امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

رئیس همچنان رئیس ماند!

حسین حسن پور - تماشا 
همه چیز از جلسه علنی شورای شهر مورخ ۱۱ اردیبهشت ماه آغاز گردید زمانی که دستغیب برای مدتی جلسه را ترک کرد و برای لحظاتی جلسه به حد نصاب لازم برای رأی گیری نرسید و این موضوع با واکنش و عصبانیت مهدی حاجتی همراه گردید و ریاست شورا را فاقد کفایت در اداره شورا دانست. اما دستغیب نیز پس از حضور مجدد در شورا سکوت نکرد و سخنان توهین آمیزی به زبان آورد که موجب رنجش اعضا شورا و بسیاری از شهروندان و  واکنش گسترده آنان گردید.
در پی آن جلسه، تنش ها در جلسه علنی هفته گذشته نیز ادامه داشت تا جایی که هفت نفر از اعضای شورا طرح عدم کفایت ریاست شورا را امضا نمودند و موجب برگزاری جلسه رسمی غیر علنی شد. اما برگزاری جلسه غیر علنی دو ساعته روز چهارشنبه به نتیجه نرسید و ادامه جلسه به جلسه رسمی غیر علنی روز گذشته موکول شد.
اما شنیده ها حاکی از این بود که جلسه به گونه دیگری رقم خورد و مجال مطرح شدن و بررسی طرح عدم کفایت پیدا نشد. رفت و آمد اعضای شورا و گفت و گوهای کوتاه آنان با خبرنگاران حاکی از پیشنهاد استعفا به رئیس شورا بود اما رئیس شورا هم با استعفا مخالفت کرده و نهایت امر با عذرخواهی رسمی رئیس شورا همه چیز ختم به خیر شد اما برخی از اعضای شورا نسبت به این موضوع اعتراض داشتند و تنها به دلیل اینکه چند ماه دیگر انتخابات هیأت رئیسه برگزار می شود خود را مجاب کردند تا کج دار و مریض این مدت را سپری کنند.
* سخنگوی شورا: امیدواریم با همراهی افکار عمومی به سمت وحدت همه گروه‌ها و اقشار گام برداریم
نواب قائدی به عنوان سخنگوی شورا در جمع خبرنگاران از پذیرش عذرخواهی دستغیب از سوی اعضای شورا خبر داد و  گفت: آقای دستغیب در جلسه امروز عذرخواهی رسمی به صورت تصویری انجام دادند و با توجه به عذرخواهی قبلی ایشان، اعضای شورای شهر این عذرخواهی را از ایشان پذیرفتند‌ که ملاک عمل باشد.
این عضو هیأت رئیسه شورای شهر تصریح کرد: امیدواریم با همراهی افکار عمومی به سمت وحدت همه گروه ها و اقشار گام برداریم و وحدت همیشگی را ملاک عمل قرار دهیم و امیدواریم این اتفاق ها تکرار نشود. وی در پاسخ به این سؤال که در صورت تکرار این اتفاق تصمیم اعضا چه خواهد بود، گفت: راهکارهای قانونی برای این موضوع وجود دارد که در حال حاضر نیازی به بازگویی آنها نیست و با توجه به اینکه مدت کوتاهی تا پایان دوره هیأت رئیسه مانده، اعضای شورای شهر ترجیح دادند راهکارهای قانونی را دنبال نکنند و همین عذرخواهی را قبول کنند.
اما لیلا دودمان که به نحوه برگزاری و اداره جلسه اعتراض داشت در جمع خبرنگاران گفت: این نشان از قدرت بالای مدیریت آقای دستغیب دارد که 10 نفر را طی 4 ساعت طوری مدیریت کند که طرحی که به خاطر آن جلسه تشکیل شده بود و دستور اصلی جلسه بود و 7 عضو شورا آن را امضا کرده بودند مجال مطرح شدن و بررسی پیدا نکند.
وی افزود: آیا این ٧نفر برای شورا ارزش ندارند؟ ظاهراً در شورا معاملات چشمی اتفاق می افتد چرا ما پای یک طرح را امضا می کنیم اما وقتی به شورا می‌رویم با چشم معامله می کنیم؟ در جلسه غیر علنی هفته گذشته هم همین اتفاق افتاد و این هفته نیز به این جلسه آمدم که در این خصوص تعیین تکلیف شود. 
* دودمان: بحث من عذرخواهی آقای دستغیب نیست گرچه مردم ما به آن دلیل که کمتر از مسئولین عذرخواهی شنیدند این را قبول می‌کنند
دودمان در خصوص عذرخواهی دستغیب رئیس شورای شهر شیراز نیز که در این جلسه انجام شد، گفت: بحث من عذرخواهی آقای دستغیب نیست گرچه مردم ما به آن دلیل که کمتر از مسئولین عذرخواهی شنیدند این راقبول می‌کنند و این حرکتی پسندیده است اما اعتراض من به فرآیند اداره شورا طی یک سال و اندی گذشته است که از آن انتقاد دارم و تمام رفتارهای خرد گذشته باعث این رفتار کلان در شورا شده است، رفتاری که تبعات جمعی هم برای شهروندان و هم برای شورا داشته است. 
دودمان در پاسخ به این پرسش که آیا فشار بیرون از شورا تأثیری بر نحوه تصمیم گیری اعضا داشت یا خیر گفت: علت این قضیه که حتی این طرح به مرحله بررسی هم نرسید یا معامله است یا اعمال فشار از بیرون و گویا آنچه اهمیت دارد مصلحت فردی و گروهی است نه عام مردم و من متأسفم به حال این شورا که تصمیمات درونی با برونی آن متفاوت است. 
اما تنها عضو اصولگرای شورای پنجم ضمن ارائه شرحی از ۴ساعت جلسه غیر علنی شورا گفت: در این جلسه هر کدام از اعضای پیرامون اتفاقات پیش آمده در چند هفته گذشته به بحث و گفت و گو پرداختند اما آنقدر پیشنهاد جدید و مسائل حاشیه ای عنوان شد که اصل طرحی که قرار بود در جلسه به رأی گذاشته شود مطرح نشد و دو نفر از ٧ نفر امضا کننده طرح به صورت شفاهی امضا خود را پس گرفتند و در عوض چند پیشنهاد جدید 
مطرح شد.
سیروس پاک فطرت افزود: اما اتفاق غیر منتظره این جلسه این بود که آقای دستغیب در ابتدای جلسه دوربین اختصاصی روابط عمومی را آوردند و جلو دوربین به صورت تصویری عذرخواهی رسمی خود را اعلام کردند و این باعث شد جلسه به  سمت دیگری برود و دست آخر سه نفری نیز که بر اجرای طرح پافشاری می کردند آن را پس گرفتند. 
* موسوی: رأی گرفتن برای عدم کفایت سیکل کاری دارد باید برود هیأت حل اختلاف!
سید عبدالرزاق موسوی رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر شیراز هم به خبرنگاران گفت: رأی گرفتن برای عدم کفایت سیکل کاری دارد باید برود هیأت حل اختلاف، از سوی دیگر قانون می‌گوید اعضا می‌توانند تخلف را  گزارش کند اما این  هیأت حل اختلاف است که می‌تواند بررسی کند و بعد مجازاتی برای آن عضو در نظر گیرد که می‌تواند حتی تا سلب عضویت هم باشد اما اگر حتی تمامی اعضا هم رأی بدهند نمی شود عضویت و 
بی کفایتی کسی را تأیید کرد و این از اختیارات شورا به دور است و به همین دلیل پیشنهاد بیشتر اعضای استعفا رئیس بود که این هم از جمله اختیارات خود او است.
* حاجتی: ما همه تیرهایمان را شلیک کردیم و پوکه‌های آن را نیز جمع کردیم
حاجتی دیگر عضو شورا نیز گفت: در این جلسه آقای دستغیب به نوع جدیدی عذرخواهی کرد. از طرفی ما همه تیرهایمان را شلیک کردیم و 
پوکه های آن را نیز جمع کردیم و به جز چوبی نازک و خشک چیزی دستمان نیست.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، متن عذرخواهی آقای دستغیب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز به این شرح است: 
*بسم ا... الرحمن الرحیم*
*يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ ا...ِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ*
اظهارات اینجانب در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز مورخ چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۸  موجب رنجش شهروندان عزیز شیراز شد.
هیچ توضیح و توجیهی در مورد این اظهارات ندارم جز آنکه این اظهارات ناشی از جو ‌روانی حاکم بر جلسه بوده و‌ مطمئناً هیچ‌گاه چنین باوری نداشته و قائل به هیچ‌گونه مرزبندی بین اقشار مختلف جامعه نیستم.
از این رو از همه شهروندان عزیز و همکاران محترمم در شورا عذرخواهی می‌کنم.
 امیدوارم در این ماه رحمت و مغفرت، عذر تقصیر بنده مورد قبول همه عزیزان واقع شود.
سیداحمدرضا دستغیب

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما