امروز، شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۸

«مجمع تشخیص مصلحت نظام»؛ اهداف و وظایف

سید محی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
یکی از جمله نهادهای انقلابی که در تحکیم مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی دارد نهاد تشخیص مصلحت نظام است که امام خمینی در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ هجری شمسی با صدور فرمانی، آن را برای تقویت حاکمیت و کمک به رهبری و رفع اختلاف بین قوا و اتخاذ تصمیمات همسو با کارگزاران نظام اسلامی تأسیس نمود. این نهاد امروزه به عنوان حلقه تکمیلی حاکمیت نظام جمهوری اسلامی محسوب می گردد. مهم ترین مسئولیت این نهاد، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و... است. 
تعداد اعضای این مجمع ۴۴ نفر ثابت و ۱ نفر میهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یکبار از طریق حکم رهبری انتخاب می‌شوند. ریاست این مجمع از ابتدای تأسیس رسمی، بر عهده آیت ا... علی اکبر هاشمی رفسنجانی(ره) بود. پس از رحلت وی، آیت ا... محمدعلی موحدی کرمانی رئیس موقت مجمع شد. در ۲۳ مرداد ۹۶ برای یک دوره پنج ساله، سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس این 
مجمع شد.
اما وی در ۳ دی ماه ۱۳۹۷ درگذشت. هم اینک نیز آیت ا... صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه همزمان ریاست این نهاد و دکتر محسن رضایی دبیری آن را بر عهده دارند. چهار وظیفه عمومی و اصلی این مجمع عبارت است از: ۱- تشخیص مصلحت میان نظرات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان۲- تهیه و پیشنهاد پیش‌نویس سیاست‌ های کلی نظام (جمهوری اسلامی) در اجرای بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی۳- حل معضلات نظام با ارجاع از سوی مقام رهبری ۴- اعلام نظر در مورد استفساریه‌ های مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام.
اما چهار وظیفه مقطعی مجمع تشخیص مصلحت نظام عبارت است از:۱- مشاوره در اموری که رهبر ایران در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی به مجمع ارجاع می‌کند.۲- در صورت فوت یا استعفا مقام رهبری یا عزل توسط مجلس خبرگان رهبری، تشکیل یک شورای ۳ نفره جهت رسیدگی امور تحت اختیار رهبر.۳- تصویب مصوبات شورای رهبری ایران در صورت عزل، استعفا یا فوت رهبر وقت. (در زمان وجود رهبر، این بررسی بر عهده شخص وی است)۴- مشارکت در شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی. جلسه‌های مجمع با دو سوم اعضا رسمیت پیدا می‌کند و با دو سوم اعضا هم مصوبات به تصویب می‌رسد.
مرکز تحقیقات استراتژیک باهدف تدوین وتنظیم استراتژی برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد گوناگون، در سال ۱۳۶۸ تشکیل گردید. وظیفه این مرکز انجام مطالعات استراتژیک در زمینه‌های مختلف بین‌المللی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی می باشد و دبیرخانه مجمع مسئولیت پشتیبانی ستادی و کارشناسی مجمع را بر عهده دارد. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما