امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

لزوم مشارکت خانواده‌ها در امر تربیت همه جانبه دانش‌آموزان با آموزش‌وپرورش

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: برای تربیت نیروی انسانی توانمند، مناسب، ماهر و همه جانبه، باید به تمام ابعاد وجودی دانش آموزان توجه کنیم که نیازمند مشارکت خانواده ها در امر تربیت با آموزش و پرورش است.
دکتر علی عسکر نجفی در آیین تقدیر  از دانش آموزان برتر شهرستان سپیدان گفت: برای تربیت نیروی انسانی توانمند، مناسب، ماهر و همه جانبه، باید به تمام ابعاد وجودی دانش آموزان توجه کنیم.
مدیرکل آموزش وپرورش فارس ادامه داد: ابعاد تربیت فقط خلاصه در بعد علمی و سواد و تحصیل نمی شود و  شامل ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، زیبایی شناختی و هنری، بعد جسمی و بدنی، اعتقادی، عبادی و اخلاقی است که  باید در دستور کار قرار گیرد.
نجفی اولویت پیشگیری از آسیب های اجتماعی را آموزش دانست و گفت: دانش آموزان ما توان مقابله با آسیب های اجتماعی مترتب بر زندگی را ندارند و این نسل می باید در همه ابعاد و جوانب تربیت شوند.
وی با اشاره به لزوم تغییر و تحول در آموزش و پرورش گفت: متولیّان امر، مسئولین نظام و کسانی که دستی بر آتش تعلیم و تربیت داشته اند و آموزش و پرورش را 
آسیب شناسی کرده اند به این نتیجه رسیده اند که باید در آموزش و پرورش چرخش های تحول آفرینی صورت گیرد.
نجفی گفت: اگر ما مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت غرب و برگرفته از نظام های غربی و شرقی آموزش و پرورشمان را تنظیم کردیم و بر اساس آن برای گرفتن مدرک و راهیابی دانش آموزانمان به دانشگاه برنامه ریزی کردیم امروز ضرر و زیان آن را به خوبی در عرصه اجتماعی می بینیم و باید مسیر را عوض کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: امروز  سند تحول بنیادین را به عنوان نقشه راه و دستور عمل روی میز کار داریم، این سند به ما تأکید می کند که شما اگر می خواهید شهروندانی توانمند تربیت کنید باید به تمام ابعاد وجودی دانش آموزان نگاه کنید.
نجفی با بیان اینکه دانش آموزان در بعد اقتصادی نیاز به تربیت صحیح دارند، گفت: اگر  امروز شهروندان ما در سبک زندگی و در نوع مصرفشان دچار افراط و تفریط هستند به این دلیل است که ضعف در تربیت اقتصادی داریم.
وی با طرح چند سؤال که چرا در جامعه بعضاً انسان های منظم و قانون مداری نداریم و چرا آمار خشونت در جامعه  بالاست و اینکه چرا ظرفیت و آستانه تحمل ما پایین است، گفت: اینها همه به جنبه های تربیتی زندگی ما بر می گردد لذا باید به تمام جوانب تربیت به صورت متوازن و متعادل نگاه کنیم که این خود  امروز در دستور کار آموزش و پرورش است. 
وی با تأکید بر لزوم اهمیت مشارکت خانواده ها در امر تربیت گفت: اگر خانواده ها از ابعاد تربیتی فرزندانشان آگاه نباشند قطعاً نمی توانند آن را دنبال کنند و به اهداف مورد نظر دست پیدا کنند، لذا باید خانواده ها به آموزش و پرورش کمک کنند.
نجفی با اشاره به اینکه امروز آموزش و پرورش با رویکرد آگاه سازی و توانمندسازی خانواده ها آموزش خانواده را با سبک و سیاق جدید دنبال می کند، گفت: والدین عزیز ما باید کلاس های آموزش خانواده را جدی بگیرند و در این کلاس ها شرکت کنند.
وی خطاب به همکاران خود در آموزش و پرورش گفت:  همکاران ما باید از اساتید فن و کسانی که با اهداف نوین آگاه هستند برای کلاس های آموزش خانواده استفاده کنند و زمینه های حضور انسان های آگاه را فراهم کنند تا  با راهنمایی و کمک والدین بتوانیم در مدار صحیح تربیت قرار گیریم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما