امروز، دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

فزونی تعداد خریداران نسبت به فروشندگان در بازار مسکن شیراز

زهرا مطهری- سرویس اقتصادی 
در پی نوسانات ارزی در سال گذشته بازارهای بسیاری دستخوش تغییر شدند و افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کردند که از این بازارها می‌توان به بازار مسکن اشاره کرد. 
بازار مسکن در سال ۹۷ همپای دیگر بازارها، با جهش قیمت مواجه شد و این افزایش قیمت باعث شد تا بسیاری از خانواده‌هایی که قصد خرید مسکن و خانه دار شدن را داشتند، دیگر به خرید مسکن فکر هم نکنند و منتظر یک معجزه برای خانه دار شدن باشند. در این شرایط، تحلیل آمارها نشان می‌دهد، در سال گذشته قیمت مسکن در نقاط مختلف شهری و روستایی با افزایش چشمگیر نسبت به سال 96 روبه رو شد. 
در این میان کارشناسان و فعالان بازار مسکن، پیشنهادها و راه حل‌های مختلفی را بیان کردند برخی معتقد به افزایش تسهیلات خرید مسکن بوده و برخی کنترل سوداگری در این بازار را مقدم بر افزایش وام مسکن دانستند و عده ای نیز معتقد بودند دولت با گرفتن مالیات سنگین بر خانه های خالی، می‌تواند جذابیت احتکار و خالی نگه داشتن مسکن را کاهش داده و در نتیجه عرضه مسکن افزایش یابد.
به هر حال، آنچه مشخص است، در سال گذشته قیمت‌های مسکن جهش 
بی سابقه ای را تجربه کرد؛ افزایش قیمتی که باعث شده بسیاری از خانه اولی‌ها و افرادی که در این سال‌ها پس اندازی داشته و برای خانه دار شدن برنامه ریزی داشتند، با مشکلات بسیاری روبه رو شوند و دوباره خرید خانه را در چشم اندازهای دوردست ببینند و یا حتی امیدی به خانه دار شدن نداشته باشند.
* بازار مسکن در سال جاری 
و اما به دنبال جهش در بازار مسکن در سال گذشته باید منتظر شرایط این بازار در سال جاری بود و اینکه آیا می توان شاهد خریداران واقعی در بازار مسکن بود و یا اینکه مالکان باز هم سودای فروش با قیمت های بالاتر را داشته و رکود تنها حرف این بازار 
خواهد بود.
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که نمی‌توان انتظار داشت قیمت مسکن به اندازه نرخ ارز بالا برود، گفت: افزایش تا ۳۵ درصد دستمزد می‌تواند تأثیر ملایمی بر قیمت تمام شده مسکن بگذارد اما با توجه به پرش قیمت‌ها در سال گذشته، سال ۱۳۹۸ بازار مسکن جهش مجدد را تجربه نخواهد کرد.
وی با بیان این‌که بازارهای مسکن و ارز، معمولاً همبستگی دارند افزود: در عین حال نباید انتظار داشت که این دو بازار متناسب و همپای یکدیگر رشد کنند؛ کما اینکه در برخی برهه ها قیمت مسکن حدود نصف رشد قیمت دلار به ثبت رسید. البته یکی از علل همبستگی قیمت‌های ارز و مسکن، تأثیر تغییرات نرخ ارز روی نرخ بخش مصالح ساختمانی است.
این کارشناس بازار مسکن درباره علت اثرگذاری دلار بر قیمت نهاده‌های ساختمانی علی رغم داخلی بودن تولید بسیاری از این کالاها می گوید: آن‌چه باعث همبستگی کالاهای داخلی با نرخ ارز می‌شود، صرفاً تولید داخلی این کالاها نیست بلکه قابل تجارت بودن در سطح جهانی است که اهمیت دارد. کالاهایی که قابلیت جابه‌جایی و تجارت در بازارهای جهانی را دارند، ولو این‌که تولید داخل باشند به درجات زیادی از نوسانات نرخ دلار متأثر می‌شوند. 
وی  تصریح می کند: تغییرات نرخ مسکن همواره در درازمدت با نرخ تورم همبستگی بالا داشته است. وقتی تورم بالا می‌رود عده‌ای وارد بازار مسکن می‌شوند تا بتوانند ارزش نقدینگی خود را در مقابل تورم حفظ کنند. با توجه به این موضوع، در سال قبل افزایش بالاتر از نرخ تورم و پایین‌تر از نرخ دلار برای بازار مسکن قابل انتظار بود.
* رشد مسکن حدود نرخ تورم خواهد بود
وی درباره پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ عنوان می کند: همان مولفه‌هایی که سال گذشته در بازار مسکن وجود داشتند با مقیاس ضعیف‌تر هنوز فعال هستند. علاوه بر احتمال افزایش قیمت ارز، افزایش حداقل دستمزد که تا حدود ۳۵ درصد تعیین شده و بخش عمده‌ای از هزینه‌های ساخت مسکن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بر قیمت تمام شده مسکن تأثیرگذار است، لذا تورمی از این ناحیه خواهیم داشت. می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن همچنان از رشد برخوردار باشد ولی افزایش جهشی نخواهد داشت.  امسال قیمت مسکن حول و حوش نرخ تورم و حتی ممکن است پایین‌تر از میانگین تورم قرار گیرد.
* بازار مسکن وارد رکودی جدی می‌شود 
نایب رئیس اتحادیه املاک شیراز در این رابطه معتقد است با توجه به شواهد و اساس فعالیت چرخه رونق و رکود بازار در سال جاری جهش قیمت در بازار مسکن رخ نخواهد داد.
عقیل یزدان پناه می گوید: در شرایط فعلی قیمت مسکن رشد قابل توجهی به خود گرفته و وام مسکن و تسهیلات مرتبط با خرید مسکن افزایش پیدا نکرده و برای خرید مسکن به نظر می‌رسد با شرایط فعلی اقتصاد نتوان آینده روشنی را متصور بود.
به گفته این وی شواهد و قرائن بر اساس چرخه‌های رونق و رکود نشان می‌دهد که هم‌اکنون قیمت مسکن به ثبات رسیده و تا زمانی که قدرت خرید متقاضیان بالا نرود، شاهد جهش قیمت نخواهیم بود.
این کارشناس بازار مسکن خاطر نشان می کند که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ شرایطی مشابه سال ۱۳۹۱ را تجربه کرد. بدین صورت که افزایش قیمت در بازارهای موازی همچون طلا و ارز به رشد بیش از حد قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی منجر شد. همین موضوع، کاهش معاملات و کاهش سرعت رشد قیمت در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ را به همراه داشت و پیش بینی می‌شود این وضعیت برای سال ۱۳۹۸ نیز ادامه پیدا کند.
ممکن است در مواردی بعضی سازندگان یا مالکان، قیمت‌های نامتعارف برای منطقه خود تعیین کنند اما روند کلی بازار مسکن به سمت ثبات قیمت می‌رود. حداکثر رشدی که برای بازار مسکن می‌توان متصور بود همسطح تورم عمومی یا حتی پایین‌تر از نرخ تورم است و هیچ‌گونه جهشی در سال جاری اتفاق نخواهد افتاد.
یزدان پناه همچنین می گوید در خال خاضر تعداد خریداران؛ مسکن نسبت به فروشندگان آن در بازار بیشتر است. 
وی توضیح می دهد اکثر مالکان واحدهای مسکونی با توجه به نوسانات قیمت ارز قصد فروش واحدهای خود راندارند؛ خودداری این مالکان از فروش به دلیل نابسامانی های اقتصادی موجود بوده و به دو دلیل مهم حادث شده است ؛ تعدادی از مالکان واحدهای مسکونی به سودای افزایش قیمت مسکن بیش از آنچه در ماه های گذشته رخ داده است از فروش واحدهای خود امتناع ورزیده و همچنان توهم افزایش قیمت را دارند. به گفته این کارشناس مسکن تعدادی از فروشندگان و مالکان واحدهای مسکونی نیز نسبت به فروش واحدهای خود اقدام نمی کنند که اطمینانی در زمینه سرمایه گذاری پول حاصل از فروش واحد خود نداشته و بیم این دارند که نتوانند پول خود را در جای دیگر و به شکل بهتری سرمایه گذاری کنند. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما