امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

شرح جنجال زیست محیطی شیراز از زبان معاون خدمات شهرداری منطقه یک

عصر پنجشنبه 19 اردیبهشت، یک خبر با جنجال فراوان در شبکه‌های اجتماعی منتشر و تبدیل جنجال شد، خیلی از قاضیان فضای مجازی، بلافاصله دست به موبایل شدند و اظهارنظر کردند و در این میان، پرنده‌ها، نقطه عطفی بود برای احساساتی کردن ماجرا. 
به گزارش ایسنا، عصر پنجشنبه، روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس خبری منتشر و از آنچه هرس خارج از فصل درختان بود، اطلاع داد؛ موضوعی که با تصاویری از چند ده لانه پرنده که کف خیابان چیده شده بود، دل هر بیننده را به درد می آورد. 
اما این خبر بیش از آنکه تحلیلی دقیق و محکمه پسند برای یافتن پرتقال فروش همراه داشته باشد، آنانی را به صحنه کشاند که می خواستند از آب گل آلود به نوعی ماهی گرفته و مقصری را بیابند و او را به مسلخ بکشانند؛ در این بین بهترین گزینه شهرداری شیراز بود، مجموعه ای که هنوز موضوع سیل و انگشت های به اتهام دراز شده به سمتش، تازه است. 
اما مهدی سادات شجاعی، معاون خدمات شهری منطقه یک شهرداری شیراز، در یک مصاحبه مکتوب، که برای بسیاری از رسانه‌ها ارسال کرد، ماجرای جنجال ایجاد شده توسط محیط زیست را از زاویه ای دیگر بررسی کرد؛ زاویه ای که با ورق زدن دفتر رویدادهای روزهای گذشته شروع 
می شود و به نقطه جنجال می رسد. 
اپیزود اول: 
خبر رسید که در اداره کل محیط زیست استان فارس تخلفی ساختمانی در حال وقوع است و پیاده راه کنار این اداره کل در خیابان اردیبهشت تماماً توسط داربست های فلزی مسدود شده که با توجه به اختلال در عبور و مرور افراد 
علی الخصوص بیمارانی که به واسطه حضور پزشکان متعدد در آن‌ محدوده رفت و آمد دارند، کارشناسان واحد پیشگیری از تخلفات ساختمانی در محل حاضر و ضمن اخطار به ایشان از ادامه کار جلوگیری به عمل آمد. 
اپبزود ۲: 
جلسه ستاد بحران شهرداری با حضور شهرداران محترم‌مناطق و‌ معاون خدمات شهری شهردار محترم، رئیس سازمان آتش نشانی و رؤسای برخی سازمان های ذی ربط برگزار شده و مقرر گردید 
سبک سازی درختان جهت جلوگیری از سقوط (که به علل مختلف طی مدت اخیر بارها شاهد آن بوده ایم و ‌شهروندان را جانی و مالی تهدید می کند) و خشکه چینی آنها و از بین بردن علف های هرز به واسطه پیشگیری از وقوع آتش سوزی در دستور کار مناطق قرار گیرد. 
اپیزود ۳: 
نمایندگان فضای سبز شهرداری همراه با پیمانکار مربوطه در حال خشکه چینی و سبک سازی تنه یک درخت نخل در خیابان اردیبهشت و دقیقاً رو به روی سازمان محیط زیست بوده و تنها پیرچه و لیف های خشک اطراف درخت را به جهت جلوگیری از آتش سوزی و سبک سازی جدا می کردند 
که با حمله نیروهای محیط زیست مواجه شده و سوییچ ماشین شهرداری توسط مأموران آن‌ اداره مصادره گردید. 
در ادامه با دعوت مأموران‌ زحمت کش شهرداری که در میان آنها فردی با ۳۰ سال خدمت صادقانه حضور داشته به ساختمان اداره محیط زیست به بهانه بازگرداندن سوئیچ خودرو این‌بندگان خدا را در اداره محبوس کرده و‌اجازه خروج به آنها داده نشد و عنوان نمودند همانگونه که شهرداری کار ما را تعطیل نمود ما نیز فعالیت شما را به تعطیلی می کشانیم. 
اپیزود۴: 
با اطلاع تلفنی از مسئله پیش آمده اینجانب به عنوان معاون اجرایی و ‌خدمات شهری همراه با معاوت فنی و مسئول حراست شهرداری منطقه به محل مراجعه و با یکی از مسئولین آن‌ اداره به بحث نشستیم و مقرر گردید صحبت ها به مدیر مجموعه انتقال یابد. 
با معطلی تقریباً نیم ساعته مدیر آن اداره نزول اجلال فرموده و به حضور مبارکشان شرفیاب شدیم. 
این بزرگوار بی خبر از اصل ماجرا با داد و فریاد ابتدا شهرداری را متهم به قطع یک درخت نمودند و وقتی متوجه شدند درختی قطع نشده، شروع به بدگویی نسبت به مجموعه شهرداری و استانداری نمودند که فکر کردید که هستید و غلط کرد فلانی و غلط کرد بهمانی. 
ما جهت جلوگیری از تشدید تشنج محل را ترک‌نمودیم و اعلام نمودیم که به واسطه این برخوردها و بیحرمتی نسبت به مسئولین شکایت خواهیم کرد و حَکَم بین ما مراجع قضایی خواهد بود. 
جالب است که عوامل ایشان در خیابان و در مقابل انظار عمومی به دنبال مأموران‌زحمت کش شهرداری دویده که شما اجازه خروج‌ندارید و ما ضابط قضایی هستیم‌ و‌ باید دستگیر شوید. 
اپیزود ۵: 
مسئولین اداره مربوطه با مصاحبه های آنچنانی پیش دستی کرده و به خیال خود افکار عمومی را علیه مجموعه زحمت کش شهرداری تهییج کرده که شهرداری با هرس درختان در فصول نامناسب لانه پرندگان را تخریب کرده و با انتشار عکس از تعداد زیادی مثلا لانه پرنده (گویا که آن درخت، نخل نبوده و باغ پرندگان بوده است) سعی در نشان دادن چهره ای غیرواقعی از مجموعه شهرداری داشته و خود را منجی بی چون و چرای محیط زیست معرفی نماید. 
انگار که پریشان را مجموعه شهرداری خشکانده و دشت ارژن و دشت برم و... را پاکبانان شهرداری با جاروی دستی از وحوش خالی کرده اند. 
سادات شریفی در نتیجه گیری از آنچه در قالب اپیزودها بیان کرد، آورده است: 
لازم نیست برای پیشرفت جامعه عصای موسی داشت و دم مسیحا. 
به هیچ سحر و جادویی هم برای بهبود شرایط کنونی نیاز نیست. 
کافیست هر کس از خودش شروع کند. 
تمکین به قانون به جای دور زدن آن و غوغاسالاری های بی مورد تنها و تنها کلاف پیچیده ای را پیچیده تر میکند. 
اینکه یک اداره دولتی که باید به لحاظ عملکردی الگوی عوام قرار گیرد اخذ مجوز ساخت و ساز را دون شان خود بداند و اینگونه تنها به واسطه اینکه مأموران شهرداری به وظیفه ذاتی خود عمل کرده و از ادامه تخلف ساختمانی ایشان جلوگیری کرده اند در صدد تلافی برآمده و فضا را برهم بریزد تا آنجا که مورد سوءاستفاده رسانه های معاند خارجی قرار گیرد با هیچ متر و معیاری پسندیده نیست. 
بی تردید، هنوز هم نمی توان به سادگی در مورد یک رویداد که هیچ یک از نزدیک شاهد آن نبوده ایم، بر پایه خبرهای درون سازمانی که قطعا با رعایت منافع یک مجموعه تهیه می شود، قضاوت کرد؛ اما باید همه نظرات را در کنار هم چید. 
قطعاً اداره کل حفاظت محیط زیست هم شاید از زاویه نگاه خود برای این ماجرا توصیفی داشته باشد، به حتم این خبرگزاری بدون دخل و تصرف، توصیف و تحلیل آن اداره کل را نیز منتشر خواهد کرد. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما