امروز، سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

درآمد مطلوب دستفروشان در بازار عید شیراز!

فرزانه قنبردزفولی- سرویس اقتصادی
همه ساله با نزدیک شدن به عید نوروز شاهد حضور دستفروشانی هستیم که از شهرستان های مختلف استان فارس به شیراز می آیند و بساط کالای خود را برای کسب روزی در پیاده رو خیابان ها 
پهن می کنند. دستفروشانی که به امید کسب درآمد از سراسر استان به کلانشهر شیراز مراجعه کرده تا در ایام پایانی سال بتوانند پولی به جیب بزنند و با دست پر به شهرشان بازگردند.
در نگاه اول اینگونه به نظر می رسد که این افراد درآمد اندکی دارند و حتی از پس مخارج روزمره خود بر نمی آیند. اما با بررسی بیشتر می توانیم به این موضوع پی ببریم که اکثر آنها از درآمد قابل توجهی برخوردار هستند. البته زمانی که از دستفروشان در خصوص میزان درآمدشان پرس و جو می کنیم اغلب آنها از بیان درآمد واقعی خود شدیداً امتناع می‌کنند. بنابراین برای آگاهی یافتن از میزان درآمد دست‌فروش ها به عنوان شخصی به سراغ آنها رفتیم که قصد یافتن شغلی مناسب با مقدار سرمایه اندک داریم و از این طریق با آنها وارد گفتگو شدیم تا از وضعیت کسب و کار و میزان درآمدشان اطلاع پیدا کنیم.
بر اساس گزارش میدانی «تماشا» درآمد دست فروشانی که فقط در روزهای پایانی سال به این شغل روی می آورند، از روزی ۲۰۰ هزار تومان شروع می شود و تا ۵۰۰ هزار تومان نیز ادامه دارد. به گفته یکی از این دست فروشان درآمد آنها در آستانه عید گاهی به یک میلیون تومان در روز هم می رسد که این مبلغ با پایه حقوق یک کارگر در ماه قابل مقایسه نیست. حتی برخی از دستفروشان ۲۰۰هزار تومان درآمد روزانه را کسادی بازار تلقی می کنند.
هر چند حضور دستفروشان در سطح شهر باعث بر هم زدن آرامش مسافران و نیز تجمع و شلوغی بیشتر می شود. اما این افراد در مقایسه با مغازه داران از مشتریان بیشتری برخوردار هستند و با استقبال بیشتری از سوی مردم رو به رو می شوند چرا که مردم معتقدند اجناسی که توسط دستفروشان در بازار عرضه می شود از قیمت مناسبی بهره می برد. همچنین آنها با ندادن مالیات و اجاره مغازه و نیز فروختن اجناس خود به مردم بدون واسطه، سود بالایی از این کار کسب می کنند و همین امر باعث افزایش تعداد دستفروشان و نیز مقاومت آنها در مقابل ترک این شغل کاذب شده است. در واقع دستفروشی شغلی است که افراد با حداقل سرمایه به سود میلیونی در ماه می‌رسند و این شغل برای دست فروشان دو سر سود است. البته درآمد این افراد بستگی به مکان و زمان دستفروشی هم دارد.
یکی از دستفروشان در خیابان زند که به گفته خودش از شهرستان خرامه برای دستفروشی در بازار شب عید به شیراز آمده بود، در گفتگو با سرویس اقتصادی «تماشا» اظهار داشت: من هر سال از دو هفته قبل از عید تا چند روز پس از تعطیلات نوروز به شیراز می آیم و به دستفروشی می پردازم. البته من در شهرستان خرامه هم به این کار مشغول هستم اما بازار شیراز در روزهای پایانی سال از وضعیت بسیار خوبی بهره می برد و من می توانم درآمد بالایی از دستفروشی در این بازار کسب کنم. زندگی خرج دارد و درآمدی که بتواند پاسخگوی این خرج باشد در 
شهرستان های کوچک به سختی به دست می آید.
وی در خصوص میزان درآمدی که از این شغل به دست می آورد، گفت: درآمد من بستگی به میزان باری که خریداری می کنم و وضعیت بازار در ایام پایانی سال دارد. بدون شک امسال نسبت به سال های گذشته از فروش خوبی برخوردار نیستیم. اما اگر مکان مناسبی در شیراز را برای دستفروشی پیدا کنم قطعاً می توانم درآمد قابل توجهی را در این مقطع از سال به دست بیاورم.
این دستفروش ادامه داد: اگر در شهرستان کار کنم هر ماه حداکثر دو میلیون تومان درآمد دارم. اما درآمد ما در بازار شب عید شیراز رقم مشخصی ندارد، گاهی این رقم در کمتر از یک هفته به پنج میلیون تومان هم می رسد.
یکی دیگر از دستفروشان نیز که از شهرستان مرودشت به شیراز آمده بود و در بساط خود وسایل سفره هفت سین می فروخت، اظهار کرد: حدود چهار سال است که در روزهای نزدیک به عید به همراه همسر و فرزندم به شیراز می آیم و با کمک یکدیگر بساط خود را در خیابان پهن می کنیم و از این طریق به کسب و کار می پردازیم.
وی اضافه کرد: همسر من سفره های هفت سین کوچک تهیه می کند و من با کمک پسر پانزده ساله ام این وسایل را می فروشیم. خدا را شکر درآمد خوبی از این کار به دست می آوریم. درآمد حاصل از دستفروشی در بازار شیراز برای من که در طول سال از صبح تا بعد از ظهر با حقوق وزارت کار مشغول به فعالیت هستم، واقعاً خوب است.
این دستفروش خاطرنشان کرد: دست فروشانی می شناسم که توانسته اند در ایام پایانی سال به درآمد چند میلیونی هم دست یابند.
وی نیز درآمد خالص روزانه خود را در بازار شیراز و در ایام پایانی سال به‌طور متوسط بین ۱۰۰تا۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت که این رقم بستگی به شرایط آن روز دارد.
در ادامه گشت و گذارم در بازار به سمت بانوی دستفروشی رفتم که لوازم آشپزخانه می فروخت. از او در خصوص وضعیت کسب و کار و میزان درآمدش پرسیدم. وی در حالی که جا قاشقی های نقره ای و ظروف غذاخوری را بر روی چرخ دستی کهنه ای می چید، درباره میزان درآمد ماهانه اش توضیح داد: درآمد من بستگی به ساعاتی دارد که به دستفروشی می پردازم. برای کسب درآمد بیشتر باید ساعات طولانی تری وقت گذاشت.
وی افزود: گاهی اوقات ماهانه یک میلیون و پانصد هزار تومان درآمد دارم و بعضی مواقع درآمدم به سه میلیون تومان هم می رسد.
این بانوی دستفروش به بیان مشکلات موجود در این شغل پرداخت و عنوان کرد: هر چند دست فروشی یکی از مشاغل پر درآمد و کم هزینه به حساب می‌آید اما افراد فعال در این شغل با مشکلات زیادی رو به رو هستند. ما مجبوریم بارها جوابگوی مأموران شهرداری باشیم. آنها شرایط زندگی دستفروشان را درک نمی کنند. من از سر ناچاری و به خاطر تنگناهای اقتصادی و نداشتن سرمایه برای اجاره محل کسب و سنگینی مالیات به دستفروشی روی آورده ام. هر چند دستفروشی جزو مشاغل رسمی کشور محسوب نمی شود اما ما مجبور هستیم از این طریق به تأمین درآمد و نیازهای معیشتی خود و خانواده مان بپردازیم.
وی تصریح کرد: دستفروشان نه بیمه دارند و نه آینده ای، ما انتظار داریم، برنامه ای جهت ساماندهی ما به صورت دائمی و منسجم از سوی شهرداری اجرا شود تا لااقل بتوانیم  بساط خود را در مکان های مشخصی پهن کنیم و از این سردرگمی و بلاتکلیفی در آییم.
دستفروش دیگری که مشغول فروختن انجیر استهبان و فرآورده های متنوع آن بود در رابطه با شرایط کسب و کارش یادآور شد: من در استهبان صاحب یک مغازه هستم که انجیر خشک از اصلی‌ترین محصولات ارائه شده در این مغازه است. اما من روزهای پنج شنبه و جمعه نیز به شیراز می آیم و انجیر خشک و فرآورده های آن از جمله شیره و شربت انجیر،  آب‌انجیر، مسقطی انجیر، مربای انجیر و مارمالاد آن، ترشی، کمپوت، سوپ و پوره انجیر را از طریق دستفروشی عرضه می کنم.
وی که تمایلی به بیان میزان درآمد خود نداشت، از وضعیت خرید و فروش در بازار کنونی شیراز گلایه کرد و افزود: امسال نسبت به سال گذشته فروش خوبی نداریم. اما به طور کلی از فعالیت در این شغل راضی هستم. دستفروشی در بازار شیراز برای من سود خوبی به دنبال دارد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما