امروز، دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

فــــوتسال شغل من است!

 فرزانه قنبر دزفولی- سرویس ورزشی
مهتاب بنایی متولد پنجم فروردین ماه ۱۳۷۶ و دارای مدرک کارشناسی تربیت بدنی است. وی یکی از پر افتخارترین بانوان استان فارس در رشته ورزشی فوتسال به شمار می رود که اخیراً به اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال بانوان دعوت شده است. اردوی تیم ملی فوتسال بانوان، با حضور ۱۹ بازیکن از استان های تهران، قزوین، خوزستان، کرمانشاه، کرمان، خراسان رضوی، زنجان، هرمزگان، مازندران و فارس از تاریخ ۲۶ لغایت ۳۱ فروردین ماه در استان تهران برگزار می شود و مهتاب بنایی تنها نماینده استان فارس در این اردو به شمار می رود. به همین بهانه مصاحبه ای 
با وی ترتیب دادیم که مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانید.
* از چه زمانی پا به عرصه فوتسال گذاشتید و چرا فوتسال را به عنوان ورزش حرفه‌ای خود انتخاب کردید؟
من از سن ۱۲ سالگی فعالیت هایم را به طور جدی در رشته فوتسال آغاز کردم. از نظر من فوتسال صرفاً یک رشته ورزشی نیست بلکه بخش بزرگی از زندگی مرا تشکیل می‌دهد. من نه تنها از بازی کردن لذت می‌برم بلکه فوتسال برایم یک شغل محسوب می شود و یکی از اهداف مهم من در زندگی این است که در این رشته پیشرفت کنم و به بالاترین سطح از توانایی هایم در این رشته ورزشی برسم. 
* در حال حاضر در چه پستی بازی می‌کنید؟
به دلیل شرایط فیزیکی و سرعت ذاتی که دارم معمولاً در پست جلو یا پیوت بازی می کنم. البته فوتسال یک بازی چرخشی است و پست ثابتی ندارد.
* نقش بازیکن پیوت در فوتسال چیست؟
بازیکن پیوت در فوتسال نقش مهمی در گل زنی و ساختن موقعیت برای هم تیمی های خود دارد و در واقع گلزن اصلی تیم محسوب می شود. این بازیکن ضمن اینکه تمام کننده خوبی باید باشد، به عنوان اولین مدافع تیم نیز به شمار می رود. زیرا دفاع تیمی از بازیکن جلو آغاز می شود، پس بازیکن رأس یا پیوت می بایست هم تهاجمی و هم تدافعی باشد.
* تاکنون برای چه تیم‌هایی بازی کرده‌اید؟
من در تیم های مختلفی بازی کرده ام. تیم فوتبال فسا در مسابقات لیگ دسته یک کشور در سال ۱۳۸۸، تیم فوتبال فسا در رقابت های لیگ برتر کشور در سال ۱۳۹۰‌، تیم فوتبال اوج نصر در مسابقات لیگ برتر کشور سال ۱۳۹۱، تیم فوتسال شاهد فسا در رقابت های لیگ دسته یک کشور در سال ۱۳۹۲، تیم فوتسال اشکنان در مسابقات لیگ برتر کشور سال ۱۳۹۳، تیم فوتسال منطقه آزاد کیش در رقابت های لیگ دسته سه کشور سال۱۳۹۴، تیم فوتسال فسا در مسابقات لیگ دسته یک کشور در سال۱۳۹۴، تیم فوتسال کارا در رقابت های لیگ برتر کشوری سال ۱۳۹۵، تیم فوتسال صنعت نفت آبادان در سال ۱۳۹۶ و تیم فوتسال ملی حفاری اهواز سال ۱۳۹۷ از جمله تیم هایی هستند که در آنها حضور پررنگی داشته ام. 
* آیا عضو تیم ملی هم بوده‌اید؟ 
بله، از سال ۸۹ تاکنون به صورت مستمر در تیم های ملی فوتبال و فوتسال از رده های نوجوانان تا بزرگسال حضور داشته ام و به همراه تیم ملی در 
بازی های آسیایی فوتبال نوجوانان به میزبانی اردن ۲۰۱۱، مسابقات آسیایی فوتبال نوجوانان به میزبانی تایلند ۲۰۱۱، تورنمنت بین المللی فوتبال نوجوانان به میزبانی اکراین ۲۰۱۲، بازی های آسیایی فوتبال نوجوانان به میزبانی اردن ۲۰۱۳، مسابقات آسیایی فوتبال نوجوانان به میزبانی سریلانکا ۲۰۱۳، بازی های آسیایی فوتبال نوجوانان به میزبانی چین ۲۰۱۳، تورنمنت بین المللی فوتبال نوجوانان به میزبانی سوچی روسیه ۲۰۱۴، رقابت های آسیایی فوتبال جوانان به میزبانی سریلانکا ۲۰۱۵ و تورنمنت بین المللی فوتسال بزرگسال به میزبانی روسیه ۲۰۱۷ شرکت کرده ام.
* در خصوص چگونگی حضورتان در تیم ملی فوتسال توضیح دهید.
قبل از حضور در تیم ملی فوتسال در تیم ملی فوتبال در رده های نوجوانان و جوانان مشغول به فعالیت بودم. اما پس از عملکرد خوبم در تیم فوتسال دسته یک کشور، بازی من مورد توجه کادر فنی تیم ملی قرار گرفت و توانستم همراه تیم ملی فوتسال در مسابقات برون مرزی حضور پیدا کنم.
* چه عناوین و افتخاراتی را تاکنون کسب نموده‌اید؟
کسب مقام سوم تورنمنت بین المللی سوچی روسیه با تیم ملی فوتسال بانوان بزرگسال۲۰۱۴، قهرمانی لیگ برتر فوتسال بانوان همراه با باشگاه صنعت نفت آبادان۹۶-۹۷ و مقام سومی مسابقات لیگ برتر فوتسال بانوان همراه با باشگاه ملی حفاری اهواز سال ۹۷-۹۸ از مهم ترین افتخاراتم در این رشته ورزشی به شمار می رود. همچنین من جزو ۱۴ گلزن برتر فصل اخیر لیگ برتر فوتسال بانوان بودم. زمانی که در باشگاه کارا بازی می کردم نیز به عنوان کاندید پدیده رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان کشور شناخته شدم و عنوان پدیده مسابقات لیگ دسته یک فوتبال کشور در سال۸۸ را هم به خود اختصاص دادم.
* سطح تیم ملی فوتسال بانوان ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بدون تردید کسب دو بار عنوان قهرمانی آسیا نشان دهنده سطح بالای تیم ملی فوتسال بانوان ایران است که تلاش کادر فنی و حضور بازیکنان توانمند در تیم ملی را می توان عاملی برای کسب این افتخارات دانست.
* نقاط ضعف و قوت تیم ملی فوتسال بانوان ایران از نظر شما چیست؟
خوشبختانه اکنون تیم ملی ما در سطح آسیا حرف اول را می زند. امیدوارم که در سال های آینده پیشرفت ملی پوشان به درجه ای برسد که تیم ملی بتواند عناوین جهانی را کسب کند.
* امکانات موجود در اردوی تیم ملی فوتسال بانوان چگونه است؟
خوشبختانه رسیدگی به فوتسال بانوان در سال های اخیر بسیار بهتر از گذشته شده و تیم ملی فوتسال به دلیل جایگاه خوبی که در شرایط کنونی دارد بیشتر از سایر تیم های ملی بانوان مورد لطف و توجه مسئولین قرار 
می گیرد. اما همچنان کم و کاستی های زیادی وجود دارد و می بایست امکانات ویژه تری برای تیم قهرمان در نظر گرفته شود.
* از بهترین و بدترین خاطره فوتسالی خود بگویید؟
کسب عنوان سومی تورنمنت بین المللی روسیه و قهرمانی در رقابت های لیگ برتر فوتسال بانوان با باشگاه پالایش نفت آبادان در سال ۹۷ از بهترین خاطرات من در این رشته ورزشی است و یکی از بدترین خاطراتم با برد ۵ بر ۱ تیم ملی حفاری اهواز مقابل مس رفسنجان در بازی های 
پلی آف مسابقات لیگ برتر رقم خورد که متأسفانه به خاطر ۲ گل کمتر نتوانستیم مجوز حضور در فینال را بگیریم. در حالی که ۲۰هفته با تفاضل ۲ امتیاز در صدر جدول قرار داشتیم.
* حامیان و مشوقان شما در این رشته ورزشی چه کسانی هستند؟
خانواده ام بهترین مشوقم در این رشته هستند که تمام موفقیت هایم را مدیون حمایت های آنها هستم.
* الگوی شما در این رشته ورزشی چه کسی است؟
الساندرو روسا ویرا که به اختصار فالکائو نامیده می‌شود، الگویم در این رشته ورزشی است. وی اهل برزیل و یکی از سرشناس‌ترین بازیکنان فوتسال به شمار می رود که در پست مهاجم بازی می کند.
* به عنوان یک بانوی موفق در عرصه ورزشی با چه مشکلاتی رو به رو هستید و چه در خواستی از مسئولین دارید؟
متأسفانه حمایت های مالی در بخش بانوان بسیار کم است و مبلغ قراردادهای بانوان با وجود گرانی و تورم در شرایط کنونی بسیار ناچیز است. از مسئولین خواهشمندم که به بانوان مستعد اهمیت بیشتری بدهند و با حمایت مالی از آنها، به یاری و ترویج فرهنگ ورزش بانوان در سطح کشور بپردازند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما