امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

قریب به ۲۰ میلیون برگ سند فهرست‌نویسی و نسخه دیجیتال شده است

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: قریب به ۲۰ میلیون برگ سند در سامانه برخط سازمان فهرست نویسی شده و نسخه دیجیتال سند در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.
کورش کمالی سروستانی ظهر شنبه به مناسبت گرامیداشت روز اسناد و میراث مکتوب در جمع خبرنگاران، افزود: تا چاپ و کثرت انتشارات پیش نیامد ما به این فکر نیفتادیم که چگونه آن‌را ساماندهی کنیم.
وی مشخصه ممتاز این ساختمان را طراحی مخازن تخصصی اسناد، مخازن کتب و منابع غیر کتابی با رعایت استانداردهای آرشیوی و کتابخانه ای و نیز امکان دسترسی برخط به مراکز اطلاع رسانی تحت وب و تالار رقمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران خواند.
کمالی سروستانی وظیفه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس را برنامه ریزی و مدیریت کلان و اسناد ملی در استان از مرحله تولید تا بایگانی، راکد سازی، شناسایی، تعیین تکلیف، انتقال اسناد واجد ارزش و نگهداری دائم دریافت اسناد اهدایی امانی خریداری اسناد با ارزش با هدف ثبت، ضبط و ارائه در نظام جامع اطلاع رسانی برشمرد.
* هنوز کار با سند در کشور ما جا نیفتاده است
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با بیان اینکه بر اساس آمار یونسکو هر دقیقه یک کتاب چاپ می‌شود، عنوان کرد: هنوز کار با سند در کشور ما جا نیفتاده است.
وی با بیان اینکه همه اسناد اعم از طبقه بندی شده و جدید و قدیم بر اساس آئین نامه از دوسال تا ۱۵ سال تعیین تکلیف می‌شوند، گفت: از جمله توانستیم با دیوان محاسبات هماهنگی کنیم؛ دستگاه‌های دولتی که موظف به اجرای قانون هستند در این باره مشارکت کنند و امسال ۲ دستگاه برتر دولتی انتخاب 
شدند.
کمالی سروستانی با اشاره به گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب بیان کرد: مرکز فارس به پاس تعامل پویا و پایدار با این مرکز در صیانت از اسناد ملی و حسن اجرای بخشنامه دولت در خصوص تعیین تکلیف به سوابق راکد از دو دستگاه برگزیده استان، سازمان قضایی نیروهای مسلح فارس و اداره کل بیمه سلامت فارس تقدیر کرد.
وی با این وجود اعلام کرد: در زمینه اسناد و میراث مکتوب، مشکلی که داریم الکترونیکی شدن مکاتبات است بدین خاطر مرکز اسناد به فکر تولید نرم افزاری برای انتقال سندهاست.
* اسناد تصویری به عنوان آرشیو بخش غیرمکتوب به شمار می‌روند
کمالی سروستانی با اعلام اینکه حفظ اسناد تصویری از جمله عکس و ویدئو هم در حیطه اختیارات مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار می‌گیرند، گفت: اسناد تصویری به عنوان آرشیو بخش غیرمکتوب به شمار می‌روند.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با این حال آرشیو عکس این مرکز را از لحاظ تعداد و نگهداری مطلوب ارزیابی کرد و پیرامون اسنادی که نزد افراد حقیقی است و آیا بودجه‌ای یا مشوقی برای ترغیب مردم در این زمینه وجود دارد، گفت: بودجه و اعتبار ملی برای خرید اسناد داریم و کمیته ارزش گذاری می‌شود و به نام خود صاحب سند حفظ 
می‌شود.
این درحالیست که به گفته کمالی سروستانی، در تشویق افراد به طور ویژه با اهدای لوح و مراسمی تجلیل می‌شوند؛ در این زمینه در فرهنگ عمومی برخی حاضر نیستند اسناد را در اختیار ما بگذارند و ضرورت دارد این به یک فرهنگ تبدیل شود زیرا بخشی از اسناد نزد خاندان‌ها است که ما حاضر به مرمت هستیم و اصل را برگردانیم تا فقط ثبت شوند.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از پیشنهادی نام برد که داده شده تا طی آن آثار هنری شناسنامه دار شوند و به نام مالک مشخص شود تا در صورت فروش، حمل و نقل و قاچاق آن ساماندهی شوند.
وی در عین حال از نبود منعی برای فروش اسناد توسط افراد خبر داد و افزود: باید این را جا انداخت که هر نسخه خطی نفایس ملی نیست و حتی ترغیب کنیم که اسناد خرید و فروش 
شوند.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس شیوه دسترسی پژوهشگران به صورت آن لاین را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این خصوص تالار رقومی داریم که نسخ خطی به شکل الکترونیک در آن وجود دارند و اسناد فهرست و آرشیو شده قابل دسترسی هستند؛ برای پژوهشگران دسترسی با ارائه طرح و پروپوزال قابلیت دسترسی به بخشی از اسناد طبقه بندی وجود دارد.
کمالی سروستانی در پاسخ به مهر، گفت: قدیمی ترین سند متعلق به دوره صفوی است که در این مرکز نگهداری می‌شود.
* برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان شناخت انواع اسناد تاریخی و نقش رجال تاریخی فارس
کمالی سروستانی همچنین از برگزاری دو کارگاه آموزشی با عنوان شناخت انواع اسناد تاریخی فارس و نقش محورهای رجال تاریخی فارس به عنوان دیگر برنامه‌های این مرکز در گرامی داشته و اسناد ملی میراث مکتوب یاد کرد.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با بیان اینکه این مرکز بر اساس راهبرد توسعه فرهنگی و علمی درهای خود را به روی مردم گشوده است، گفت: مجموعه موزه فرهنگ، سینما فرهنگ، نگارخانه تار و پود و کافه داستان در کنار مجموعه آرشیوی کتابخانه و تالارهای مطالعه و پژوهش میزبان فرهنگ و پژوهشگران است و در راستای راهبردهای ملی سازمان به یکی از قطب‌های فرهنگی شیراز برای گفتگو و مفاهمه تبدیل شده است؛ همچنین تورهای بازدید از مرکز به معرفی آرشیو کتابخانه و موزه فرهنگ فارس می‌پردازد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما