امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

استاد دانشگاه: رادار هواشناسی شیراز را از حصار امواج رادیویی نجات دهید

رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز با اشاره به اختلال کارکرد رادار هواشناسی شیراز در اثر شدت امواج رادیویی در این شهر گفت: لازم است مسئولان دستگاه های متولی برای رفع این مشکل گام بردارند تا دیگر شاهد رخدادهای تلخی مانند فوت 21 تن از هموطنان در سیل دروازه قرآن نباشیم.
محمدجواد عابدینی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بنا بر بررسی های صورت گرفته، ظرفیت حل مشکلات این رادار وجود دارد. 
این عضو هیأت علمی دانشگاه اظهار داشت: امواج رادیویی زیاد در سطح شهر شیراز علاوه بر مضرات بسیار در سلامت شهروندان، بر کارآیی رادار پییشرفته هواشناسی این شهر نیز تأثیر فوق العاده منفی گذاشته است.
وی ادامه داد: این رادار قابلیت رصد و اعلام هشدار سیلاب پنجم فروردین 98 شیراز را داشت اما وجود امواج رادیویی مزاحم، موجب عدم کارایی و ارائه هشدار لازم با استفاده از این تجهیزات شد.
وی ادامه داد: نزولات جوی که در نهایت به روان آب تبدیل می شود و در کریدور رودخانه های شیراز به راه می افتد از ارتفاعات اطراف این شهر نظیر کوه های بمو و کوه های قلات سرچشمه می گیرد.
عابدینی با بیان اینکه ایستگاه باران سنجی در ارتفاعات اطراف شیراز وجود ندارد، گفت: اگر چنانچه بخواهیم از تلفات جانی ناشی از سیلاب در شیراز جلوگیری کنیم باید در ارتفاعات اطراف شیراز مبادرت به نصب رادار کرد.
وی ادامه داد: در گذشته قرار بود در ارتفاعات تنگ ابوالحیات رادار هواشناسی نصب شود که میزان و شدت بارندگی ها را در سطح شیراز و ارتفاعات این کلانشهر پیش بینی کند اما در نهایت، هواشناسی استان فارس اقدام به نصب رادار بسیار پیشرفته ای در ارتفاعات کوه دراک شیراز کرد.
وی اضافه کرد: این رادار پیشرفته که در ارتفاعات دراک نصب شده است، با مشکلات ناشی از پارازیت و امواج رادیویی مواجه است به گونه ای که کارایی این تجهیزات پیشرفته، بسیار تقلیل پیدا کرده است.
رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز افزود: رادار هواشناسی شیراز بسیار بروز و پیشرفته است و قابلیت ارائه مختصات دقیق زمانی و مکانی سامانه های بارشی را دارد و قادر است میزان و شدت بارش را در منطقه به طور نسبتاً دقیقی مشخص کند اما در حال حاضر وجود پارازیت ها در شیراز مانع پایش این فرآیندها شده و نمی گذارد از این اطلاعات مهم و حیاتی که در مواقع بحرانی نظیر سیلاب می تواند جان انسان ها را نجات دهد استفاده کرد.
عابدینی اظهار داشت: بسیاری از عرصه های تخصصی و کارشناسی در حوزه های مختلف مانند علمی و دانشگاهی را به شوخی گرفته ایم در صورتی که باید به این موارد خصوصا درباره ایمنی مردم حداکثر توجه و دقت بکارگرفته شود.
به گفته مسئولان وقت سازمان هواشناسی، احداث این مرکز که تجهیزات آن از آلمان وارد کشور شده در سال 93 حدود 9 میلیارد تومان هزینه در برداشت و همچنین در پنج ساله گذشته به طور میانگین سالانه 300 میلیون تومان صرف نگهداری این مرکز شده اما سال به سال عملکرد این مرکز به دلیل تأثیرات پارازیتی و تشعشعات رادیویی که شیراز را احاطه کرده بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته و به گفته مسئولان، این سیستم پیشرفته را عملاً مختل کرده است.
حدود پنج سال است که رادار هواشناسی پیشرفته استان فارس در شیراز نصب شده است. در طول این مدت نیز بارها مسئولان این سازمان اعلام کرده اند که امواج رادیویی مانند مودم، دکل های مخابراتی و وایرلس و امواج رادیویی موجود در فضای شیراز مخل فعالیت این سیستم شده و عملاً عملکرد این دستگاه را به صفر رسانده است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی شهریور 97 پرونده ویژه خبری در این خصوص با عنوان (رادار هواشناسی شیراز در حصار امواج) باز کرد و هشدارهای لازم درباره عدم استفاده از این ظرفیت که زیرساخت آن در شیراز ایجاد شده را مطرح کرد اما حل این مشکل تاکنون از جانب دستگاه های متولی مغفول ماند؛ به گونه ای که در نوروز 98 به دلیل عدم کارایی تجهیزات پیشرفته هواشناسی شیراز اخطار و اطلاعات دقیقی از بارندگی و شدت و میزان آن در پنج فروردین ماه 98 داده نشد و در پی آن فاجعه ای انسانی رخ داد، اما اگر این رادار کارایی لازم را داشت می توانست از بروز این رخداد تلخ جلوگیری کرد.
مسعود دهملائی مدیرکل هواشناسی استان فارس اردیبهشت ماه جاری در گفت و گو با ایرنا گفت که کماکان مشکلات رادار هواشناسی پیشرفته شیراز که در کوه دراک نصب شده به قوت خود پابرجاست و هنوز این مسائل حل نشده است.
پیش از این، استاد بخش مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز نیز گفته بود: رادار پیشرفته هواشناسی شیراز که در کوه دراک در اطراف این شهر نصب شده در سال 93 با مشکلات زیادی ناشی از وجود تحریم ها و با هزینه ای بسیار سنگین وارد کشور و در شیراز نصب شد.
سید محمدجعفر ناظم السادات افزود: این تجهیزات قابلیت پیش بینی بارش های شدید روز پنجم و ششم فروردین 98 در شیراز که منجر به تلفات جانی و مالی سنگینی شد را حدود 10 الی 12 ساعت قبل از بروز این رخداد داشت اما متأسفانه اثرات امواج رادیویی که سال ها است کار این دستگاه را مختل کرده است، مانع از این مسئله شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما