امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

برای من بلند کردن وزنه یعنی بلند کردن نام ایران!

فرزانه قنبر دزفولی- سرویس ورزشی
اولین بار که برای انجام یک مصاحبه در خصوص فعالیت هایش 
در عرصه وزنه برداری با او قرار گذاشتم، از دیدن فرم بدن و اندام ظریف و زنانه اش متعجب شدم‌. تصور اینکه دختری با این اندام زنانه بتواند وزنه های سنگین را مهار کند، برایم خیلی سخت بود. طولی نکشید که توانست به موفقیت های قابل توجهی در این رشته ورزشی دست پیدا کند و اکنون او لباس ملی وزنه برداری بانوان ایران را بر تن دارد. مریم زارع متولد ۱۳۷۶ یکی از اولین بانوان وزنه بردار 
ایران در رده سنی بزرگسالان است که توانست در مسابقات آسیایی حضور پیدا کند و با ثبت مجموع ۱۴۱ کیلوگرم در جایگاه هشتم دسته ۵۹ کیلوگرم بانوان در رده سنی بزرگسالان قرار بگیرد. زارع در گفتگو با تماشا از سرنوشت ورزشی خود و چگونگی حضورش در مسابقات آسیایی می گوید.  
* وزنه‌برداری در کشور ما معمولاً رشته‌ای مردانه قلمداد می‌شود و این رشته ورزشی کمتر مورد استقبال بانوان قرار می‌گیرد، چه شد که شما به وزنه‌برداری علاقمند شدید؟
در ابتدا دوومیدانی کار بودم و در یکی از رشته های هفتگانه دوومیدانی فعالیت داشتم. به پیشنهاد مربی ام فعالیت هایم 
را در رشته وزنه برداری آغاز نمودم. البته در آن زمان دنبال کردن این رشته به صورت حرفه ای اهمیت چندانی برایم نداشت. یک سال بعد از آغاز فعالیت هایم در وزنه برداری قرار شد بین بانوان استان فارس یک رکوردگیری انجام بگیرد و من هم به اصرار مربی ام در این رکوردگیری که به میزبانی شیراز برگزار شد، شرکت کردم و استعداد و قدرت بدنی ام در این رشته مورد توجه مسئولین قرار گرفت و برای حضور در رکوردگیری کشوری انتخاب شدم. از همان زمان تمرینات حرفه ای ام را در وزنه برداری آغاز نمودم و همین باعث شد که به این رشته علاقمند شوم.
* خانواده مخالفتی با فعالیت‌هایتان در این رشته نداشتند؟
زمانی که با خانواده ام در مورد فعالیت در رشته 
وزنه برداری مشورت کردم یک سری نگرانی هایی داشتند، البته پدرم از همان ابتدا از من حمایت کرد. اما مادرم به دلیل تصورات اشتباهی که از وزنه برداری داشت با فعالیتم در این رشته مخالف می کرد. او می گفت این رشته برای بانوان مناسب نیست و ممکن است به سلامتی و آینده ات لطمه بزند. البته پس از مدتی مادرم نیز اطلاعاتی را در خصوص این رشته کسب کرد و 
نگرانی هایش برطرف شد. در حال حاضر خانواده ام یکی از بهترین مشوقان و حامیان من در این رشته ورزشی هستند که جا دارد از این عزیزان تشکر و قدردانی ویژه ای داشته باشم. هر فردی در زندگی خود اهداف و رؤیاهای زیادی دارد. از همه خانواده ها خواهشمندم که اگر فرزندانشان رؤیا یا هدف خاصی دارند، به آنها اجازه دهند که به دنبال اهداف و رؤیاهایشان بروند.
* اکثر بانوان در کشور ما نگرانی‌های زیادی از فعالیت در رشته‌های قدرتی دارند و فکر می‌کنند که فعالیت در این رشته‌ها ممکن است سلامتی آنها را به خطر بیندازد و اندام آنها را خشن و مردانه کند. نظر شما در این خصوص چیست؟
بانوان نباید نگران باشند که با فعالیت در رشته 
وزنه برداری اندام و هیکلی مردانه پیدا خواهند کرد. در حال حاضر بیشتر قهرمانان موفق ما در بخش آقایان سنگین وزن هستند و همین مسئله باعث شده که مردم تصور کنند فعالیت در این رشته اندام را خشن می کند. اما در واقع اکثر بانوانی که به صورت حرفه ای در این رشته ورزشی فعالیت می کنند، صاحب اندامی خوش فرم و بدنی ورزیده هستند و هیکلشان فرم زیبایی دارد. وزنه برداری نه تنها برای بانوان مضر نیست بلکه موجب تقویت عضلات، افزایش قدرت بدن، پیشگیری و درمان پوکی استخوان، تقویت بافت پیوندی و استحکام مفاصل، کاهش خطر دیابت، افزایش اعتماد به نفس، بهبود رفتار و رفع افسردگی می شود.
* از حضورتان در مسابقات آسیایی بگویید.
سال گذشته حدود شش ماه در اردوهای تیم ملی در تهران تمرین می کردم و در نهایت موفق شدم به عنوان یکی از اولین بانوان وزنه بردار ایرانی در چهل و هشتمین دوره از مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا در رده سنی بزرگسالان شرکت کنم. این مسابقات که یکی از مراحل گزینشی و کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو به حساب می‌آمد از ۲۹ فروردین تا ۸ اردیبهشت به میزبانی شهر نانگبو کشور چین برگزار شد و تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان ایران برای نخستین مرتبه با ۷ وزنه بردار در این پیکار‌ها حضور یافت. در این مسابقات من در دسته ۵۹ کیلوگرم زنان به روی تخته رفتم و در رقابت خود در حرکت یک ضرب وزنه‌های ۵۷، ۶۱ و ۶۴ کیلوگرم را بالای سر بردم و در حرکت دوضرب نیز دو وزنه ۷۳ و ۷۷ کیلوگرم را مهار کردم اما در مهار سومین وزنه حرکت دوضرب خود در ۸۲ کیلو ناموفق بودم و با ۱۴۱ کیلو در مجموع مقام هشتم این رقابت ها را کسب نمودم. البته رکورد شخصی ام تا قبل از اعزام خیلی بهتر از رکوردم در مسابقات آسیایی بود و با وجود اینکه حرکاتم را صحیح اجرا کردم نتوانستم رکوردهای قبلی ام را تکرار کنم. من تا قبل از اعزام به این رقابت ها در دسته ۶۴کیلوگرم بودم و برای مسابقات مجبور شدم کاهش وزن داشته باشم و همین مسئله باعث شد که نتوانم در رقابت های آسیایی عملکرد مطلوبی را به نمایش بگذارم.
* سطح مسابقات آسیایی را چگونه ارزیابی می‌کنید.
سطح مسابقات آسیایی بسیار بالا بود و بهترین 
وزنه برداران آسیا در این رقابت ها حضور داشتند. در این مسابقات رکوردهای دنیا در بسیاری از دسته ها توسط آسیایی ها جابه جا شد. می توانم قاطعانه بگویم که وزنه برداران ما اگر بتوانند در سطح آسیا مدال بگیرند قطعاً در رقابت های جهانی و المپیک هم مقام آور خواهند بود.
* از نظر شما آیا بانوان وزنه‌بردار کشور ما پتانسیل مدال‌آوری در رقابت‌های آسیایی را دارند؟
بله، در رقابت های آسیایی اخیر، وزنه بردارن با تجربه ای از کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی شرکت کردند که برخی از آنها بیش از ده سال سابقه فعالیت و حضور در مسابقات وزنه برداری داشتند. با این حال ما توانستیم با حداقل امکانات و مدت زمان کمی که برای شرکت در این رقابت ها داشتیم، به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و این نشان می دهد بانوان وزنه بردار ایران از پتانسیل بالایی در این رشته ورزشی برخوردار هستند.
* آیا امیدی به حضور در رقابت‌های المپیک دارید؟
من تمام تلاش خود را به کار گرفته ام که بتوانم عملکرد بسیار بهتری را در مسابقات آتی به نمایش بگذارم. امیدوارم با انجام تمرینات مستمر و حمایت مسئولین بتوانم موفق به کسب سهمیه المپیک شوم. ما در عرض یک سال توانستیم از تمرین با وزنه ۲۰ کیلویی به وزنه ۸۰کیلویی در حرکت های یک ضرب و دوضرب برسیم. در مسابقات آسیایی هم موفق شدیم در بین ۲۱ کشور در مجموع مقام نهم را به دست آوریم. قطعاً با تمرینات بیشتر می توانیم موفقیت های چشمگیرتری داشته باشیم.
* آیا تاکنون با فعالیت در این رشته دچار آسیب شده‌اید؟
خیر، وزنه برداری ورزشی تکنیکی است و داشتن تکنیک در این رشته حرف اول را می زند. در واقع اگر وزنه برداران در این رشته تکنیک های صحیح را به کار بگیرند و اصولی کار کنند هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید.
* بانوان وزنه‌بردار استان فارس در چه جایگاهی در سطح کشور قرار دارند؟
استان فارس یکی از موفق ترین استان های کشور در رشته وزنه برداری به شمار می رود و از بانوان مستعد و توانمندی در این رشته ورزشی برخوردار است. بانوان ما در این رشته ورزشی دست کمی از آقایان ندارند. قدرت و تکنیک بانوان استان فارس در رکوردگیری ها و مسابقاتی که انجام دادیم زبانزد کل کشور بود و تیم فارس در مسابقات کشوری بسیار قدرتمند ظاهر شد. در واقع بانوان فارس از تکنیکی ترین وزنه برداران ایران هستند و از نظر تکنیکی حرف اول را در کشور می زنند. بانوان 
وزنه بردار فارسی به هر مسابقه ای که اعزام شدند با دست پر برگشتند. از تمامی مسئولان استان می خواهم که بانوان وزنه بردار را دریابند و آتش عشق و علاقه به این رشته ورزشی را در وجودمان خاموش نکنند.
* دغدغه و مشکلات شما در این رشته ورزشی چیست؟
متأسفانه در استان‌ فارس امکانات و زیرساخت‌های لازم برای بانوان وزنه بردار وجود ندارد و شرایط تمرین برای ما به طور کامل موجود نیست. مهمترین خواسته من فراهم کردن یک سالن وزنه برداری ویژه بانوان است که بتوانم تمرینات خود را هر روز در صبح و عصر دنبال کنم. ما حتی مجبور هستیم با میل هالتر‌های مربوط به وزنه برداری مردان تمرین کنیم که خطرساز است. هالتری که آقایان استفاده می کنند در مقایسه با هالتر مورد نیاز بانوان، وزن و اندازه متفاوتی دارد. وزن هالتر آقایان ۲۰ کیلو و وزن هالتر بانوان ۱۵ کیلو است و هالتر بانوان قطر کمتری دارد و همین باعث می شود که نحوه دست گرفتن این هالترها متفاوت باشد. امیدوارم که مسئولین از ما حمایت کنند و سالن و امکانات مورد نیاز را در اختیارمان قرار دهند. 
* هدف نهایی شما از فعالیت در این رشته چیست؟
به اهتزاز درآوردن پرچم ایران در مسابقات المپیک 
مهم ترین هدفم از فعالیت در این رشته ورزشی است. من با آرزوی بلند کردن پرچم ایران و نام کشورم می خواهم در رقابت های المپیک شرکت کنم و مطمئن هستم که به این هدف دست خواهم یافت. شیرین ترین خاطره ورزشی ام در وزنه برداری لحظه حضورم روی تخته مسابقات آسیایی بود. عشق من به این رشته باعث شد که تمام سختی ها و مشکلات را به جان بخرم. وزنه برداری و بلند کردن وزنه برای من یعنی بلند کردن نام ایران!

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما