امروز، شنبه، ۱۱ آذر ۱۴۰۲

۳۲ درصد جوانان استان فارس اضافه وزن دارند

مهدی اسلامی- تماشا
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: ۳۲.۶درصد جوانان در استان فارس دچار چاقی و اضافه وزن هستند.
دکتر عباس رضاییان‌زاده در نشست خبری با بیان اینکه بسیاری از مشکلات حوزه سلامت با افزایش آگاهی جامعه برطرف می‌شوند، اظهار داشت: این قاعده در سراسر دنیا صادق است تا تغییر نگرش و نهایتا تغییر رفتار بهداشتی ایجاد شود.
وی، یکی از مهم‌ترین ارکانی که می‌تواند این آگاهی را افزایش دهد رسانه‌ها معرفی کرد و افزود: رسانه‌ها و داوطلبین سلامت از بازو‌های مهم افزایش آگاهی در حوزه بهداشت هستند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین به بسیج ملی تغذیه و اهمیت خاص تغذیه مناسب اشاره و عنوان کرد: سالانه روز‌هایی به این مهم با یک شعار مشخص اختصاص داده می‌شود و تا جامعه بیش از پیش نسبت به نقش بسزای تغذیه مناسب حساس شود.
رضاییان‌زاده با بیان اینکه طی دهه‌های اخیر بیماری‌های عفونی در جوامع کم رنگ‌تر شده است، بیان کرد: تغذیه و مواد خوراکی از عوامل مهم در رخداد بیماری محسوب می‌شوند. تغذیه و روش آن قابل تغییر بوده و می‌توان با این تغییر از وقوع و بروز بیماری‌های مزمن پیشگیری کرد، قطعا تغذیه از موارد مهم در بروز یا جلوگیری از بروز بیماری‌های مزمن است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «حال خوب با وزن مناسب» را شعار امسال بسیج ملی تغذیه ذکر و خاطرنشان کرد: مطالعاتی که در رخداد بیماری‌ها انجام شده، نشان از این دارد که چاقی عامل بیماری قلبی و عروقی است و نقش آن در بیماری‌های سرطانی و عضلانی نیز دیده شده است.
رضاییان‌زاده همچنین با بیان اینکه چاقی یک بیماری همه گیر جهانی محسوب می‌شود و هم‌اینک 800 میلیون نفر در دنیا چاق هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 به یک میلیارد نفر برسد، گفت: در بیماری مانند دیابت اگر چاقی کنترل شود، عملکرد قندخون هم کنترل خواهد شد.
وی با بیان اینکه افزایش استفاده از فست فود‌ها و غذا‌های آماده موجب افزایش سرطان روده بزرگ شده است، به وضعیت چاقی در فارس اشاره کرد و گفت: طی شش ماهه اول امسال، در گروه سنی کودکان 2 درصد چاقی و اضافه وزن، در نوجوانان 17.2 درصد، در جوانان 32.6 درصد، در میانسالان 56.7 درصد و در سالمندان 34.2 درصد چاقی و اضافه وزن داشته‌اند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با اعلام اینکه  سال گذشته 11 هزار و 421 سبد غذایی در توزیع کرده‌ایم، افزود: 34 درصد از نوجوانان ما به طور دائم از تنقلات استفاده 
می‌کنند.
رضاییان‌زاده همچنین بیان کرد: در سال گذشته و در رده سنی کودکان 4.1 درصد از کودکان دچار کم وزنی و کم زونی شدید، 3.48 صدم کوتاه قدی، 7.58 درصد لاغری و لاغری شدید، 20.35 درصد در معرض اضافه وزن و 2.4 کودکان هم مبتلا به چاقی بوده‌اند. در رده سنی نوجوانان نیز 11.9 درصد از نوجوانان دچار لاغری و لاغری شدید، 11 درصد اضافه وزن و 6.2 درصد چاق بودند.
به گفته وی، در شش ماهه اول امسال 24 هزار و 957 نفر در فارس به مراکز خدمات جامع سلامت و به کارشناس تغذیه مراجعه کرده‌اند. در مراجعه دوم 78 درصد از آن‌ها کاهش وزن به درجات مختلف داشته‌اند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما