امروز، دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

ترافیک در سیل دروازه قرآن، زمان طلایی را از امدادگران ربود

 سیده ناهید تقویان- تماشا
مديرعامل جمعيت هلال احمر فارس جزییات کمک به سیل زدگان شیراز و خارج از استان توسط هلال احمر را تشریح کرد.
به گزارش «تماشا» حسين درويشي در نشستی خبري با اشاره به اهميت اطلاع‌‌رساني در مواقع بحراني، بيان كرد: نخستين كار در سيل اخير شيراز ارزيابي بحران توسط جمعيت هلال احمر بود و پس از آن تصميم گرفته شد كه چه كاري انجام شود.
وي با تصريح بر اينكه در مواقع بحران ‌مدير بحران بايد فوري و با كمترين اشتباه تصميم‌گيري كند، افزود: اسكان اضطراري در منطقه سعدي نخستين اقدام جمعيت هلال احمر فارس در سيل اخير شيراز بود.
مديرعامل جمعيت هلال احمر فارس ادامه داد: در منطقه سعدي تنها كاري كه براي روز اول امكان انجام آن وجود داشت اسكان اضطراري در يك مسجد و حسينيه بود.
درويش با بيان اينكه روز بعد آب فروكش كرد و نيازي به پمپ گذاشتن براي تخليه آب نبود، گفت: صداهايي منتشر شده بود مبني بر اينكه هلال احمر ورود نكرده است و همه جا را آب فرا گرفته است.
درویشی ادامه داد: باتوجه به اینکه 
خانه های محله سعدی با کوچه همسطح هستند، آب در این مکان، خود به خود فروکش کرد و نیازی به تخلیه با پمپ نبود اما در بولوار نصر شیراز 26 پمپ 
لجن کش، آب خانه ها را تخلیه کردند.
وي اضافه كرد: تغذيه در زمان اسكان اضطراري از وظايف اصلي اين جمعيت است و از روز دوم شروع به توزيع اقلام امدادي در منطقه سعدي كرديم. كميته‌اي متشكل از دستگاه‌هاي مختلف تشكيل شد و در ابتدا تنها ٥ واحد مسكوني در منطقه سعدي تا سقف خانه آبگيري شده بود اما در كوچه‌ها تعداد اين نوع واحدها به ٨٥ واحد رسيده بود.
مديرعامل جمعيت هلال احمر فارس خاطرنشان كرد: ستاد فرعي اين جمعيت در حسينيه آل محمد تشكيل و سبد زيستي و غذايي ميان خانوار اين منطقه توزيع شد.
درويشي با بيان اينكه بسته‌هاي غذايي هلال احمر ٢٤ ساعته، هفتگي و ماهانه است كه بين سيل زدگان توزيع شد، گفت: با تكميل فرم و در واقع شناسنامه امدادي ميان سيل زدگان اقلام ميان خانوار توزيع شد.
وي با بيان اينكه علاوه بر شيراز ٢١ شهرستان استان درگير سيل و آبگرفتگي شده بودند، گفت: ٧٢ تيم عملياتي در قالب ٣٦٦ امدادگر در سيل شيراز به كارگرفته شدند.
مديرعامل جمعيت هلال احمر فارس اعلام كرد كه طي روزهاي سيل شيراز چهار هزار و ٤٧٣ نفر اسكان اضطراري در اين كلانشهر اسكان داده شدند.
* براي منطقه سعدي شيراز ٤١٥ ميليون تومان توسط خيرين واريز شده است
درويشي همچنين به اعلام شماره حساب جمعيت هلال احمر فارس براي كمك رساني به سيل زدگان شيراز هم اشاره و با بيان اينكه كمك‌ها همچنان ادامه دارد، گفت: تا روز گذشته براي منطقه سعدي شيراز ٤١٥ ميليون تومان توسط خيرين واريز شده است.
وي عنوان كرد: شش هزار و ٨٦٤ قوطي كنسرو، شش هزار و ٥٠ قرص نان، چهار هزار و ٦٣٠ كيلو برنج، ٥٦٠ بطري روغن ٩٠٠، يك هزار و ٧٠٩ كيلوگرم حبوبات، يك هزار و ٦٦٩ كيلوگرم قند و شكر، دو هزار و ٦٢٧ تخته پتو، ٧٤٢ تخته موكت و دو هزار و ٢٠٠ بطري آب معدني طي روزهاي اسكان اضطراري ميان 
سيل زدگان توزيع شد.
مديرعامل جمعيت هلال احمر فارس اظهار كرد: با وجود آماده باش نیروهای امدادی هلال احمر، ترافیک ورودی دروازه قرآن در سیل پنجم فروردین 98 چنان سنگین بود که نیروها بعد از 20 دقیقه به محل حادثه رسیدند و زمان طلایی برای نجات 
آسیب دیدگان از دست رفت. شش كشته كه در خودروهاي ورودي دروازه قرآن گرفتار شده بودند توسط امدادگران هلال احمر بيرون كشيده شد.
درويشي با بيان اينكه هلال احمر وقت طلايي ٥ دقيقه خود را براي نجات كشته شدگان به دليل ترافيك و شلوغي از دست داد اما اظهارنظري نسبت به ديگر دستگاه‌ها نداشت و البته در زمان سيل امكان اعزام سريع نبود، تصريح كرد: در مواقع سيل خروشان امدادرساني سخت است و كسي كه در مسير قرار بگيرد نجات آن به دقيقه نمي‌رسد.
درویشی، وضعیت سیل دروازه قرآن را بسیار حاد و دشوار توصیف کرد و افزود: براثر تصادف خودروها در برخی مواقع حتی تا چهار خودرو روی هم سوار شده بودند و در چنین شرایطی تیم های تجسس برای یافتن اجساد قربانیان وارد عمل شدند. 
وی اظهار داشت: این تیم ها 6 جسد را از درون خودروها بیرون کشیدند و سایر جان باختگان از وسایل نقلیه به بیرون پرتاب و یا در مسیر سیلاب گرفتار شده بودند.
* 34 کامیون کمک غیرنقدی به لرستان و خوزستان ارسال شد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این جمعیت با وقوع سیل در دیگر استان ها از جمله لرستان و خوزستان برای کمک رسانی به آسیب دیدگان اعلام آمادگی کرد. 
درویشی ادامه داد: هلال احمر فارس در ابتدا اقدام به ارسال پتو، چادر و بسته‌های غذایی به استان های یاد شده کرد و در ادامه حدود 23 کامیون و تریلر به لرستان و خوزستان اعزام شد، همچنین 11 کامیون کمک‌های مردمی از 57 نقطه فارس جمع آوری و راهی این مناطق شد. 
وی بیان کرد: وزارت کشور، هلال احمر استان فارس را معین شهرهای شوش و شوشتر استان خوزستان اعلام کرده و بنا بر این دستور از هر یک از شهرستان های آباده، مرودشت و لامرد، 20 نفر نیروی امدادی در این مناطق حضور دارند. 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان فارس گفت: تیم های جوانان هلال احمر نیز برای رفع مشکلات روحی و روانی ناشی از خسارت های سیل به زنان و کودکان مناطق نام برده خدمت رسانی می کنند. 
درویشی افزود: در شوشتر سه اردوگاه اسکان اضطراری با 400 خانوار و 2 هزار و 500 نفر جمعیت و در شوش نیز 10 اردوگاه اسکان اضطراری با 586 خانوار با سه هزار نفر جمعیت برپا شده است. 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس همچنین در باره طرح نوروزی که از بیست و پنجم اسفند 97 تا هفدهم فروردین ماه 98اجرا شد، گفت: ظرف این مدت، اکیپ های هلال احمر در 127 نقطه، اعم از پایگاهای ثابت و موقت در تمام شهرستان‌های این استان حضور داشتند.
درویشی اضافه کرد: تیم بالگرد، سگ های تجسس، 50 کمپ جوانان و در مجموع 2 هزار و 600 نیرو در طول طرح نوروزی با جمعیت هلال احمر فارس همکاری کردند.
وی، با بیان اینکه در نوروز امسال، 114 مورد تصادف در جاده های استان فارس رخ داد، اظهار داشت: تیم های هلال احمر این استان 64 نفر را در این حوادث به نزدیک ترین مراکز درمانی منتقل و 417 نفر را به صورت سرپایی درمان کردند. 
* طرح امدادي نوروزي هلال احمر در ١٢٧ نقطه فارس
وي در بخشي از سخنان خود به آغاز طرح امدادي نوروزي هلال احمر در ١٢٧ نقطه فارس با اسقرار اكيپ‌ها و پايگاه‌هاي موقت اين جمعيت از ٢٥ اسفند اشاره و خاطرنشان كرد: كشيك‌هاي هلال احمر ٢٤ ساعته در همه شهرستان‌ها حضور داشتند.٥٠ كمپ جوانان جمعيت هلال احمر نيز كار ايمني و سلامت مسافران را انجام مي‌دادند.
مديرعامل جمعيت هلال احمر فارس با بيان اينكه دو هزار و ٦٠٠ نفر شامل داوطلبين و پرسنل جمعيت هلال احمر در ايام نوروز فعال بودند، گفت: دورهم‌هاي بازآموزي براي اين افراد از پيش از نوروز انجام شده بود.
درويشي به ١١٠ عمليات امدادي تصادف جاده‌اي توسط نجات گران جمعيت هلال احمر استان در طول ايام نوروز اشاره و عنوان كرد كه ٦٤ نفر به دليل حوادث ناشي از تصادفات جاده‌اي توسط امدادگران هلال احمر فارس به نزديك ترين مراكز درماني منتقل شدند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما