امروز، سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

میراث بانی از دیار تمدنیِ پارس

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
میراث داری و میراث بانی از دیار تاریخ فرهنگ و تمدن ایران یعنی استان فارس سرزمین کهن و باستانی پارس به عنوان یک وظیفه محلی محسوب شده و همه ما باید در هر زمان حفاظت و حراست از این میراث ارزشمند را در دستور کار و زندگی خود داشته باشیم. هر کسی در محیط کار خود ضمن تبلیغ و ترویج اصول و معیارهای حفاظت و پاسداری از این میراث گرانسنگ باید سهمی در شناختن و شناساندن این آثار داشته باشد زیرا که گذشتگان ما با رنج و تحمل مصائب بسیار توانسته اند آثار ارزشمند از انواع و گونه های مختلف میراثی را بر جای بگذارند و به رسم امانت به فرزندان و آیندگان خود بسپارند.
در حوزه شناخت میراث و میراث سازی، میراث داری و 
میراث بانی باید برنامه داشت، به ویژه دانشجویان، دانش‌آموزان و قشر جوان امروز به شدت نیازمند بررسی های تاریخی و شناخت آثار ارزشمندی که در قرون و اعصار متمادی در قبل و بعد از اسلام ایجادشده است، می باشند. این گونه آثار است که هویت و شاکله، پیشینه، شهرت و بینش و منش ایرانیان را به ما می نمایاند.
مقوله حفاظت و حراست از آثار ارزشمند بجای مانده از نیاکان در این دیار کهن به دلیل کثرت پراکندگی و تنوع آثار نیازمند عزم جدی و مشارکت اجتماعی، تعامل و همدلی همه دستگاه های دولتی، سمن ها و انجمن های مردم نهاد می باشد و این حمایت ها 
باید به صورت جدی در دستور کار یگان های حفاظت از آثار ملی قرار گیرد.
سمن ها و تشکل های غیرمردمی به نوعی هم میراث دار و هم میراث ساز هستند و در این زمینه رسالت ارزشمندی بر عهده اشان است. 
ما باید استفاده از صنایع دستی، هنرهای سنتی و حفظ و حراست از میراث فرهنگی مادی و معنوی را از خودمان شروع کنیم. به طور مثال در سالن های جلسات استانداری، فرمانداری، شورای شهر و شهرداری و سایر ادارات کلانشهرها مثل شیراز یا سایر شهرهای استان فارس ما هیچ نماد و نشانه ای از صنایع دستی و تاریخ تمدن استانمان را نمی بینیم در حالی که طراحی میراثی حتی اگر ساده هم باشد یا استفاده از کوچک ترین وسایل میراثی و حتی شبه میراثی در این سالن ها و تالارهای اجتماعات می تواند نمایی زیبا به فضای داخل و بیرون تالارهای جلسات بخشد، زیرا هر چقدر به اصالت های ملی نزدیک شویم به همان میزان به رسالت ها نیز نزدیک می شویم.
همه ما فارسیان و شیرازیان رسالت حفظ میراث فرهنگی و هنرهای سنتی و اصیل را برعهده داریم. چراکه آنچه به ما رسیده اصالت و هویت ماست و در قالب بناها، محوطه ها، آثار ناملموس و هنرهای سنتی و... در دسترس ما قرار گرفته است. ما باید میراث بانان آثار تاریخی و فرهنگی کهن دیار پارس باشیم و دوستداران میراث فرهنگی را که دیده بانان خوبی برای حفاظت و حراست از میراث ملی هستند را حمایت کنیم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما