خیس کرده را با گوشت چرخ کرده، سبزی کوفته و پیاز می کوبیم یا چرخ می کنیم. بعد نمک، فلفل و زردچوبه را اضافه و مخلوط و گرد می کنیم. در قابلمه، پیاز داغ، ریحان یا شنبلیله خشک و آب می ریزیم، آب که به جوش آمد، کوفته ها را در آن می گذاریم تا بپزد.
- کلم پلو و کوفته ریزه جهرمی
برای تهیه کوفته، پیاز را رنده کرده و گوشت چرخ کرده و نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کرده و گرد و سرخ می کنیم. کلم قمری (خلال شده) را جداگانه سرخ کرده و با سبزی های معطر (ریحان و ترخون خشک) و کوفته مخلوط کرده و لای برنج میگذاریم.
- کلوچه و مسقطی
کلوچه و مسقطی از محبوب ترین و خوشمزه ترین شیرینی های سنتی استان فارس است که در سراسر ایران طرفداران زیادی دارد. این خوراکی سنتی فوق العاده، از عطری وسوسه انگیز و مطبوع برخوردار است که مصرف آن همراه فنجانی چای تازه دم، بسیار دل پسند به نظر می رسد. این شیرینی را می توان در اغلب قنادی های جهرم خریداری کرد.
- رنگینک
رنگینک یکی دیگر از شیرینی های سنتی و بومی استان فارس و جهرم است که در این مناطق از طرفداران زیادی برخوردار است. رنگینک بسیار مقوی است و گزینه مناسبی برای سوغاتی است. این شیرینی را می توان در اغلب قنادی های جهرم خریداری 
کرد.
- بادام سوخته
بادام سوخته از خوراکی های لذیذی است که به عنوان شیرینی سنتی استان فارس محسوب می شود. مردم این استان با استفاده از مغز بادام، آب، شکر، روغن و آبلیمو این شیرینی بومی و پرطرفدار را تهیه 
می کنند.
- لیمو و مرکبات
در هر نقطه ای از ایران اگر بخواهیم آبلیمو بخریم، باید بدانیم که آن محصول از لیموی باغ های مرکبات جهرم به دست آمده است. شما در جهرم می توانید خوشمزه ترین و طبیعی ترین آبلیموها و مرکبات را تهیه کنید.
- خرما
خرمای جهرم هم دیگر نیاز به معرفی ندارد و همه جهرم را به شهر نخلستان های فارس می شناسند. خرمای این شهر را حتماً امتحان کنید و آن را به عنوان سوغات به شهرهای خود ببرید.
- کپو بافی
نخلستان ها گرداگرد جهرم را احاطه کرده اند و همین مسئله باعث شده تا اغلب درآمدهای اقتصادی این شهر تحت تأثیر همین نخلستان ها باشد. در این گذار، صنایع دستی جهرمی ها هم تابع این نخلستان ها شده است. مردم این شهر هم سبدهایی با برگ های خرما می بافند که به کپو شهرت دارند. اگر در خیابان ها و بازار های جهرم به دنبال گزینه مناسب برای خرید سوغات هستید، می توانید به سراغ صنایع دستی معروف جهرم بروید، زیرا قالی ها و حصیر بافی های این شهر در بین گردشگران طرفدار های زیادی دارند. از طرفی لیمو و خرمای پر آوازه جهرم نیز می تواند سوغات خوشمزه ای برای عزیزانتان باشد. لیمو و خرمای پرآوازه جهرم می تواند سوغات خوشمزه ای برای عزیزانتان باشد.
* سخن پایانی:
در مورد جهرم ، شهرها، بخش ها، دهستان ها و روستاهای  تاریخی و آثار دیدنی و گردشگری این شهرستان اخبار و اطلاعات فراوانی موجود است و معرفی این دیار مهم از فارس و کشور در یک شماره نمی گنجد.در شماره های آینده به معرفی بهتر و اختصاصی تر بخش های جهرم و آثار تاریخی و گردشگری این سامان مشاهیر و کتاب های مرتبط با این شهرستان خواهم پرداخت. برای رفتن به جهرم هم می توان از ۳ طریق زمینی، ریلی و هوایی استفاده کرد. به نظر می رسد مسیر زمینی به دلیل گذشتن از شهرهای اصفهان و شیراز و چندین شهر کوچک و بزرگ، خود برخاطرات سفرتان بیفزاید.
- سفر هوایی به جهرم
فرودگاه جهرم از سال ۱۳۴۸فعالیت خود را آغاز کرده است و از 
قدیمی ترین فرودگاه های کشور است. بعد از تعطیلی چندین ساله مجدداً آذر ماه ۱۳۹۶ با پرواز مستقیم به تهران در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در حال خدمت دهی به مسافران است. گفتنی است فقط در روزهای شنبه و دوشنبه این پرواز برقرار است و برای روزهای دیگر شما می توانید از پرواز تهران، شیراز استفاده کنید.
- سفر به جهرم از طریق جاده
مسافت تهران تا جهرم ۱۰۵۸کیلومتر است. شما در این گزینه می توانید از خودرو شخصی و یا اتوبوس استفاده کنید. برای سفر با اتوبوس هم شما می توانید از اتوبوس های ترمینال خزانه که همه روزه بین تهران و جهرم در ترددند استفاده کنید. 
- سفر به جهرم با قطار
هنوز خط قطار شیراز به جهرم به پایان نرسیده اما شما می توانید از قطار تهران به شیراز استفاده کنید و بعد از رسیدن به شیراز، از طریق زمینی به جهرم بروید. فاصله شیراز تا جهرم هم ۱۷۰کیلومتراست. 
 گروه میراث و گردشگری روزنامه «تماشا» امیدوار است سفر پربار و خوبی را در فصل بهار به دارالمومنین جهرم، شهر سبز و شهر نخل ها و مرکبات ناب ایرانی در پیش داشته باشید. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما