امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

سکان دادگستری فارس رسماً به حجت الاسلام موسوی سپرده شد

سیده ناهید تقویان- تماشا                 عکاس: حجت رحیمی
 در آئینی و با حضور معاون اول قوه قضاییه، رئیس کل جدید دادگستری استان فارس رسماً معارفه شد.
به گزارش «تماشا»، در این مراسم معاون اول قوه قضاييه با تصريح بر اينكه برخي از كارها خلاف شئون دستگاه قضايي و يك قاضي است، خواستار صيانت از شئون دستگاه قضايي شد و گفت: سرمايه اصلي اين نهاد نيروي انساني است كه بايد آن را از جنبه‌هاي مختلف صيانت كرد. 
* معاون اول قوه قضاييه: نيروهاي كارآمدي از خطه فارس در رأس امور كليدي كشور قرار گرفته‌اند
 حجت‌الاسلام غلامحسين محسني اژه‌ای با بيان اينكه شيطان بزرگ با همه توان، ابزار و فراخواني همه جنود اكيادش به سراغ ايران آمده است، گفت: زماني شيطان از همه اين ابزار استفاده مي‌كند كه حريف خود را قوي بداند و خود را در موضع ضعف مي‌بيند.
وي عنوان كرد: امروز آمريكا در مقابل جبهه مقاومت و در مقابل ايران اسلامي در پايين‌ترين موضع ضعف قرار دارد وگرنه لازم نبود كه از همه ابزار خود استفاده كنند. معاون اول قوه قضاييه تلاش به تهديد نظامي و محاصره اقتصادي را نشان از ضعف آمريكايي‌ها نسبت به ايران اسلامي دانست و خاطرنشان كرد: آنها در اشتباه هستند، چرا كه ملت بصير و آگاه ما به خدا وابسته هستند و همه قدرت و هستي را در يد او مي‌‌بينند.
اژه‌اي تأکید كرد كه بايد با آگاهي و زيركي، اتحاد، همدلي، استفاده از همه ظرفيت‌ها، توجه به دوست و دشمن و... به وعده‌هاي الهي اطمينان بيشتري داشته باشيم. وي همچنين در بخشي از سخنانش بيان كرد: فارس خطه‌اي است كه وقتي نام شيراز آن به گوش مي رسد، ادب، ادبيات، عرفان، ذوق، 
عالم پروري و شهيد پروري به اذهان متبادر مي‌شود.
معاون اول قوه قضاييه به كادر پروري و نيرو پروري فارسي‌ها در كشور هم اشاره و خاطرنشان كرد: نيروهاي كارآمدي از اين خطه در رأس امور كليدي كشور قرار گرفته‌اند.
اژه‌اي همچنين مقابله با قاچاق و حمايت از توليد را از وظايف مهم امروز همه مسئولان نظام برشمرد و خواستار اهتمام بر تكريم همكاران قضايي و مردم، صيانت از شئون قضا، قاضي و كارمند، نظارت مستمر بر زير مجموعه، اجراي به موقع احكام، اهتمام جدي به حقوق مردم، مشورت در امور و برخورد به موقع و قاطع با همه مفسدين و مجرمين شد.
وي با تأکید بر اينكه حق‌الناس در اسلام بسيار مهم است، تأکید كرد كه همكاران قضايي بايد نسبت به حقوق عامه حساسيت داشته باشند. 
معاون اول قوه قضاييه اضافه کرد: علي‌رغم تلاش‌هاي زياد اما تا رسيدن به نقطه مطلوب تراز  نظام اسلامي فاصله داريم.
اژه‌اي همچنين با بيان اينكه فضاي مجازي به يك بلاي خانمان سوز تبديل شده است و در اين فضا دشمن با فناوري جديد كه مي‌تواند به نفع كشور باشد عليه ما تبليغ مي‌كند، گفت: امروز بسياري از جرائم در اين فضا تبليغ مي‌شود، بنياد خانواده را خراب كرده و انواع جرائم را توسعه مي‌دهد.
* نماینده ولي‌فقيه در فارس: بايد برتري سيستم‌هاي حقوقي و قضايي ما نيز در عرصه بين‌الملل نسبت به ساير سيستم‌ها اثبات شود
نماینده ولي‌فقيه در فارس نیز در این نشست خاطرنشان کرد: همانگونه كه در داخل بايد اعتماد عمومي نسبت به دستگاه قضايي و امر قضاوت وجود داشته باشد، بايد برتري سيستم‌هاي حقوقي و قضايي ما نيز در عرصه بين‌الملل نسبت به ساير  سيستم‌ها اثبات شود.
آيت‌ا... لطف‌ا... دژكام با بيان اينكه خداوند پيامبر را قاضي قرار داد، گفت: حكم اسلامي و قضاوت اسلامي بايد به عنوان شرط ايمان لحاظ شود. 
وي با تصريح بر اينكه نقش قاضي عادل در محكمه همان علماي عدول پس از پيامبر ادامه دهند، افزود: نقش عالم عادل همان نقش پيامبر است و مابقي بايد تسليم او باشند. 
امام جمعه شيراز ادامه داد: در آداب قاضي با وجود عالم بودن قاضي اما در فقه اسلامي تأکید شده كه قاضي از حضور علما بهره‌مند باشد تا آنچه كه مي‌گويد كاملا متقن، محكم و قابل استناد باشد. 
آيت‌ا... دژكام كه معتقد است حركتي كه در دستگاه قضايي در طول ٤٠ سال گذشته ایجاد شده، حركتي رو به جلو بوده است، گفت: اما بايد توجه به فاصله و نقطه آرماني كه مسند رسيدن به خدا است، داشته باشيم. 
* استاندار فارس: امنیت و آرامش استان فارس مرهون تعامل بین دستگاه‌ها و مسئولین است
استاندار فارس ثبات و آرامش استان را نتیجه این تعامل سازنده بین دستگاه‌های انتظامی، نظامی، امنیتی، اجرایی و دستگاه قضا دانست و خاطرنشان کرد: این امنیت در همه حوزه‌ها اعم از ایجاد آرامش برای مردم، برخورد با متخلفین، امنیت در زمینه ایجاد شغل و سرمایه گذاری و امنیت اجتماعی وجود دارد.
استاندار فارس نیز با اشاره به خدمات ارزشمند رئيس سابق دادگستري فارس در حوزه قضايي، گفت: با تعاملي كه بين دستگاه‌هاي اجرايي و قضايي استان طي سال‌هاي اخير ايجاد شده، شاهد برخورداري فارس از امنيت پايدار و مطلوب بوده‌ایم.
دکترعنایت ا... رحیمی با بیان اینکه فارس از استان‌هاي باثبات و داراي امنيت مطلوب در همه زمينه‌هاست، گفت: دكتر القاصي‌مهر هم در حوزه درون سازماني و برون سازماني خوب درخشيدند.در حوزه درون سازماني با تمركز بر امور نرم‌افزاري و سخت‌افزاري، شاهد ارتقاي كمي و كيفي مراكز قضايي بوديم. استاندار فارس ادامه داد: گسترش تأسيسات، ساختمان‌ها و توجه به مباحث رفاهي قضات و شوراي قضايي از اقدامات مطلوب حوزه سخت‌افزاري رياست سابق دادگستري فارس بود. 
رحيمي با بيان اينكه در بحث ابلاغ‌هاي الكترونيك و امور تحت اتوماسيون نسبت به گذشته حركت ارزشمندي انجام شده است، گفت: دكتر القاصي‌مهر، اجراي عدالت را سرلوحه كار قرار دادند و با اخلاق اسلامي مباحث قضايي را پيش بردند كه براي ساليان متمادي نام ايشان در اذهان مردم فارس به عنوان انساني مدير مدبر و عادل خواهد ماند. 
وي با بيان اينكه ايشان در حوزه پيشگيري از جرم نيز خوب درخشيدند، عنوان كرد: در مبارزه با فساد و  زمين خواري توفيقات مناسبي طي سال‌هاي گذشته در فارس حاصل شده كه بخش قابل توجه آن مرهون تلاش‌هاي رياست سابق دادگستري استان است.
استاندار فارس همچنين از دستگاه‌هاي اجرايي خواست تا نهايت همكاري با رئيس جديد دادگستري استان فارس داشته باشند. 
دکتر رحيمي با بيان اينكه هر روز، روز توديع و معارفه در دنياست، ابراز اميداوري كرد كه در طول خدمت مسئولان، رضايت حق تعالي ايجاد شود. دکتر رحیمی با اشاره به خوشنامی و تسلط کامل حجت الاسلام و المسلمین موسوی در دستگاه قضایی برای ایشان آرزوی موفقیت کرد و از دستگاه‌های اجرایی خواست تا نهایت همکاری با رئیس جدید دادگستری استان فارس داشته باشند. 
 وی با تأکید بر اینکه تعامل بین قوای مقننه و مجریه و قضاییه با حفظ استقلال هر یک از قوا می‌تواند در کاهش مشکلات کشور و  ایجاد رضایتمندی در مردم که از وظایف ذاتی دستگاه ها است اثرگذار باشد، ابراز امیدواری کرد: تعامل شکل گرفته در استان فارس همچون گذشته استمرار یابد  و فارس همچنان استانی آرام با امنیتی پایدار باقی بماند.
* رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی: حمايت دستگاه قضا مي‌تواند فضاي رواني جامعه و قيمت ارزاق عمومي كه فشار سنگيني بر دوش مردم گذاشته را كنترل كند
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست خواستار نظارت دستگاه‌هاي نظارتي و قضايي بر واگذاري پروژه‌هاي عمراني دولتي برای کمک به شفاف‌تر شدن واگذاری پروژه‌های عمرانی دولتی شد.
دکتر محمدرضا رضايي كوچي با بيان اينكه فارس از استان‌هاي امن براي سرمايه‌گذاري است، گفت: در شرايط فعلي كه جبهه استكبار همه تلاش خود را بر توقف مسير انقلاب گذاشته، تنها مديريت خوب مي‌تواند نقشه‌هاي دشمن را بر ملا كند. حضور نيروهاي جهادي و انقلابي در راس امور كشور مي‌تواند، مؤثر باشد. 
وي افزود: يكي از موضوعاتي كه امروز دشمن دنبال مي‌كند بحث فضاي رواني جامعه به ويژه ايجاد اختلال در حوزه اقتصادي است تا مردم را نااميد كند كه در اين زمينه هم حمايت دستگاه قضا مي‌تواند فضاي رواني جامعه و قيمت ارزاق عمومي كه فشار سنگيني بر دوش مردم گذاشته را كنترل كند. 
نماينده مردم جهرم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: متأسفانه برخي با ارز ٤٢٠٠ توماني به جاي وارد كردن ارزاق عمومي مردم و كالاهاي اساسي مردم مسيري انحرافي را طي كردند كه در مجلس مصوبه‌اي براي بانك مركزي جهت تغيير و تفحص تصويب شد. 
دکتر رضايي كوچي اظهار كرد: شاهد برخورد جدي و قاطع دستگاه قضايي با اخلال‌گران اقتصادي طي يكسال گذشته بدون ملاحظه بوده‌ايم. 
وي همچنين گفت: حجم زيادي از پروژه‌هاي عمراني روي دست دولت مانده كه با به دليل كمبود اعتبارات امكان پيشبرد آنها را ندارد در اين راستا در قانون براي واگذاري آنها به بخش خصوصي تمهيداتي انديشيده شده است. 
در پايان اين جلسه معاون اول قوه قضاييه ضمن تقدير از تلاش‌هاي علي القاصي‌مهر، حجت‌الاسلام موسوي را به عنوان رئيس كل جديد دادگستري استان فارس معرفي كرد.
موسوی پیش از این معاون رئیس کل دادگستری فارس و رئیس دادگستری لارستان بوده است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما