امروز، شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۸

فرهنگسرای کتاب سرانه مطالعه ساکنان منطقه را افزایش داده است

گزارش: حسین حسن‌پور
عکاس: حجت رحیمی
از بولوار گلستان وارد خیابان شهیدی معزی می‌شویم و با طی مسیری ۵۰ متری به فرهنگسرای کتاب می‌رسیم.
هوای زمستانی شیراز و باریدن نم نم و آرام باران حال و هوای خوبی را به محیط فرهنگسرا بخشیده، فرهنگسرا مانند همیشه پر از رفت و آمد افراد مختلف است و همین شلوغی حس خوبی را به محیط منتقل 
می کند.
فرهنگسرای کتاب یکی از ۲۴ فرهنگسرای شهرداری شیراز است، این فرهنگسرا در حوزه تخصصی کتاب فعالیت دارد و از ساعت ۷ و نیم صبح تا ساعت ۸ و نیم شب به صورت یکسره به شهروندان ۴ تا بزرگسال با برگزاری کلاس های مختلف خدمات ارائه می دهد.
این فرهنگسرا در سال ۸۶ تأسیس شده و فعالیت عمومی آن شامل شهر دوستدار کودک، کتاب، سلامت، طبیعت و سالمند و برگزاری کارگاهها و کلاس های ورزشی، علمی، مذهبی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی و سنتی، هنرهای نمایشی، 
کلاس های موسیقی سنتی است.
فرهنگسرای کتاب همچنین کارگاه های رایگان مشاوره خانواده، مهارت های زندگی اجتماعی، آموزش های شهروندی، 
کارگاه های تغذیه برگزار می کند. 
برنامه های عمومی فرهنگسرای کتاب نیز شامل سینما محله در بخش پخش و نقد فیلم، نمایشگاه توانمندی بانوان، نمایشگاه های 
آثار هنری مربیان و هنرجویان و تورهای شیراز گردی می شود.
فعالیت های تخصصی فرهنگسرای کتاب با توجه به نام آن نیز شامل برگزاری کارگاه های 
داستان نویسی، قصه گویی خلاق، سواد رسانه ای، مهارت مطالعه و تندخوانی، مشاوره تحصیلی، خیال پردازی، انتخاب کتاب خوب، افسانه های کهن یا شاهنامه خوانی، حافظ خوانی و گلستان خوانی است.
فرهنگسرای کتاب همچنین برگزارکننده کارگاه های کودکی با کتاب در بخش های ساخت کتاب های دست ساز و قصه گویی و خیال پردازی است.
برگزاری جلسات نقد و رونمایی کتاب، مسابقات کتابخوانی، نمایشگاه های کتاب همراه با طرح معاوضه کتاب با کاغذ باطله، باشگاه کتاب خوانی شهر راز، برگزاری تورهای دانایی با هدف آشنایی و بازدید از کتابخانه ها، کتابفروشی ها و 
چاپخانه های سطح شهر از دیگر برنامه های این فرهنگسرا است.
برگزاری جشنواره های باغ کاغذی شامل هرگونه فعالیت در حوزه کتاب و کتابخوانی، پیاده روی خانوادگی همراه با 
برنامه های کتابخوانی و برگزاری برنامه ارمغان دانایی به منظور اهدای کتاب به مناطق کم برخوردار یا افراد خاص و تهیه و توزیع کتاب یک صفحه ای از دیگر 
برنامه های این فرهنگسرا است.
در سالن فرهنگسرا نمایشگاه کتاب برگزار گردیده و شهروندان نیز به خرید کتاب با تخفیف ویژه مشغول هستند با راهنمایی فروشنده وارد اتاق مدیر فرهنگسرا 
می شویم و با او به گفت و گو می پردازیم.
مدیر فرهنگسرای کتاب نیز با اشاره به اینکه روزانه بیش از پانصد نفر به این فرهنگسرا مراجعه می کنند، اظهار کرد: تعداد کلاس های 
روزانه این فرهنگسرا حدود ۱۵ تا ۲۰ کلاس است.
نرگس حسنی آزاد افزود: تعامل خوبی با اداره کتابخانه های ارشاد، حوزه هنری، انجمن های ادبی، کتابخانه آستان مقدس احمدی و محمدی و آموزش و پرورش برقرار است.
وی با بیان اینکه تعداد کل اعضای فرهنگسرای کتاب بیش از ۵ هزار و دویست نفر است، افزود: بیش از ده هزار و دویست جلد کتاب در کتابخانه بزرگسالان موجود و بین ۴۰ تا ۵۰ نفر مراجعه روزانه به کتابخانه داریم و همچنین تعداد هفتصد جلد کتاب در کتابخانه کودکان موجود است.
حسنی آزاد با بیان اینکه این فرهنگسرا مجهزترین کتابخانه سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری را دارد و به همین دلیل فرهنگسرای کتاب نام گرفته، اظهار کرد: این کتابخانه مجهز به قفل نمایه است و اعضا می توانند کتاب مورد نظر خود را از طریق نرم افزار جستجو کنند.
مدیر فرهنگسرای کتاب با بیان اینکه در مناسبت های مختلف اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب در این فرهنگسرا می کنیم، گفت: به مناسبت دهه فجر از ۱۳ بهمن تا دوم اسفندماه نمایشگاه کتاب همراه با طرح معاوضه کتاب با کاغذ باطله و همراه با تخفیف ده تا ۴۰ درصدی در این فرهنگسرا برقرار است و همین نمایشگاه نیز با محوریت این فرهنگسرا در فرهنگسرای جوان واقع در بیست متری امام خمینی، فرهنگسرای سلامت واقع در معالی آباد و فرهنگسرای رسانه واقع در بولوار جانبازان نیز برگزار است.
وی با بیان اینکه وجود این فرهنگسرا در افزایش سرانه مطالعه شهروندان ساکن در اطراف نقش مؤثری داشته است، افزود: با توجه به اینکه فرهنگسرا در مجاورت حافظیه و کتابخانه مرکز اسناد ملی قرار گرفته است دارای موقعیت خوبی است و توانسته است بر روی شهروندان ساکن در اطراف تأثیر بسزایی بر جا گذارد و آنان را به فعالیت های حوزه کتاب و کتابخوانی 
علاقه مند نماید.
حسنی آزاد در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری کلاس های ورزشی اشاره کرد و گفت: سالن ورزشی فرهنگسرا نیز از ساعت ۷ و نیم صبح تا ۸ و نیم شب فعال است و کلاس های مختلفی مانند يوگا، ايروبيك، بدنسازى، آمادگى جسمانى، ژيمناستيك و كاراته و تكواندو برگزار می شود.
وی با بیان اینکه روزانه تقريباً ٨ الى ٩ سانس کلاس ورزشی برگزار مى شود و هر كلاس بين ٣٠تا ٣٥ نفر عضو دارد، افزود: هر روز حدود سیصد نفر در کلاس های مختلف ورزشی شرکت می نمایند.
حسنی آزاد در ادامه به برگزاری کلاس های آموزش صنایع دستی اشاره کرد و افزود: کلاس های آموزش صنایع دستی شامل هنرهاى خانگى، صناعى و سنتى شامل رو دورى هاى سنتى، سرمه دوزى، منبت است.
وی گفت: محصولات صنایع دستی 
دانش آموختگان در این فرهنگسرا به معرض نمایش و فروش گذاشته می شود.
فاطمه پاک منش از ساکنان بولوار گلستان و یکی از اعضای کتابخانه فرهنگسرای کتاب است. این شهروند ضمن ابراز رضایت از عملکرد این فرهنگسرا اظهار کرد: وجود فرهنگسرای کتاب در این منطقه تاثیر بسزایی در رفتار و سبک زندگی من داشته است. وی با اشاره به وجود کتاب های متنوع در این فرهنگسرا، گفت: این کتابخانه دارای 
کتاب های متنوعی است و در زمینه روانشناسی که مورد علاقه من هست 
کتاب های بسیار خوبی را دارد.
پاک منش با بیان اینکه کتابخانه فرهنگسرا دارای کتاب های تاریخی و رمان نیز هست، افزود: عادت کردم تا هر هفته کتابی را از کتابخانه تحویل بگیرم و آن را مطالعه کنم.
وی افزود: علاوه بر خودم سایر اعضای خانواده نیز به کتابخوانی علاقمند شدند و تأثیر بسزایی در رفتار خانواده داشته است.
راضیه کشاورز نیز دیگر شهروند ساکن در این منطقه است و حدود سه سال پیش به عضویت کتابخانه این فرهنگسرا در آمده، اظهار کرد: فرهنگسرای کتاب دارای محیطی مناسب و دلنشین است و کتابخانه خوبی هم دارد.
این شهروند گفت: قبل از عضویت کتابخانه میزان مطالعه ام اندک بود اما طی این چند سال به کتاب علاقمند شدم و میزان مطالعه ام افزایش یافته است.
وی افزود: علاوه بر مطالعه روزانه، هر شب نیز قبل از خواب باید مطالعه داشته باشم و به این کار عادت کردم.
کشاورز ضمن قدردانی از کادر مدیریتی این فرهنگسرا اظهار کرد: از برگزاری نمایشگاه های کتاب و تخفیفاتی که در نظر گرفته می شود به شدت استقبال می کنم زیرا فرصت و شرایط  خرید کتاب را برای همه فراهم می کند.
حدود یک ساعت و چهل دقیقه ای است که در فرهنگسرا به گفت و گو مشغول هستم و به دلیل شور حال حاکم بر این مکان گذر زمان را احساس نکردم اما هوا نسبتاً سرد و باران هم کمی تندتر شده است. در محوطه بیرونی فرهنگسرا دو کودک نیز که از محیط آپارتمانی کوچک شان خسته شده اند 
با شور و حالی بی نظیر به دنبال یکدیگر می دویدند. من و عکاس روزنامه نیز محیط فرهنگسرا را ترک می کنیم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما