امروز، شنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۸

امروز ما بحران هویت را در فرزندان این مرز و بوم به وضوح می‌بینیم

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: بستر اصلی برای اجرای برنامه هویت بخشی به کودکان ایرانی و اسلامی، دوره پیش دبستانی است که این دوره و این مقطع از اهمیت خاصی برخوردار است.
دکتر علی عسکر نجفی در آیین افتتاحیه سومین نمایشگاه هویت ملی کودکان ایرانی - 
اسلامی مراکز پیش دبستانی فارس که توسط ادارات آموزش و پرورش نواحی 3 و 4 شیراز در دارالقرآن سیبویه برگزار شد، گفت: همه ما به باید عنوان متولیان امر تعلیم و تربیت نسبت به موضوع هویت بخشی حساسیت خاص داشته باشیم و تلاش بکنیم که آموزش و پرورش در مسیر صحیح خود قرار بگیرد.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس، گفت: بستراصلی برای اجرای برنامه هویت بخشی به کودکان ایرانی و اسلامی، دوره پیش دبستانی  است که این دوره و این مقطع از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی گفت: موضوع هویت یکی از دغدغه های حوزه فرهنگی ما است که حوزه های دیگر را هم به شدت تحت تأثیر قرارمی داده، چرا که در تبیین آن برای نسل های مختلف که 
آمده اند و رفته اند دچار نوسانات زیادی بوده ایم.
وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ بحث پیش دبستانی و هویت بخشی کوکان گفت: امروز ما بحران هویت را در فرزندان این مرزو بوم به وضوح می بینیم، از پوشش و بحث های ظاهری گرفته تا بحث های درونی و تربیتی صرف در ارتباط بین ارکان و اعضای خانواده، هویت دچار مشکل و سرگشتگی و پریشان حالی است لذا لازم است از همین دوره پیش دبستانی به این قضیه فکر کرد.
نجفی با اشاره به تأثیرگذار ی خانواده ها در بحث تعلیم و تربیت گفت: اگر خانواده به ما کمک نکند ما در هیچ موضوعی در آموزش و پرورش موفق نمی شویم، در همین بحث هویت اساس و سنگ بنای آن در 
خانواده هاست لذا بهتر است در جلسات این چنینی از حضور خانواده ها  و نقش مؤثر آنها هم بهره  ببریم.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس رویکرد وزارت آموزش و پرورش در خصوص 
پیش دبستانی ها را صحیح و اصولی و منطبق با سند تحول بنیادین دانست و گفت: با توجه به  اهمیتی که دورهای پایه دارند بحث 
پیش دبستانی هم در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: طبق آماری که وزیر آموزش و پرورش داده اند از 11 درصد پیش دبستانی در 8 سال گذشته ما امروز به بیش از 70 درصد پوشش پیش دبستانی رسیدیم و این یعنی عدالت آموزشی و نگاه اصولی به پایه های 
ابتدایی و سنگ بنای تعلیم و تربیت.
نجفی عدالت آموزشی را یکی از مهم ترین اهداف آموزش و پرورش معرفی کرد و گفت: امروز به لحاظ امکان حضور مقاطع پیش دبستانی در مناطق محروم و عشایری اتفاق خوبی افتاده و حتی در عشایری که جز محروم ترین هاست ما توانستیم پیشرفت خوبی داشته باشیم. 
وی با اشاره به لزوم نظارت متمرکز بر پیش دبستانی و واگذاری آن به آموزش و پرورش گفت: برخوردهای چندگانه ای که با این دوره صورت می گیرد مشکل ساز است، لذا در سیاست گذاری ها اجرا و نظارت بر پیش دبستانی متمرکز از آموزش و پرورش صورت نمی گیرد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: صدور مجوز پیش دبستانی ها بعضاً از نهادهای خارج از آموزش و پرورش با ضوابط خاص خودشان و بدون رعایت اصول و سیاست های حاکم بر وزارت آموزش و پرورش صورت می گیرد که اینها باعث 
می شود ما دچار چندگانگی بشویم.
نجفی افزود: بعضاً اتفاقاتی در برخی پیش دبستانی ها می افتد که به پای آموزش و پرورش نوشته می شود در حالی که در خارج از آموزش و پرورش رقم می خورد ما از این رنج می بریم و تمام هزینه ها و 
سرمایه گذاری های ما را دچار مشکل می کند.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اینکه توسعه پیش دبستانی از لحاظ تعلقات ملی و مسائل سیاسی اجتماعی هم بسیار اثرگذار است، گفت: این مسئله باعث هویت بخشی به جمعیت مهاجر می شود و به طبع آن احساس خطر کمتر می شود.
نجفی افزود: امیدوارم طبق قانون اساسی تحولاتی در قوانین اتفاق بیافتد که پیش دبستانی  جز دوره های رسمی آموزش و پرورش شود. 
رئیس آموزش و پرورش ناحیه 3 شیراز نیز در این مراسم گفت: این نمایشگاه تلاش دارد تا مهارت دست ورزی  و مهارت های که قرار است دانش آموزان در مقطع اول ابتدایی کسب کنند را در معرض نمایش  بگذارد.
محمد کماندار بر  ضرورت جایگزینی بازی های فکری و خلّاق به جای بازی های رایانه ای تأکید کرد و گفت: بازی های فکری در رشد دانش‌آموزان مؤثر است و در این زمینه 10 مدرسه به عنوان پایلوت و به کارگیری اتاق بازی در نظر گرفته شده که ان‌شاءا... در آینده به مدارس بیشتری تعمیم داده شود.
وی در تشریح برنامه های این نمایشگاه گفت: مقایسه بازی کودکان در گذشته با کودکان امروز، برپایی کارگاه های بازی، ثبت لحظات شیرین در کارگاه فرهنگ غذایی، بحث کارگاه دست ورزی خلّاق که در بحث آینده نگری گام برداشتن به سوی مدرسه هوشمند است از جمله بخش های مهم این نمایشگاه است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما