امروز، یک شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

میزان ساخت و ساز چهار سال اخیر در تاریخ ورزش کشور بی‌نظیر است

فرزانه قنبردزفولی- سرویس ورزشی
مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس گفت: به مناسبت  ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی بیش از ۴۰ پروژه ورزشی در سطح استان با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان افتتاح می شود.
حیدرعلی کامیاب مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان فارس روز پنجشنبه ۱۱بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، بیان کرد: به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برنامه های خوب و متنوعی در بخش های ورزش و جوانان در استان فارس پیش بینی شده است.
وی به دستاورد و برنامه‌های این اداره در دهه فجر اشاره کرد و اظهار داشت: در ایام دهه فجر بیشتر از ۴۰ پروژه ورزشی مانند زمین‌های چمن، سالن های ورزشی و غیره در استان فارس افتتاح می‌شود که این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان داشته‌اند.
* زمین چمن مصنوعی استاندارد نی ریز با اعتباری بالغ بر ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان افتتاح می‌شود
کامیاب با بیان اینکه شاخص ترین پروژه که با حضور دکتر محمدرضا داورزنی معاون توسعه منابع انسانی وزارت ورزش و جوانان افتتاح 
می شود، شامل زمین چمن استاندارد نی ریز است، عنوان کرد: پروژه زمین چمن مصنوعی استاندارد نی ریز یکی از مهم ترین پروژه ها است که پس از یک سال مرمت و تعمیر با اعتباری بالغ بر ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان روز سه شنبه ۱۶ بهمن ماه به بهره برداری می رسد. همچنین افتتاح دو سالن چندمنظوره در روستای چاه انجیر سروستان و یکی از روستاهای شهرستان نی ریز از جمله پروژه های در دست اقدام در ایام دهه فجر است.
وی با اشاره به اینکه مرکز سوارکاری به مساحت ۲ و نیم هکتار در بخش لپویی از توابع زرقان و اطراف شیراز از دیگر پروژه هایی است که در دهه فجر به بهره برداری می رسد، تصریح کرد: این مجموعه که دارای چهار هزار صندلی و ساختمان های جانبی و اداری، دو مانژ تمرین و یک مانژ مسابقه است، بزرگ ترین مرکز سوارکاری جنوب کشور به شمار می رود که می تواند میزبان رقابت های بین المللی در رشته سوارکاری باشد. در تلاش هستیم که این مجموعه با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: در شهرستان مرودشت، یک زمین چمن، یک سالن ورزش بانوان و خانه تکواندو به همراه جاده سلامت، آماده بهره برداری است که همزمان با مرکز سوارکاری لپویی افتتاح می شود.
وی با یادآوری اینکه حدود ۱۰۰ زمین چمن آماده فرش در استان فارس وجود دارد، اعلام کرد: هزینه احداث یک زمین چمن مصنوعی به دلیل فراز و نشیب های اقتصادی از ۲۰۰ میلیون به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است و همین مسئله باعث شده برخی از پروژه های ما معطل بماند و امیدواریم تا انتهای سال بتوانیم همه چمن ها را پهن کنیم تا نوجوانان و جوانان ما در روستاها بتوانند در ایام نوروز از این 
مکان ها بهره برداری کنند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس با بیان اینکه سال گذشته ساخت شش خانه جوان در شش شهرستان این استان آغاز شد، از افتتاح دو خانه جوان در شهرستان های لار و داراب خبر داد و گفت: به دلیل مشکلاتی مانند کمبود زمین تأخیری در احداث ۴خانه جوان ایجاد شده است، اما سعی می کنیم این مکان ها تا انتهای سال به بهره برداری برسد.
* سرانه ورزشی شهرهای کوچک و روستاها، قبل و بعد از انقلاب، قابل قیاس نیست
وی با تأکید بر اینکه سرانه ورزشی در شهرهای کوچک و روستاها پیش از انقلاب صفر بوده است، به قیاس بین سال های قبل و بعد از انقلاب پرداخت و تشریح کرد: با توجه به آمارها، قیاس بین اقدامات اجرایی شده در حوزه عمران ورزش و جوانان، خصوصاً در شهرهای کوچک و روستاها، قبل و بعد از انقلاب، امکان ندارد، زیرا قبل از انقلاب در اغلب شهرها و تمام روستاهای استان حتی یک متر فضای ورزشی هم نداشتیم، در حال حاضر شاهد پیشرفت غیرقابل قیاس در این حوزه هستیم. امروز در بعضی روستاها سرانه ورزشی یک متر است. اما هنوز روستاهایی در استان داریم که فاقد فضای ورزشی هستند که می طلبد در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشیم. در مجموع باید بگویم این میزان ساخت و ساز که در دولت تدبیر و امید در استان فارس احداث گردیده، در تاریخ ورزش کشور بی نظیر است.
کامیاب با اشاره به پیشرفت فیزیکی سالن ۶هزار نفره شیراز، خاطرنشان کرد: به دلیل فراز و نشیب‌های اقتصادی در چند ماه اخیر، در سه نوبت مناقصه ای که برگزار کردیم موفق نشدیم این طرح را به شرکتی واگذار کنیم. اما اخیراً طرح به یک شرکت واگذار شده به طوری‌که این سالن با تأخیر چند ماهه به بهره برداری می رسد.
وی همچنین اضافه کرد: کمپ توانمندسازی در شهرستان سپیدان با ظرفیت ۵۰۰ نفر اقامت در حال ساخت است.
* ۲ هزار و ۲۰۰ برنامه ورزشی در دهه فجر در فارس برگزار می‌شود
کامیاب در ادامه به تشریح برنامه های ورزشی در ایام دهه فجر پرداخت و با اشاره به برگزاری پیاده‌روی همگانی به مناسبت آغاز دهه فجر در فارس و پخش زنده این برنامه از شبکه سوم با حضور بیش از ۵۰ هزار نفر از مردم، بیان کرد: ۲ هزار و ۲۰۰ برنامه ورزشی در دهه فجر در قالب‌ دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، جشنواره بومی محلی، مسابقات کشوری و غیره در استان فارس اجرا می‌شود. مسابقات 
بین المللی کاراته نیز به میزبانی شیراز در اواخر بهمن ماه برگزار خواهد شد. وی با تأکید بر اینکه در حوزه جوانان هم  برنامه های متنوعی برگزار می شود، اظهار کرد: توانمندسازی، ارائه خدمات مختلف 
مشاوره ای و غیره از سری برنامه های این‌حوزه است.
کامیاب با اعتقاد به اینکه سازمان های مردم نهاد حوزه ورزش رتبه های 
برتر کشور را در اختیار دارند، به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اشاره کرد و عنوان داشت: غرفه ورزش و جوانان حضور فعالی در این نمایشگاه دارد که علاقمندان می توانند بازدید کنند. ناگفته نماند که جای غرفه مطبوعات در نمایشگاه دستاوردها خالی است.
* اعتبارات ورزش و جوانان فارس در سال آینده رشد ۳۳درصدی را تجربه می‌کند
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سرانه ورزشی در کلانشهر شیراز به صورت ناعادلانه توزیع شده است و زمین با کاربری ورزشی در نقاطی از شهر مانند شهرک گلستان وجود ندارد، گفت: اگر چه جمعیت زیادی در این مناطق زندگی می‌کنند اما اهالی این مناطق از نبود سالن ورزشی رنج می‌برند. چه دلیلی دارد که بیشتر جوانان و ساکنان شهر صدرا و شهرک گلستان برای انجام فعالیت‌های ورزشی به سالن شهید دستغیب مراجعه کنند؟ کامیاب ادامه داد: افزایش سرانه ورزشی در شیراز زمانی امکان‌پذیر است که سالن‌های ورزشی در مکان و مناطقی از شهر مانند شهرک گلستان نیز احداث شود. 
این مقام مسئول از رشد ۳۳درصدی اعتبارات ورزش و جوانان فارس در سال آینده خبر داد و اضافه کرد: این در حالی است که ارزش افزوده ما در سال‌جاری ۴۶ میلیارد تومان بوده که این رقم در سال آینده به بیش از ۷۰ میلیارد تومان می‌رسد.
وی از پراکندگی و توزیع مجموعه‌های ورزشی در شهر شیراز انتقاد کرد و بیان داشت: اگرچه پروژه های زیادی در دهه فجر در شیراز افتتاح می‌شود اما نباید فراموش کرد این پروژه ها در راستا توسعه و ترویج ورزش همگانی نیست.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس از عدم همکاری ادارات برای واگذاری زمین مجموعه ورزشی انتقاد کرد و داشتن زمین با کاربری ورزشی در تمام مناطق شیراز را حق مردم دانست و افزود: با وجود اعتبارات کافی برای ساخت و توسعه مجموعه ورزش‌های همگانی اما تاکنون ادارات استان و شیرازبرای واگذاری زمین هیچ گونه همکاری با ما نداشته اند.
* معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان فارس: در ایام دهه فجر هفت برنامه تحت عنوان «از انقلاب اسلامی تا جمهوری اسلامی» برگزار می‌شود
علی رضایی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان فارس نیز در ادامه این نشست از برگزاری همایش بزرگ جوانان در شهرستان لامرد خبر داد و اظهار کرد: نشست ملی NGo ها با عنوان «جوانان امیدوار، انقلاب ماندگار» با حضور ۴۰ جوان کارآفرین از ده استان کشور در شهرستان لامرد برگزار خواهد شد. این همایش از ۱۶ تا هجدهم بهمن ماه با حضور مسئولین وزارت ورزش و جوانان و برخی از نمایندگان محترم مجلس برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در حوزه جوانان اتوبوس انقلاب را راه اندازی کرده ایم که خاطرات ایام پیروزی انقلاب را برای نوجوانان و جوانان روایت 
می کند، بیان کرد: همچنین نشست سازمان های مردم نهاد جوان برای آشنایی با فلسفه انقلاب و کرسی‌های آزاداندیشی جوانان در دانشگاه‌ها را با همکاری دانشگاه آزاد، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه ها تدارک دیده ایم.
رضایی با اشاره به اینکه ما در ایام دهه فجر هفت برنامه را تحت عنوان «از انقلاب اسلامی تا جمهوری اسلامی» پیش بینی کرده ایم، اعلام کرد: رویکرد ما در این برنامه ها کارآفرینی و آشنایی با فلسفه و دستاوردهای انقلاب اسلامی است که این برنامه ها در فاصله زمانی دهه فجر امسال تا ۱۲ فروردین سال آینده در شیراز و شهرستان هایی از جمله لامرد، لار، جهرم و سپیدان برگزار می شود. از مجموع این هفت برنامه دو برنامه در شیراز و پنج برنامه دیگر در شهرستان های استان برگزار خواهد شد.
* تا سقف ۲۰۰هزار تومان خدمات مشاوره‌ای رایگان ارائه می‌شود 
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه به مناسبت چهلمین سال انقلاب برای تمامی افراد متقاضی تا سقف ۲۰۰هزارتومان خدمات مشاوره ای رایگان ارائه می دهیم، تصریح کرد: این مشاوره ها توسط روانشناسان و مشاورین معتمد و برجسته و در راستای تحکیم بنیان خانواده صورت می گیرد که متقاضیان می توانند برای گرفتن معرفی نامه جهت استفاده از این مشاوره های رایگان به معاونت فرهنگی و امور جوانان مراجعه کنند.
* اجرای نمایشگاه دستاوردهای انقلاب توسط جوانان به معنای اعتماد دولت به این نسل است
رضایی با یادآوری اینکه چهار غرفه در نمایشگاه دستاوردهای انقلاب متعلق به اداره ورزش و جوانان است، افزود: تمامی موارد اجرایی در این نمایشگاه توسط سازمان های مردم نهاد جوان اداره ورزش و جوانان استان فارس انجام می شود. انجام امور اجرایی توسط جوانان نشان دهنده توانمندی جوانان ما و اعتماد دولت به آنان
 است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان فارس، اضافه کرد: هفته گذشته دومین مجمع ملی سمن های جوانان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در تالار برق شهر کرمان برگزار شد و در این مجمع حمیدرضا اسلامی با به دست آوردن ۸۲ رأی و بالاترین آرا به عضویت هیأت رئیسه در آمد و همچنین مهدیس معصومی به عنوان دبیر شورای مرکزی انتخاب شد. جای بسی خوشحالی است که این دو جوان موفق از استان فارس هستند.
* مسابقات قهرمان کشوری ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای و اهدای بازوبند پهلوانی در شیراز
وی برگزاری مسابقات قهرمان کشوری ورزش های پهلوانی و زورخانه ای و اهدای بازوبند پهلوانی در شیراز، همچنین میزبانی جام نشاط و دوستی خانوادگی را از جمله برنامه های دیگر در ایام دهه فجر عنوان کرد و یادآور شد: جام نشاط و دوستی خانوادگی با حضور استان های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود. جشنواره بزرگ بومی و محلی گراش و جشنواره ورزش های هوایی در شهرستان فیروز آباد نیز از جمله برنامه های مختلف فرهنگی در این ایام است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما