امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

رمضان؛ ماه تمسّک به خدا

 سید محی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
ماه رمضان که از آن به عنوان ماه میهمانی خداو ماه رحمت، ماه توبه و ماه بخشش و آمرزش نام می برند را باید قدر دانست و برای حضور در چنین ماهی شکرگزار الهی بود، زیرا ما انسان ها و به ویژه مسلمانان و معتقدان به خدا در چنین ماهی میهمان بر سر سفره خداوندگار روزی ده و بزرگ هستیم و می‌توانیم هر آنچه را که در دل آرزو داریم از او بخواهیم و موجبات خیر و خوشبختی خود را با راز و نیاز و گفتگو با خدایمان فراهم کنیم.
رمضان را به واسطه نزول قرآن افضل ترین ماه ها در سال قمری می دانند، ماهی که نفس ما به جنگ با شیطان 
می رود تا انسان را به آرزوهای نورانی و جاودانه در اوج کمال برساند.
شب زنده داری، استغفار، دعا و نیایش به درگاه الهی از ویژگی های ماه مبارک رمضان است. رمضان ماه بیداری و هوشیاری در برابر هجوم و وسوسه های شیطانی است، کینه ها را از دل برمی دارد و عشق به خوبی ها را در وجود انسان می رویاند. ماه مبارک رمضان، ماه صبر، همدردی و ماه  صبر در برابر گرسنگی، تشنگی و خستگی و 
کم خوابی هاست. 
ماه مبارک رمضان را ماه مسابقه می دانند از آن جهت که مومنان برای قرب الهی از یکدیگر سبقت می گیرند و به سوی فلاح و رستگاری می شتابند. با آنکه تمام روزها و ماه‌ها، ماه خدا است و او مالک مطلق زمین، زمان، اوقات و احوال است اما خود آن مالک و قادر متعال بعضی روزها را همراه با لطف خاص برای بندگانش قرار داده است که در کلام اولیای دین از آنها به عنوان ایام‌ا... تعبیر شده است.
اگر ماه مبارک رمضان ماه خداست همه‌ کسانی که به خدا اعتقاد دارند و با قصد اطاعت فرامین الهی وارد این ماه می‌شوند میهمانان خدا هستند که دعوت الهی را برای روزه گرفتن و دوری از گناهان و توجه بیشتر به بندگی حق اجابت کرده و با قبول دعوت الهی برسر سفره گسترده‌ رحمت حق نشسته‌ اند و از غذاهای معنوی و ضیافت الهی بهره می برند. روزه مختص گرسنگی و تشنگی بدن نیست بلکه روزه زبان، چشم، نفس، قلب، روح و سر نیز ضروری می‌باشد.
روزه زبان یعنی محافظت و نگهداری زبان از دروغ و غیبت و تهمت و امثال این‌ها و روزه چشم شامل خودداری نمودن چشم از نگاه کردن به مناظر ممنوعه و حرام 
می شود. روزه گوش نیز خودداری کردن از شنیدن سخنان لغو و بیهوده و غیبت و روزه نفس هم ترک آرزوها و آمال دنیوی و ترک شهوات نفسانی است.
روزه قلب هم تخلیه قلب از محبت دنیا و زینت‌های آن و روزه روح یعنی تخلیه آن از آرزوی نعمت‌های اخروی می شود. روزه سر هم شامل قطع نمودن از غیرخدا و باز داشتن روح و روان از غیر او می شود. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: «روزه سپری در برابر آتش است، روزه بگیرید تا تندرست شوید. برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن‌ها روزه‌داری است.» 
امیدوارم بتوانیم بهترین توشه ها و ثواب ها را در این ماه عزیز برای خود ذخیره کنیم تا خدای مهربان و رحیم که همواره به لطف و عنایت داشته را شاکر و قدردان نعمت های 
بی دریغش باشیم و بندگی او را سرلوحه کار و زندگی دنیای خود قرار دهیم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما