امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

تولید مدرک اشتغال پایدار را خدشه‌دار کرده است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس اعتقاد دارد که تولید مدرک تحصیلی! اشتغال پایدار را در جامعه خدشه‌دار کرده است. 
جمال رازقی در دیدار مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان فارس گفت: نیاز امروز بازار کار و اشتغال کشور ما مهارت آموزی و نه مدرک گرایی است. 
وی با تأکید بر لزوم توجه به مهارت آموزی بیان کرد: امروز بسیاری از مهارت ها و مشاغل در کشور وجود دارد که نیروی انسانی متناسب برای آن شغل وجود ندارد و می توانیم بگوییم کار هست اما نیروی انسانی برای انجام دادن آن نیست. 
وی افزود: متأسفانه رویکرد سیستم آموزشی در کشور تولید مدرک تخصصی بوده و این نگاه که کار باید متناسب و یا بالاتر از مدرک تحصیلی فرد باشد، موجب شده در برخی از رشته ها و ظرفیت های شغلی با کمبود نیروی کار مواجه باشیم. 
رازقی با اشاره به وضعیت کسب و کار کشور در مقایسه با جهان اظهارداشت: مدرک گرایی وضعیت بدی را برای اقتصاد و اشتغال کشور رقم زده است لذا برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور و رفع معضل بیکاری باید فرهنگ پشت میزنشینی به فرهنگ مهارت آموزی تغییر یابد. 
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در برخی از مواقع نیز شاهد پایین آمدن شان برخی از شغل ها هستیم در حالی که مهارت آموزی نیاز اشتغال کشور است که می تواند تعالی و رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را به دنبال داشته باشد. 
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی فارس می تواند در چند بخش تعامل و همکاری خوبی با سازمان فنی و حرفه ای 
استان داشته باشد ادامه داد: می توانیم با انجام طرحی، نیازسنجی برای تامین نیروی کار مورد نیاز در بخش های مختلف صنعت و بازرگانی استان را انجام دهیم و سازمان فنی و حرفه ای استان نیز در این زمینه آموزش هایی در محل کارگاه ها را انجام دهد. 
رازقی گفت: برخی مهارت ها نیازهای بخش صنعت استان است که با اجرای این طرح می توان برخی از رشته ها، مهارت ها و شغل های تخصصی را بر اساس نیاز آموزش داده شود. 
وی تصریح کرد: این مهم به پرورش نیروی انسانی متخصص و مناسب را به دنبال دارد که می تواند به اشتغال پایدار و کاهش مشکلات واحدهای تولیدی نیز کمک کند. 
رازقی افزود: سازمان فنی و حرفه ای یکی از 
سازمان های قوی و بر مبنای علم است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 
وی همچنین با تأکید بر اطلاع رسانی بر استفاده از ظرفیت تبصره 2 ماده 38 به بخش صنعت و واحدهای تولیدی بیان کرد: این ماده قانونی ظرفیت خوب و گام مؤثری برای توسعه و ارتقای مباحث آموزشی و مهارتی در واحدهای تولیدی و صنعتی است. 
* مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس: تلاش ما در فنی و حرفه‌ای استان بر ارائه خدمات آموزش مورد نیاز و با کیفیت به بخش صنعت و تولید استان است
حشمت کوشکی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس هم گفت: هم اکنون 50 مرکز دولتی و 700 مرکز آزاد تحت مجموعه فنی و حرفه ای استان فارس فعال است که آموزش های ما علاوه بر این مراکز، در دانشگاه ها- آموزش و پرورش، کارخانجات، صنوف و عشایر نیز انجام می شود. 
وی با بیان اینکه امسال توسعه نهضت مهارت آموزی در دستور کار ویژه سازمان فنی و حرفه ای در کشور قرار گرفته است، ادامه داد: مهارت آموزی یکی از کاربردترین آموزش ها در بخش صنعت و تولید است زیرا ارتباط مستقیمی با کیفیت کالا و رونق تولید دارد. 
کوشکی گفت: تلاش ما در فنی و حرفه ای استان بر ارائه خدمات آموزش مورد نیاز و با کیفیت به بخش صنعت و تولید استان است که متأسفانه صنعتگران ما از خدمات ما از جمله مهارت آموزی در محیط واقعی کار و فرصت قانونی تبصره 2 ماده 38 قانون اطلاعات کافی ندارند. 
وی افزود: تبصره 2 ماده 38 مبنی بر بخشودگی مالیاتی آموزش مهارت های حرفه ای واحدهای تولیدی، ظرفیت خوبی برای استفاده بخش صنعت استان است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است که امیدواریم بخش صنعت و واحدهای تولیدی استان بیش از گذشته نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشند. 
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس بیان کرد: به منظور بهره مندی بیشتر بخش صنعت و تولید کشور، سازمان فنی و حرفه ای کشور و اتاق بازرگانی ایران تفاهم نامه ای را باهم منعقد کرده اند که پیرو آن ما در استان نیز آماده همکاری همه جانبه با اتاق بازرگانی فارس هستیم. 
کوشکی اضافه کرد: 75 درصد آموزش های فنی و حرفه ای عملی و متناسب با استانداردهای بین المللی است که امروز مهارت آموزی بسیار کارآمد تر از 
مدرک گرایی است. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما