امروز، دوشنبه، ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

بزرگ‌ترین مسئولیت ما حفظ هوای پاک شیراز است

حسین حسن پور - تماشا
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: توجه به مبانی محیط زیست به عنوان یکی از مسایل حیاتی در دنیای امروز مطرح است. 
دکتر غلامرضا غلامی در همایش هوای پاک اظهار داشت: شیراز در زمره معدود کلانشهرهایی قرار می گیرد که هنوز از هوای پاک برخوردار است و حفظ این نعمت بزرگ، یکی از مسئولیت های اصلی ماست. 
وی با تقدیر از حمایت ها و دغدغه های 
کمیسیون سلامت، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر شیراز، اظهار داشت: پدیده های گرمایش زمین، تغییرت اقلیمی، آلودگی های زیست محیطی و مواردی از این دست حیات بشر را به مخاطره انداخته و این در حالی است که برخی از سازمان های جهانی هم در این زمینه سیاسی کاری می کنند. 
وی خاطرنشان کرد: دولت ایالات متحده بسیاری از پروتکل های محیط زیستی را زیرپا گذاشته و در زمره ناقضان محیط زیست در ابعاد جهانی برشمرده 
می شود. 
معاون شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که بی توجهی به محیط زیست در کشور ما در شان و اندازه های فرهنگ و اصالت های ارزشی ایرانیان نیست، افزود:  شهرداری شیراز در تلاش است تا مباحث زیست محیطی را در قسمت های مختلف رعایت کند و کمیسیون سلامت، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر شیراز با جدیت به دنبال اجرای مبانی آن 
است. 
* متأسفانه در حوزه فرسایش خاک با وضعیت مطلوبی روبرو نیستم 
دکترغلامی با اشاره به موضوع فرسایش خاک گفت: متأسفانه در این حوزه با وضعیت مطلوبی روبرو نیستم و این منابع غنی به سادگی در معرض آلودگی و فرسایش قرار 
دارند. 
* در حوزه آلودگی‌های منابع آب و هوا با چالش‌های عدیده‌ای روبرو هستیم 
وی از پیشروی بیابان به عنوان یک خطر جدی در پهنه فارس نام برد و اظهار داشت: در حوزه آلودگی های منابع آب و هوا با چالش های عدیده ای روبرو هستیم که باید با فعالیت های زیرساختی در راستای پیشگیری و بهبود ماجرا را در دستور کار قرار 
داد. 
وی در بخش پایانی سخنانش خواستار تداوم روند اشتغال زایی با پاسداشت مبانی محیط زیستی شد و افزود: برخی از استان های صنعتی در عمل به این نتیجه رسیده اند که فرآیند توسعه صنعتی با چشمان بسته و بدون حفظ منابع طبیعی ویران کننده است و ضربات مهلکی را بر پیکره سلامت جامعه وارد می کند.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز خبر داد: اجرای طرح کمربند سبز و طرح برکات در ارتفاعات شهر شیراز نقش مهمی در کنترل سیلاب ها، روان آب ها و همچنین فرسایش خاک دارد.
* آغاز عملیات اجرایی پارک محیط زیست در سال آینده
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز در حاشیه این جلسه با اشاره به اینکه اقداماتی که دربهبود و حفظ محیط زیست کمک 
می کند مورد تأیید ما نیز هست، اظهار کرد: اجرای طرح برکات در راستای آبخیزداری ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز مهم ترین اقدام ما در حوزه حفظ محیط زیست و هوای پاک است که نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارد.
دکتر مظفری با اشاره به طرح کمربند سبز، گفت: اجرای طرح کمربند سبز و طرح برکات در ارتفاعات شهر شیراز نقش مهمی در کنترل سیلاب ها، روان 
آب ها و همچنین فرسایش خاک دارد و از سویی دیگر در تلاش هستیم تا برخی از 
قسمت های ارتفاعات شهر شیراز به فضاهای سبز شهری در دسترس تبدیل شود.
* پوشش گیاهی ارتفاعات از گونه‌های گیاهی کم آب‌بر و گل‌های معطر است 
وی با بیان اینکه پوشش گیاهی ارتفاعات از گونه های گیاهی کم آب بر و گل های معطر است، افزود: تقویت پوشش گیاهی و حفظ سفرهای آب های زیرزمینی در حفظ گونه های جانوری نیز اثرگذار است و با اجرای این طرح شاهد محیط زیستی سالم خواهیم بود.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: طرح احداث پارک محیط زیست در اداره کل محیط زیست استان تایید شده است و در سال آینده عملیات اجرایی این پارک آغاز می گردد.
* مدیر کل محیط زیست فارس: هوای شیراز هر روز ناسالم‌تر می‌شود 
پور شیرزاد در ادامه این مراسم نیز ضمن ارایه گزارشی از وضعیت هوای شیراز در یکی دو سال اخیر گفت: البته نباید فکر کنیم که اوضاع همینطور باقی می ماند چرا که بنا به آمار هوای شیراز هم هر روز دارد ناسالم تر می شود به گونه ای که به گواه آمار، در سال قبل تنها ۱۵روز  هوا برای افراد حساس ناسالم بود اما امسال این رقم به۳۹روز افزایش یافته است. 
وی با اشاره به کاهش کیفیت هوای شیراز در سال های اخیر گفت: سال گذشته در ٢٩ درصد از روزهای سال هوای شهر پاک بود و در ٦٥ درصد روزها پاکی هوا قابل قبول، ٥ درصد روزها  هم شاهد هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و کمتر از ١ درصد از روزها  هم هوای شهر برای همه ناسالم بود. 
مدیر کل محیط زیست فارس اظهار داشت: این در حالی است که امسال از ابتدای سال  تا کنون در ۱۹ درصد از روزها هوا پاک، ٦٤ درصد روزها پاکی هوا قابل قبول،  ١٣ درصد روزها هوای ناسالم برای گروههای حساس و ٣ درصد روزها هوا برای همه گروه  ناسالم بود.
پورشیرزاد با ساره به اینکه منبع اصلی الودگی هوای شیراز خودروها هستند گفت: منبع اکثر الودگی هوا خودروها هستند که یکی از راهکارهای اساسی توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی برای جلوگیری از تردد خودروها شخصی است ودر کنار ان جا دارد پلیس هم برخوردی بیشتر با خودروهای دودزا داشته باشد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما