امروز، یک شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

شهرستان اقلید با شعار «کلید فارس، گاهواره آئین و خردورزی» نامزد پایتخت کتاب ایران شد

شهرستان اقلید با شعار «کلید فارس، گاهواره آئین و خردورزی» نامزد پایتخت کتاب ایران شد.
معاون فرهنگی و امور رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اقلید در سال جاری که با حضور امام‌جمعه، فرماندار، اعضای شورا و برخی از مسئولان شهرستانی و اعضای انجمن‌های ادبی و فرهنگی در سالن اجتماعات شهید شریفی فرمانداری اقلید برگزار شد از نامزدی این شهرستان به‌عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ٩٩ خبر داد.
مهدی امیدبخش به تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن، اظهار داشت: طرح پایتختی کتاب ایران حدود پنج سال از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد به‌صورت جدی دنبال می‌شود.
وی با اشاره به اینکه امسال «کاشان» به‌عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد، از حمایت‌های مالی و معنوی بسیاری که نصیب این شهرها می‌شود سخن گفت و عنوان کرد: شهرستان اقلید نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود، با برنامه‌ریزی جدی در اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری و گام‌های مؤثر می‌تواند از برکت این طرح برخوردار شود.
امیدبخش بر همراهی و همکاری و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با شهرستان‌های نامزد پایتخت کتاب ایران تأکید کرد و بیان داشت: در کسب این امتیاز و اجرای طرح «پایتخت کتاب ایران»، برنامه‌ها، تنها به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی معطوف نیست بلکه تمام ادارات و نهادهای فرهنگی و شهرستانی ازجمله شهرداری، سپاه، بسیج، تبلیغات اسلامی، دانشگاه‌ها و نهادهای مردمی و ... نیز در این امر دخیل بوده و می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند.
معاون فرهنگی و امور رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تصریح کرد: برنامه‌های طرح «پایتخت کتاب ایران» باید شهروندمحور بوده و با ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، اقشار مختلف جامعه را به این‌سو جذب کند.
وی یادآور شد: ترویج کتاب و کتاب‌خوانی نباید تنها به سالن‌ها و جلسات خاتمه یابد بلکه باید در سطح شهر اجرا شود.
لزوم آسیب‌شناسی و ارائه راهکار و پیشنهاد مناسب در زمینه کتاب‌خوانی برای کتاب نخوان ها موصوع دیگری بود که در مورد ان بحث شد. 
در ادامه این جلسه امام‌جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی اقلید با اشاره به آیات قرآنی، اظهار داشت: کتاب و کتاب‌خوانی ریشه قرآنی دارد.
حجت‌الاسلام محمدصادق طالبی از کاهش سرانه مطالعه در کشور ابراز تأسف کرد و گفت: متأسفانه باوجود استقبال خوبی که از نمایشگاه کتاب تهران شده است، بیشتر کتاب‌های درسی خریداری شده است.
وی از آسیب‌های فضای مجازی در کاهش تمایل افراد به مطالعه سخن گفت و بر لزوم آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای مؤثر در این زمینه تأکید 
کرد.
سپس رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اقلید به ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی، علمی و... این شهرستان اشاره کرد و گفت: پایتختی کتاب ایران، برند و شاخص ارزشمندی است که باید با توجه به استعدادهای موجود در اقلید بکوشیم که با همکاری و همراهی هم، نصیب شهرستان مان شود.
سعیده قادری همفکری و تعامل تمام ادارات و نهادهای شهرستانی، مردم، هنرمندان و هنردوستان و اهالی هنر و اندیشه در کسب این برند فرهنگی را خواستار شد.
این جلسه با حمایت قطعی و تأکید فرماندار اقلید بر لزوم همکاری ادارات شهرستانی برای برنامه‌ریزی در کسب این عنوان و تبادل‌نظر و هم‌اندیشی شرکت‌کنندگان به پایان رسید.
گفتنی است؛ در پایان از شعار دبیرخانه طرح پایتخت کتاب در شهرستان اقلید اقلید با عنوان «کلید فارس، گاهواره آیین و خردورزی» رونمایی شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما