امروز، شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۸

افزايش حس تعلق شهري براي مردم از اولویت‌هاي اين معاونت در مديريت شهري است

حسین حسن‌پور- تماشا 
مهندس آرش فرج زاده از اجرایی شدن شهرداری الکترونیکی به صورت آزمایشی در یکی از مناطق شهرداری شیراز خبر داد.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اجرایی شدن شهرداری الکترونیکی به عنوان یکی از تأکیدات اعضای شورای شهر و شهرداری شیراز اظهار کرد: بر اساس آمارها ۸۲ درصد از ١٢٠ هزار نفر مراجعه کننده به مناطق مختلف شهرداری برای دریافت استعلامات است بنابراین تصمیم گرفتیم تا در مرحله اول در یکی از مناطق شهرداری به این نیاز شهروندان پاسخ دهیم و شهرداری الکترونیک را در آن منطقه راه اندازی کنیم و در صورت رضایت آنگاه شهرداری الکترونیک را در دیگر مناطق به تدریج راه اندازی 
کنیم.
* پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی شهرداری الکترونیک ۵۰درصد مراجعات به شهرداری کاهش یابد
وی افزود: پیش بینی می شود با راه اندازی شهرداری الکترونیک ۵۰ درصد مراجعات به شهرداری کاهش یابد.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز با بیان اینکه ۹۲ درصد از بودجه سالجاری تا پایان دیماه تحقق پیدا کرده، اظهار کرد: طي ده ماه گذشته دو هزار و ١٥٣ پروانه ساختمانی به مساحت يك ميليون  و٨٥٣ هزار و ٦٨٢ متر مربع صادر شده است.
مهندس فرج زاده با بیان اینکه از سال ٩٤ تا پايان دي ماه امسال به طور متوسط سالانه با كاهش ۱۵ درصدي تعداد پروانه‌ها و كاهش٢٠ درصدي متراژ مواجه هستیم، گفت: به طور متوسط از سال ۹۴ تاکنون تعداد صدور پروانه های ساختمانی بین ۴۳ تا ۴۵ درصد کاهش یافته است. 
معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز گفت: ٢٤ هزار و ٧٩٤ مهندس شيرازي در هفت رشته مهندسي زير نظر سازمان نظام مهندسي مدرك خود را دريافت كرده‌اند كه ١١ هزار نفر از آنها داراي پروانه اشتغال هستند و مابقي در صف دريافت پروانه قرار دارند. 
فرج‌زاده در بخش ديگري از سخنان خود يكي از مشكل اساسي شيراز را طرح تفضيلي عنوان كرد و گفت: پس از بازنگري اين طرح از ابتداي سال ٩٤ تاكنون ملاك عمل قرار گرفته و امروز نيز به شهرداران مناطق برای اجرا ابلاغ شده است. 
* در سند چشم‌انداز ٢٠ ساله، شيراز به عنوان قطب توسعه منطقه جنوب و پنجمين مركز گردشگري كشور و رتبه سوم خدماتي در بين كلانشهرها ديده شده است
وي با بيان اينكه در سند چشم انداز ٢٠ ساله، شيراز به عنوان  قطب توسعه منطقه جنوب و پنجمين مركز گردشگري كشور و رتبه سوم خدماتي در بين كلانشهرها ديده شده، گفت: پس از ٢٠ سال طرح تفضيلي شهر به روزرساني شده و در حال پيگيري براي تأييد نهايي در كارگروه زيربنايي فارس و شوراي عالي شهرسازي كشور است. 
معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز با تصريح بر اينكه افزايش حس تعلق شهري براي مردم از اولویت‌هاي اين معاونت در مديريت شهري است، اظهار كرد: اين رويكرد با ايجاد يك آرمانشهر در پهنه مركزي شهر و تعريف نظام پياده مدار در محلات در دستور كار قرار گرفته است. 
مهندس آرش فرج‌زاده با بيان اينكه شهرداري سه اسناد بالا دستي در اختيار دارد، گفت: توجه به انسان، پياده محوري و المان‌ها از محورهاي مشترك اين اسناد است اما متمركز نبوده و نياز به يك نظام جامع است كه مناطق بدانند چه سياست اجرايي را بايد دنبال كنند. به همين دليل تهيه طرح ساختاري زندگي پياده در شهر به يك مشاور سپرده شد تا با استفاده از اسناد بالادستي در اختيار مناطق قرار گيرد. 
وي خاطرنشان كرد: تا تهيه اين طرح كه ممكن است در بلندمدت به اتمام برسد، از مشاور خواسته شد كه چند محور به موازات مطالعه در اين باره در دستور كار قراردهد كه محورهاي عرفان، زند و كوچه باغ‌هاي قصردشت از جمله آنهاست. در تلاشيم كه قبل از اتمام سال ٩٧ كلنگ‌زني محور كوچه باغ قصردشت از انتهاي پزشكان انجام شود.
معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز همچنين ادامه داد: توجه به فضاهايي مانند پرديس‌هاي سينمايي كه اولين آن در پرديس سينمايي جوان واقع در كوزه‌گري در حال انجام است، در دستور كار قرارگرفته است. ساخت موزه هنر نيز در محدوده باغ‌هاي گروه يك شيراز پيش‌بيني شده است. 
به گفته فرج‌زاده محورها و خيابان‌هايي كه امكان پياده راه 
شدن دارند نيز در دستور كار قرار دارند كه خيابان مشكين‌فام از جمله آنها است. 
وی همچنین با بیان اینکه دولت توجه ويژه‌اي به حوزه بازآفريني شهري، نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده و ساماندهي سكونتگاه‌هاي غير رسمي با مشاركت مردم دارد، گفت: یک هزار و ٨٠٠ هكتار بافت فرسوده در شيراز وجود دارد كه تاكنون ٤٥٣ هزار مترمربع آن با صدور ٤٥٠ عدد پروانه، نوسازی شده است. 
* باغ‌های شیراز به ٩ پهنه سبز شهری و پنج گروه حوزه استحفاظی تبدیل می‌شوند
 معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باغ‌های شیراز به ٩ پهنه سبز شهری و پنج گروه حوزه استحفاظی تبدیل می‌شوند، به وجود یک هزار و 245 هکتار باغ در شیراز به جز باغ‌های حوزه استحفاظی اشاره و خاطرنشان کرد:‌ در ارتفاعات نیز دو هزار و 179 هکتار باغ وجود دارد که یا سبز شده و یا در حال سبز شدن است. یک هزار و ٨٦ هکتار باغ نیز در محدوه استحفاظی گروه یک شیراز قرار دارد که طبق قانون شورای عالی شهرسازی اجازه تملک 220 هکتار از این میزان وجود دارد.
وی یادآور شد: گروه پنج باغ‌های شیراز نیز شامل اراضی بایر می‌شود که در محدوده 312 هکتاری واقع شده و امکان فروش آنها وجود دارد که از فروش این گروه از باغ‌ها، تملک باغ‌های پیش‌بینی شده گروه یک انجام می ‎ شود.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز هچنین با تصریح بر اینکه بود و نبود سد تنگ سرخ، تکلیف ما را با رودخانه خشک شیراز مشخص می‌کند، افزود: تلاشمان این است که بخشی از رودخانه ٤٥ کیلومتری خشک را به یک فضای مفرح شهری تبدیل کنیم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما