امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

فارس برترین استان در حوزه جوانان است

فرزانه قنبردزفولی- سرویس ورزشی
* پیگیری مطالبات جوانان از اهداف اصلی ستاد ساماندهی امور جوانان است
علی رضایی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس در گفتگو با «تماشا» به بیان عملکرد و فعالیت های انجام شده توسط این معاونت در حوزه های مختلف پرداخت و اظهار کرد: ستاد ساماندهی امور جوانان یکی از حوزه هایی است که معاونت امور جوانان در آن فعالیت های چشمگیری دارد. این ستاد به ریاست استاندار و با موضوعات مختلفی در طول سال برگزار می شود و پیگیری مطالبات جوانان از اهداف اصلی ما در این حوزه به شمار می رود.
وی در همین راستا افزود: هرچند که دستگاه های مختلفی وظیفه پیگیری امور مرتبط با جوانان مانند اشتغال، وام های ازدواج، اوقات فراغت و آسیب های اجتماعی را عهده دار هستند اما برای اینکه جوانان بتوانند راحت تر به مطالبات خود برسند، ستاد ساماندهی امور جوانان به عنوان وکیل مدافع آنها و با هدف احقاق حقوق قشر جوان هماهنگی و پیگیری این موضوعات را در دستگاه های مختلف به عهده خواهد گرفت.
رضایی با اعتقاد به اینکه داشتن مهارت تصمیم گیری یکی از مهارت های مهم قبل از ازدواج است، بیان کرد: انتخاب همسر، یکی از بزرگ ترین 
و پرچالش ترین تصمیمات زندگی است و جوانان می بایست مهارت های 
لازم برای انتخاب همسر را قبل از تصمیم قطعی به ازدواج کسب کنند.
* جلسات مشاوره فردی رایگان با بهترین اساتید روانشناسی برای زوج‌های جوان و کارکنان دولت برگزار می‌شود
وی خاطر نشان کرد: این معاونت مسئولیت آموزش های پیش از ازدواج جوانان را نیز به عهده دارد. بر همین اساس در سال ۱۳۹۷ بیش از ۵۰۰ کارگاه ازدواج ویژه زوج های جوان در سراسر استان برگزار کردیم و این آمادگی را داریم که برای زوج های جوان و حتی کسانی که هنوز ازدواج نکرده اند، جلسات مشاوره فردی رایگان را با بهترین اساتید روانشناسی ارائه دهیم.
رضایی با اشاره به اینکه تعداد جلسه های مشاوره بستگی به نظر مشاور و وضعیت مالی افراد مراجعه کننده دارد، عنوان کرد: ما تا سقف سه جلسه مشاوره رایگان ارائه خواهیم داد. البته اگر فردی نیاز به شرکت در جلسات بیشتری داشته باشد و از وضعیت مالی خوبی هم برخوردار نباشد، می تواند از تعداد جلسات درمانی بیشتری به صورت رایگان بهره ببرد.
وی در ادامه افزود: همچنین در نظر داریم مانند سال گذشته کارگاه های مختلفی را در زمینه ازدواج و انتخاب همسر با مدرسین برتر دانشگاه های 
شیراز برای تمامی کارکنان دستگاه های دولتی برگزار کنیم. 
این مقام مسئول اضافه کرد: کارگاه های آموزشی مهارت های زندگی با موضوع قبل، حین و بعد از ازدواج به منظور کاهش آمار طلاق و به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد و به تمامی شرکت کنندگان گواهی بازآموزی و گواهی نامه ضمن خدمت آموزشی به مدت ۱۶ ساعت از سوی سازمان استخدامی کشور اعطا می شود.
وی با یادآوری اینکه معاونت فرهنگی و امور جوانان در حوزه 
مشارکت های اجتماعی هم سه وظیفه مهم بر عهده دارد، تصریح کرد: تأسیس NGO یا سازمان های مردم نهاد‌، توانمندسازی و نظارت بر این سازمان ها از جمله وظایف این معاونت در حوزه مشارکت های اجتماعی به شمار می رود که می توانم قاطعانه بگویم که از ابتدای شروع دولت تدبیر و امید، تعداد سازمان های مردم نهاد فعال در این استان از سه یا چهار سازمان به ۱۱۰سازمان افزایش یافته است.
* ۱۱۰ سمن فعال در استان داریم
رضایی این توسعه را نمود بارز مداخله و مشارکت جوانان در امور اجتماعی دانست و با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد جوان دارای سه شاخصه اصلی هستند، گفت: سازمان های مردم نهاد جوانان 
می بایست غیر سیاسی و غیرانتفاعی باشند و اعضای آن به صورت کاملاً داوطلبانه به فعالیت در این سازمان ها بپردازند. در حال حاضر ۱۱۰ سمن فعال داریم و حدود ۹۰ سمن نیز در حال تأسیس هستند که امیدواریم تا پایان این دولت بتوانیم بیش از ۲۰۰سازمان مردم نهاد توانمند راه اندازی کنیم.
* در حادثه سیل اخیر شاهد حضور پررنگ NGOها برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان بودیم 
وی با اعتقاد به اینکه سازمان های مردم نهاد جوان نقش اساسی در کمک به سیل زدگان داشتند، تشریح کرد: در حادثه سیل اخیر هم شاهد حضور پررنگ و مؤثر NGOها برای کمک رسانی به سیل زدگان بودیم. این سازمان ها در امر کمک رسانی به سیل زدگان شیراز به طور 
شبانه روزی نقش اساسی ایفا کردند و به صورت خودجوش و با استفاده از تمام ظرفیت ها در تمام صحنه های سیل حضوری فعال داشتند.
رضایی با اشاره به اینکه با وقوع این حادثه تلخ، ستادی در خانه جوان تشکیل شد و اقدام به بسته بندی غذا و دیگر لوازم موردنیاز برای سیل زدگان کردیم، یادآور شد: حضور بیست تا سی ماشین آفرود در مناطق سیل زده و آب گرفته، اسکان دادن مسافران نوروزی در سالن های ورزشی و توزیع بیش از ۸۰ هزار پرس غذای گرم بین مسافران از جمله اقدامات صورت گرفته توسط این سازمان بود. ناگفته نماند که 
سازمان های مردم نهاد جوان هنوز هم در مناطق سیل زده خوزستان و لرستان مشغول کمک رسانی به مردم هستند. 
وی با تأکید بر اینکه سازمان های مردم نهاد جوان فعال ترین گروه های امداد مردمی در سیل اخیر شیراز بودند، اظهار داشت: در حادثه سیل شیراز و امداد رسانی به حادثه دیدگان، کارآمدی سازمان های مردم نهاد خصوصاً در حوزه جوانان، کاملاً مشهود بود و حتی ۲۵ سازمان مردم نهاد فعال هم به عنوان پیشروترین گروه های اجتماعی از سوی استاندار مورد تقدیر قرار گرفتند.
*  گسترش مشارکت اجتماعی و بالا بردن حس مسئولیت‌پذیری در جوانان یکی از وظایف ما در سازمان‌های مردم نهاد است
رضایی با اعتقاد به اینکه کار مشارکتی و گروهی در کشور بسیار ضعیف و کمرنگ است و به طور کلی در جامعه ما کارهای مشارکتی و اجتماعی کمتر انجام می شود، گفت: ما از توانمندی خوبی در کارهای گروهی و اجتماعی برخوردار نیستیم. همچنین سازمان های مردم نهاد بزرگ، فعال و مثمر ثمر به معنای واقعی در ایران وجود ندارد. بسیاری از مردم هنوز هم معنای سمن را نمی دانند و از فعالیت های سازمان های مردم نهاد مطلع نیستند. حتی متولیان این امر و دستگاه های ذی ربط آن طور که باید از این سازمان ها حمایت نمی کنند. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته به ازای هر پنجاه نفر یک سازمان مردم نهاد داریم. اما در کشور ایران به ازای هر پنجاه هزار نفر هم یک سازمان مردم نهاد فعال واقعی نداریم. لذا یکی از وظایف ما در سازمان های مردم نهاد گسترش مشارکت اجتماعی و بالا بردن حس مسئولیت پذیری در جوانان است.
وی به برگزاری نخستین مجمع ملی جوانان در شیراز اشاره کرد و یادآور شد: نخستین مجمع ملی جوانان بهمن ماه سال ۹۶ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد و اساسنامه این مجمع در استان فارس به تصویب هیأت دولت رسید. در دومین مجمع ملی جوانان کشور هم که در کرمان برگزار گردید، دو جوان از استان فارس به عنوان اعضای هیأت رئیسه این مجمع انتخاب شدند. 
رضایی با بیان اینکه اعتماد اعضای این مجمع به دو جوان شایسته و صاحب اندیشه استان فارس به معنای شناخت آنها نسبت به 
توانایی های این دو جوان است، افزود: حمیدرضا اسلامی با ۸۲ رأی به عنوان نفر اول هیأت رئیسه و مهدیس معصومی نیز با رأی بالای اعضا به عنوان دبیر شورای مرکزی مجمع انتخاب شدند. این اتفاق خوب نشان می دهد که ما توانسته ایم در بحث توانمندسازی قدرتمند عمل کنیم.
* راه‌اندازی مجمع ملی جوانان و کسب عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام از بزرگ‌ترین اقدامات ما در حوزه جوانان محسوب می‌شود
وی با یادآوری اینکه استان فارس حدود پنج سال است که در حوزه جوانان به عنوان استان برتر در سطح کشور شناخته شده است، بیان داشت: همان طور که پیش تر هم اشاره کردم در استان فارس کارهای بزرگ و شاخصی در حوزه جوانان انجام شده است. راه اندازی مجمع ملی جوانان  و کسب عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام از بزرگ ترین اقدامات ما در حوزه جوانان محسوب می شود.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، مهم ترین دستاورد از پایتختی شیراز برای این شهر را شناساندن این شهر کهن به نسل جوان جهان اسلام قلمداد کرد و گفت: شیراز از 
مهم ترین مقاصد گردشگری، فرهنگی، تاریخی و مذهبی کشور است و با انتخاب آن به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام زمینه همکاری و تعامل فرهنگی میان جوانان کشور با سایر کشورهای جهان فراهم شده است.
وی با تأکید بر اینکه حضور تعداد زیادی از جوانان و مسئولان کشورهای جهان اسلام در شهر شیراز باعث آشنایی بیش‌ از پیش این عده بافرهنگ، تاریخ و تمدن این شهر شد، عنوان داشت: در برنامه افتتاحیه بیش از ۵۰ شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی اخبار این رویداد را پخش کردند و بیش از ۱۰۰ هزار نفر از کشورهای جهان اسلام با شهر شیراز از طریق سایت سازمان کنفرانس اسلامی و سایت انگلیسی، فارسی شیراز پایتخت جوانان جهان اسلام آشنا شدند.
رضایی در ادامه افزود: در برنامه عکس شیراز هم بیش از ۳۰۰ عکاس داخلی و خارجی شرکت کردند و پس‌از آن نیز ۵ نمایشگاه از عکس‌های شهر شیراز در کشورهای رومانی، بوسنی و ترکیه برگزارشده است.
* شیراز بهترین میزبانی و عملکرد را در خصوص پایتختی جوانان جهان اسلام داشته است
وی اضافه کرد: شیراز بهترین میزبانی و عملکرد را در خصوص اجرای برنامه های پایتختی جهان اسلام داشته است. همچنین به خاطر انجام فعالیت های صلح طلبانه در شیراز تاکنون سه بار از وزیر ورزش و جوانان ایران و وزیر امور خارجه تقدیر شده است. این فعالیت های در راستای افزایش صلح و آرامش در جهان اسلام صورت گرفت. 
رضایی با اعتقاد به اینکه پایتخت شدن شهر شیراز به‌راحتی به دست نیامده است، یادآوری کرد: عنوان‌هایی که شهر شیراز تاکنون کسب کرده مربوط به تاریخ کهن کشورمان درگذشته بود و پس‌ از آن به دلیل نبودن ارتباطات بین‌المللی ظرفیت‌های شیراز مغفول مانده بود و این شهر تاریخی که مهد تمدن و ادب ایران زمین است، با وجود پیگیری و تلاش مسئولین نتوانسته هیچ عنوان جدیدی کسب کند.
وی با اشاره به اینکه به دست آوردن عنوان پایتختی شیراز دستاوردی نو برای تاریخ ایران است و شیراز برای همیشه پایتخت جوانان جهان اسلام خواهد بود، ابراز کرد: این یک دستاورد بزرگ است اما متأسفانه ادارات دولتی شیراز و شهرداری آن زمان از این برندی که ما با تلاش های 
بسیاری به دست آوردیم حمایت نکردند و به راحتی از آن گذشتند.
رضایی در بخش دیگری از سخنانش به بیان فعالیت های این معاونت در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی نیز همکاری تنگانگی با معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری داریم. به عنوان مثال در سال گذشته دوره های آموزشی مختلفی را برای تمام مشاورین معتمد دادگستری استان فارس و روانشناسان معتمد، جهت کاهش آسیب های طلاق برگزار کردیم. همچنین معاونت امور جوانان استان فارس مدیریت یکی از مراکز مهر والدین را به عهده دارد.
* معاونت امور جوانان استان فارس مدیریت یکی از مراکز مهر والدین را به عهده دارد
وی با بیان اینکه مرکز مهر والدین محیطی امن و آرام و متناسب با فضای خانوادگی است تا فرزندان طلاق بتوانند در یک فضای صمیمی با پدر و مادر خود دیدار کنند، تشریح کرد: پیش از این فرزندان طلاقی که نزد یکی از والدین زندگی می کردند، برای دیدار با پدر یا مادر خود و با حکم دستگاه قضا روانه کلانتری ها می شدند که فضای پرتنش حاکم بر کلانتری، تأثیرات بسیار نامناسبی بر روحیه اطفال می گذاشت. اما با طرح ابتکاری مرکز مهر والدین که در شیراز به اجرا در آمد، امکان دیدار فرزندان طلاق با والدین به جای کلانتری ها در این مرکز فراهم شد. در حقیقت محیط امن و آرامی با وجود کارشناسان مشاوره و روان شناسی و با نظارت و همکاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تدارک دیده شده تا والدین بتوانند به دور از تنش های معمول با فرزند خود دیدار کنند. رضایی ادامه داد: علاوه بر اینکه در این مکان امکانات و وسایل لازم با توجه به روحیه اطفال تدارک دیده شده، در تلاش هستیم تا زوجین را نیز برای بازگشت به زندگی مشترک راهنمایی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ناگفته نماند که اخیرا بنده از سوی دادگستری و شورای شهر شیراز به عنوان یکی از روانشناسان برتر و برجسته استان انتخاب شدم و در روز روانشناس مورد تقدیر قرار گرفتم. البته من این اتفاق خوب را نتیجه کار گروهی نهاد جوانان در حوزه ارتقا سلامت اجتماعی می دانم. معاون فرهنگی و امور جوانان افزود: فعالیت مستمر در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد و طلاق و همچنین همکاری گسترده و موثر با معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس از دلایل مهم این انتخابات بوده است. 
وی به تشریح عملکرد معاونت فرهنگی و امور جوانان در حوزه‌های اجتماعی پرداخت و اعلام کرد: معاونت فرهنگی و امور جوانان در کنار همکاری با روانشناسان معتمد دادگستری استان، با استفاده از ظرفیت‌های فراوان سازمان های مردم نهاد جوانان در قالب طرح های محله محور و در راستای کاهش خشونت در محلات پرخطر همکاری فراوانی را با دستگاه های ذی ربط دارد. 
رضایی طرح های محله محور را شروعی جدید در توسعه اجتماعی کشور و توانمند سازی جوانان دانست و بیان کرد: بیش از ۲۰ سازمان مردم نهاد ما در حال اجرای طرح های محله محور در مناطق پرآسیب شیراز هستند. متأسفانه برخی افراد مغرضانه اعلام می کنند که فعالیت هایی که سازمان جوانان جهت کاهش آسیب های اجتماعی انجام می دهد، هیچ دستاورد قابل توجهی نداشته است. این موضوع درست نیست و من جواب آنها را با این بیت از سعدی می دهم که «به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل  وگر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم».
* معاونت فرهنگی و امور جوانان از حداکثر نیروهای اجتماعی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی بهره می‌برد 
وی عنوان کرد: می توانم به جرأت بگویم که در حال حاضر بیست سازمان مردم نهاد با حدود هزار پرسنل در مناطق مختلف مشغول به فعالیت هستند و حداقل کاری که ما در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی انجام داده ایم، این است که هزار نیروی فعال اجتماعی را تربیت کردیم و با این کار توانسته ایم این افراد را از گزند آسیب های اجتماعی حفظ کنیم. 
رضایی اضافه کرد: شاید دلیل کاهش نیافتن آسیب های اجتماعی را 
می توان به کم کاری و عدم فعالیت سایر دستگاه ها در این حوزه نسبت داد. از نظر بنده اغلب دستگاه ها به اندازه ما نیروهای اجتماعی خود را درگیر این موضوع نکرده اند و می خواهند از طریق نیروی اداری خود، این امور را پیش ببرند که این امر به راحتی امکان پذیر نیست.
وی در همین راستا یادآوری کرد: در راستای کاهش آسیب اجتماعی طی جلسات مکرر از طرف وزارت کشور از تمام سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه آسیب اجتماعی که دارای مجوز از سازمان بهزیستی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور و نیروی انتظامی بودند مصاحبه به عمل آمد. این مصاحبه ها که به منظور مشخص شدن توانمندی های 
سازمان های مردم نهاد جهت راه اندازی دفاتر تسهیلگری در محلات بود توسط کارشناسان خبره وزارت کشور که در دفتر امور اجتماعی استانداری فارس مستقر شدند، انجام شد.
معاون فرهنگی و امورجوانان ورزش و جوانان فارس ادامه داد: در نهایت پنج سازمان مردم نهاد دارای سوابق اجرایی و نیروی کار مناسب در حوزه آسیب های اجتماعی مشخص و انتخاب شدند که با توجه به اینکه سازمان های مردم نهاد ورزش و جوانان تجارب خوبی در این زمینه داشتند چهار سازمان منتخب از سمن های زیرمجموعه ورزش و جوانان هستند که این موضوع نشان از توانمندی این سازمان ها دارد.
* فارس بهترین عملکرد استانی را در حوزه جذب تسهیلات اشتغالزایی جوانان داشته است
وی در خصوص فعالیت های این معاونت در حوزه اشتغال زایی جوانان، گفت: در زمینه اشتغالزایی برای جوانان هم فعالیت های قابل توجهی داشته ایم و توانسته ایم حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح های کارآفرینی جوانان اختصاص دهیم و وام های بدون بهره تا سقف صد میلیون تومان را به جوانان متقاضی پرداخت کردیم. البته اولویت مان با استارت آپ ها و طرح های دانش بنیان بوده است. خوشبختانه استان فارس بهترین عملکرد استانی را در حوزه جذب تسهیلات اشتغالزایی جوانان داشته است.
رضایی از افزایش وام ازدواج ۳۰میلیون تومانی به ازای هریک از زوجین خبر داد و تصریح کرد: وام ازدواج متناسب با تورم و افزایش قیمت ها در بازار، افزایش قابل توجهی داشته است‌ و با پیگیری های وزارت ورزش و جوانان از سه میلیون تومان در سال های گذشته به سقف ۳۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
* هدف از غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان، ایجاد شادی و نشاط در جامعه است
وی با ابراز نارضایتی از نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان در استان فارس، گفت: در حال حاضر گذران اوقات فراغت در استان فارس از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و با پیشرفت جامعه، ساماندهی و پیشرفتی در اوقات فراغت جوانان به وجود نیامده و حتی در طول این سالها شاهد تنزل برنامه ها در حوزه اوقات فراغت بوده ایم. متأسفانه بحث اوقات فراغت جوانان موضوعی است که هیچ متولی و حمایت کننده ای غیر از اداره ورزش و جوانان و شهرداری ها ندارد.
معاون فرهنگی و امور جوانان با اظهار به اینکه هر چه آگاهی و اطلاعات خود را در جهت غنی سازی اوقات فراغت افزایش دهیم، قطعاً با خروجی بهتری مواجه خواهیم شد، عنوان کرد: با وجود اینکه شیراز یکی از 
مهم ترین قطب های گردشگری محسوب می شود اما این کلانشهر دارای تجهیزات و امکانات مناسبی برای غنی کردن اوقات فراغت مردم نیست و در برنامه ریزی هایی که تاکنون انجام گرفته است به نقش مهم اقتصاد فراغتی در توسعه عمومی شهر و ایجاد اشتغال توجهی نشده است. در حالی که هدف از غنی سازی اوقات فراغت جوانان، ایجاد شادی و نشاط در جامعه است که دستگاه ها باید با توجه به این هدف، برنامه های خود را تدوین کنند.
وی افزود: در حال حاضر اداره کل ورزش و جوانان استان فارس و سازمان شهرداری از فعال ترین نهادها در این حوزه به شمار می روند و انتظارم داریم که دیگر دستگاه ها هم حداقل برای مخاطبین و کارکنان خود به فعالیت در این زمینه بپردازند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما