امروز، دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

دلار به بالاترین قیمت در ۸ ماه گذشته رسید

دیروز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران به روند صعودی روزهای اخیر ادامه داد و دلار رکورد ۸ ماهه زد. اگرچه در ساعات پایانی معاملات نرخ‌ها اندکی کاهش یافتند اما در مقایسه با نرخ‌های پایانی سه شنبه رشد قیمت‌ها محسوس بوده است. عصر دیروز سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال 5/1 میلیون تومان و سکه طرح قدیم روی مرز ۵ میلیون تومان قرار گرفت. مثقال طلای آبشده بالای ۲ میلیون تومان و طلای ۱۸ عیار بالای ۴۶۰ هزار تومان ایستاد. دلار آمریکا در بازار آزاد در محدوده ۱۵۲۰۰ تومان و دلار در صرافی ملی تا ۱۴۹۵۰ تومان خرید و فروش شد.
در چهارمین روز هفته بازار طلا و ارز پایتخت ملتهب بود و در مواردی صعودهای جهشی داشت و در موارد دیگری ریزش کرد. اما مهم ترین نکته در بازار ارز نزدیک شدن نرخ حواله درهم امارات به رقم 4200 تومان و به دنبال آن صعود دلار به محدوده 15200 تومان بود. رقمی که از نیمه اول مهرماه تا کنون بی‌سابقه بوده‌است. در بازار طلا قیمت سکه روند آرام‌تری را سپری کرد و مثقال طلای آبشده نیز با وجود صعود قابل توجه در ساعاتی از روز، نهایتاً عصر با کاهش قیمت مواجه شد تا تفاوت چندانی با نرخ‌های نهایی دیروز نداشته باشند.
کارشناسان و فعالان ابازار ارز دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به دلایل رشد قیمت دلار داشتند. اتما اغلب آنان معتقد بودند افزایش تنش های سیاسی و ابهام در مورد تصمیم های آتی یکی از عوامل اصلی افزایش تقاضای احتیاطی در بازار بوده است. معامله گران پیرامون اخباری که در برخی رسانه های خارجی مبنی بر واکنش احتمالی ایران نسبت به منافع آمریکا در خاورمیانه منتشر شد، جوسازی زیادی کردند.
همچنین بسیاری از فعالان بازار افزایش نرخ حواله درهم را همچنان مهم‌ترین متغیر موثر بر قیمت دلار در بازار داخلی می‌دانند. به باور برخی دیگر از فعالان بازار تقاضای معامله گران فنی نیز به حجم تقاضای بازار افزوده است. تعداد دیگری از فعالان نیز افزایش ارزش دلار در هرات افغانستان و سلیمانیه عراق را در رشد قیمت دلار بازار داخلی مؤثر دانستند. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما